Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2002, Nr 8 (87) |


• IACS – szansa i wyzwanie • Marzenia, czyli o tym, jak EGiB stanie się jednym z rejestrów bazowych, cz. I • Bez korekcji świadomości i prawa ani rusz • GMES – wspólny program Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej • Wysokorozdzielcze systemy obrazowania satelitarnego, cz. II • ...

powrót

Ryszard Rus

Czy GIG pomoże?

Postępowanie protestacyjno-odwoławcze w sprawach o zamówienie publiczne

Geodezyjna Izba Gospodarcza 3 kwietnia 2002 r. wpisana została na listę prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Od tego dnia występować może w imieniu swoich członków w postępowaniu protestacyjno-odwoławczym w sprawach o udzielanie zamówień publicznych. Jest to możliwość trudna do przecenienia, ale dopiero czas pokaże, na ile skutecznie środowisko geodezyjne potrafi z niej korzystać.

Ustawa z 10 czerwca 1994 r. o zamówieniach publicznych (uozp) określa zasady, formy i tryb nie tylko udzielania zamówień publicznych, ale także postępowania protestacyjno-odwoławczego. Podstawowe regulacje prawne dotyczące protestów i odwołań wynikają z rozdziału 8 ustawy oraz przepisów wykonawczych. Określają one sposób postępowania przed zespołem arbitrów, rozpatrywania odwołań oraz orzekania o kosztach, a także precyzują wymogi formalne, które wiążą się z wnoszonym odwołaniem. Listę arbitrów prowadzi prezes Urzędu Zamówień Publicznych i tylko osoby na nią wpisane mogą wchodzić w skład zespołu arbitrów rozpatrującego wniesione odwołanie.

Kiedy wnosić protest
Uczestnikowi postępowania o zamówienie publiczne – wobec czynności zamawiającego podjętych z naruszeniem przepisów ustawy – przysługuje protest, a następnie – od rozstrzygnięcia lub odrzucenia protestu czy braku jego rozpatrzenia w terminie – odwołanie. Postępowanie w tym zakresie jest dwuinstancyjne. Z orzecznictwa zespołu arbitrów wynika pewna ogólna zasada, w myśl której dokonanie przez zamawiającego czynności z naruszeniem przepisu ustawy stanowi dostateczną podstawę do skutecznego wniesienia protestu, a następnie odwołania, o ile to naruszenie powoduje lub może spowodować negatywne skutki dla dostawcy lub wykonawcy. Protesty i odwołania jako jeden z instrumentów kontroli postępowania o zamówienie publiczne przysługują jednak tylko wówczas, gdy wartość szacunkowa przedmiotu zamówienia przekracza 30 000 euro. Z kolei zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 16 kwietnia 2002 r. w sprawie prowadzenia postępowań o zamówienie publiczne na zasadach szczególnych (DzU nr 55, poz. 475) – w tego rodzaju postępowaniach odwołanie nie przysługuje.

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS