wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2002, Nr 8 (87) |


• IACS – szansa i wyzwanie • Marzenia, czyli o tym, jak EGiB stanie się jednym z rejestrów bazowych, cz. I • Bez korekcji świadomości i prawa ani rusz • GMES – wspólny program Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej • Wysokorozdzielcze systemy obrazowania satelitarnego, cz. II • ...

powrót

Ryszard Rus

Czy GIG pomoże?

Postępowanie protestacyjno-odwoławcze w sprawach o zamówienie publiczne

Geodezyjna Izba Gospodarcza 3 kwietnia 2002 r. wpisana została na listę prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Od tego dnia występować może w imieniu swoich członków w postępowaniu protestacyjno-odwoławczym w sprawach o udzielanie zamówień publicznych. Jest to możliwość trudna do przecenienia, ale dopiero czas pokaże, na ile skutecznie środowisko geodezyjne potrafi z niej korzystać.

Ustawa z 10 czerwca 1994 r. o zamówieniach publicznych (uozp) określa zasady, formy i tryb nie tylko udzielania zamówień publicznych, ale także postępowania protestacyjno-odwoławczego. Podstawowe regulacje prawne dotyczące protestów i odwołań wynikają z rozdziału 8 ustawy oraz przepisów wykonawczych. Określają one sposób postępowania przed zespołem arbitrów, rozpatrywania odwołań oraz orzekania o kosztach, a także precyzują wymogi formalne, które wiążą się z wnoszonym odwołaniem. Listę arbitrów prowadzi prezes Urzędu Zamówień Publicznych i tylko osoby na nią wpisane mogą wchodzić w skład zespołu arbitrów rozpatrującego wniesione odwołanie.

Kiedy wnosić protest
Uczestnikowi postępowania o zamówienie publiczne – wobec czynności zamawiającego podjętych z naruszeniem przepisów ustawy – przysługuje protest, a następnie – od rozstrzygnięcia lub odrzucenia protestu czy braku jego rozpatrzenia w terminie – odwołanie. Postępowanie w tym zakresie jest dwuinstancyjne. Z orzecznictwa zespołu arbitrów wynika pewna ogólna zasada, w myśl której dokonanie przez zamawiającego czynności z naruszeniem przepisu ustawy stanowi dostateczną podstawę do skutecznego wniesienia protestu, a następnie odwołania, o ile to naruszenie powoduje lub może spowodować negatywne skutki dla dostawcy lub wykonawcy. Protesty i odwołania jako jeden z instrumentów kontroli postępowania o zamówienie publiczne przysługują jednak tylko wówczas, gdy wartość szacunkowa przedmiotu zamówienia przekracza 30 000 euro. Z kolei zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 16 kwietnia 2002 r. w sprawie prowadzenia postępowań o zamówienie publiczne na zasadach szczególnych (DzU nr 55, poz. 475) – w tego rodzaju postępowaniach odwołanie nie przysługuje.

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wyprawa BARI 1976
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS