Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 2002, Nr 10 (89) |


• Katastralne gadanie, czyli X konferencja w Kaliszu • Osobliwości polskiego katastru oraz problemy jego modernizacji • Targi GEA 2002 • GPS-y dla zawodowców – przegląd odbiorników zapewniających geodezyjną dokładność • MicroStation Descartes V8 • Od pikiety do cyfrowego modelu terenu • Ceny w ...

powrót

Karol Szeliga

Osobliwości polskiego katastru oraz problemy jego modernizacji

W mojej ocenie brak jest symptomów wskazujących na rychłe przełamanie trwającego od lat impasu katastralnego. Przyczyn tego stanu rzeczy upatruję w tym, że nauka nie potrafiła dotąd zweryfikować funkcjonującej niezmiennie od dziesięcioleci hierarchii problemów geodezyjnych. Teza, iż kataster – i w ogólności pomiary szczegółowe – należą dziś do najistotniejszych i najtrudniejszych dziedzin współczesnej geodezji, w odbiorze znakomitej większości naszego środowiska jest nie do przyjęcia. A przecież w żadnej innej dziedzinie geodezja nie okazała się tak „niereformowalna” w aspekcie jej transformacji do technologii informatycznej.

Funkcjonujący w Polsce kataster powstał według kanonów geodezyjnej sztuki inżynierskiej okresu międzywojennego. Pewne elementy przedwojennej szkoły katastralnej zostały zmodyfikowane, jednak bez naruszenia jej zasad fundamentalnych. Najistotniejsza zmiana dotyczyła reguł ustalania stanu posiadania zarówno w odniesieniu do osób jako podmiotów prawa rzeczowego, jak i do granic gruntów. Wprowadzono – jako generalną zasadę – rejestrację stanu faktycznego posiadania z pominięciem stanu prawnego.
Rozwiązanie to – wprawdzie znakomicie upraszczające pomiary katastralne – mogło być przyjęte jedynie dzięki obowiązującej wówczas doktrynie ideologicznej, wedle której prywatną własność gruntów (nieruchomości) należało traktować jako relikt minionej epoki (czytaj: kapitalizmu). Zróżnicowane są reperkusje tej formuły dla poszczególnych – historycznie ukształtowanych – części kraju, generalnie według podziału porozbiorowego (np. wzajemna rozbieżność granic działek katastralnych i prawnych na obszarze byłego zaboru rosyjskiego jest niewspółmiernie większa niż w byłym zaborze pruskim).
O dziwo, instytucja ksiąg wieczystych była jakoś tolerowana w PRL, z zachowaniem jej formy ukształtowanej w okresie przedwojennym. Znamienne jest przy tym, iż z jednej strony przy zakładaniu katastru nie uwzględniano stanu prawnego wykazanego w księgach wieczystych („nie badano” ich), z drugiej zaś strony – podstawę podziałów nieruchomości, obrotu ziemią (nieruchomościami), wywłaszczenia itp. procedur stanowiły księgi wieczyste.

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS