Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 2002, Nr 10 (89) |


• Katastralne gadanie, czyli X konferencja w Kaliszu • Osobliwości polskiego katastru oraz problemy jego modernizacji • Targi GEA 2002 • GPS-y dla zawodowców – przegląd odbiorników zapewniających geodezyjną dokładność • MicroStation Descartes V8 • Od pikiety do cyfrowego modelu terenu • Ceny w ...

powrót

Marian E. Nikel, Adam Klimek, Olgierd Dzięcielski

Jak mity kreują fakty

Z materiałów konferencji katastralnej w Kaliszu

Nazywanie obecnej ewidencji gruntów katastrem przypomina próbę budowania autostrad poprzez ustawowe zadekretowanie, iż każdą wiejską brukowaną drogę nazywa się „autostradą”. W taki sposób można by stosunkowo szybko „zbudować” w Polsce olbrzymią sieć tysięcy kilometrów autostrad. Jednak większość społeczeństwa doskonale wie, czym jest autostrada, i nie dałaby się nabrać. Niestety, bardzo niewielu ludzi zadaje sobie trud odpowiedzi na pytanie, czym jest i jaką rolę w państwie powinien odgrywać kataster.

Po roku 1989 rozpoczął się w Polsce proces przywracania należnej rangi prawu własności, co zaowocowało wprowadzeniem w 1997 r. zagwarantowanej konstytucyjnie ochrony praw własności jako fundamentalnej cechy ustrojowej państwa. Zmiany te wpłynęły na wzrost znaczenia informacji o nieruchomościach, z którymi związanych jest wiele zagadnień istotnych dla funkcjonowania państwa (ochrona praw własności, organizacja ładu przestrzennego, sprawność procedur inwestycyjnych, funkcjonowanie hipoteki, bezpieczeństwo obrotu nieruchomościami czy też lokalne finanse publiczne). Bez tych informacji nie byłoby możliwe realizowanie takich zadań jak budowa kompleksowego systemu bezpieczeństwa cywilnego i systemu dopłat dla rolnictwa; prowadzenie programów rozwoju regionalnego, polityki rolnej i leśnej, gospodarki wodnej, gospodarki nieruchomościami czy ochrona środowiska.
Znaczenie ochrony praw własności oraz informacji o nieruchomościach dla zarządzania państwem oraz tworzenia warunków dla rozwoju gospodarczego jest powszechnie uznane. Tym samym niezbędny jest system gwarantujący sprawny dostęp do wiarygodnej informacji opisującej grunty i budynki, a także prawa do nich oraz granice tych praw. Funkcjonowanie takiego systemu w Polsce powinno opierać się na dwóch instytucjach: katastru i ksiąg wieczystych. Od początku lat 90. trwa dyskusja nad jego kształtem. W ramach tej dyskusji narosło wiele mitów, które wpływają na prowadzone nad systemem prace.

Mit pierwszy: Wystarcza kataster o charakterze technicznym
Do 1955 roku funkcjonował w Polsce kataster gruntów i budynków. Był to urzędowy spis charakteryzujący się dwiema fundamentalnymi cechami: prawomocnością wpisów oraz zgodnością z księgami wieczystymi. Od 1955 roku, a więc od wydania dekretu o ewidencji gruntów, zachodziła stopniowa i systematyczna degradacja katastru do zbioru informacji o charakterze technicznym. Dekret ten zniósł wymóg utrzymania ewidencji gruntów w zgodności z księgami wieczystymi. Z kolei w latach 70. rozpoczął się proces odchodzenia od stosowania procedur administracyjnych przy prowadzeniu ewidencji gruntów i budynków, a więc też utraty prawomocności wpisów. Obecnie techniczny charakter katastru nie ulega wątpliwości, jest nawet zadekretowany w prawie – rozporządzenie w sprawie ewidencji gruntów i budynków nie przewiduje do jej prowadzenia zastosowania procedur postępowania administracyjnego.

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS