wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2002, Nr 8 (87) |


• IACS – szansa i wyzwanie • Marzenia, czyli o tym, jak EGiB stanie się jednym z rejestrów bazowych, cz. I • Bez korekcji świadomości i prawa ani rusz • GMES – wspólny program Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej • Wysokorozdzielcze systemy obrazowania satelitarnego, cz. II • ...

powrót

Ryszard Pażus

Supergeoida 2001

W odpowiedzi na krytykę prof. Adama Łyszkowicza

Spróbuję podejść poważnie do tej z góry założonej krytyki, a co gorsza pozbawionej charakteru merytorycznego. Ponieważ jej autor serwuje porcję niedomówień, nieprawdy i manipulacji, konieczne jest wybranie elementów istotnych, z którymi dałoby się polemizować. Nie znam szkoły pisania prof. H. Moritza, ale mam wątpliwości, czy mój adwersarz ją zastosował.

Nie bardzo także wiadomo, o jakim fiasku autor pisze i co skończyło się niepowodzeniem. Na końcu naszego artykułu wyspecyfikowano wszystkie prace związane z geoidą. Na dowód, że nie tylko krytycznie można mówić o tej publikacji, przytaczam opinię (ramka obok), jaką otrzymałem od przewodniczącego Grupy Roboczej dla Dogęszczenia EUVN (w ramach Technicznej Grupy Roboczej EUREF) i równocześnie przewodniczącego Podkomisji Europejskiej w Międzynarodowej Komisji ds. Grawimetrii i Geoidy Międzynarodowej Asocjacji Geodezyjnej (w przeciwieństwie do metody cytowania prof. Łyszkowicza zamieszczam pełny tekst – polski i oryginalny). Wykorzystuję okazję i w tym miejscu dziękuję redakcji GEODETY za odpowiednie przygotowanie graficzne publikacji, jak widać również docenione przez innych.
Polemista przypisuje naszej publikacji „chaos pojęć” za określenie „system EUVN ’97”. Rzeczywiście w jednym przypadku użyliśmy takiego nieprecyzyjnego sformułowania, choć wiadomo, że chodzi tu o sieć EUVN ’97 i zwrot ten powtarza się wielokrotnie w tekście. Superokazja do wytknięcia „chaosu pojęć”!

Gdzie ta geoida?
Przyjmujemy gratulacje dotyczące spostrzegawczości. Zauważenie znaczenia modelu geoidy opracowanej z odpowiednią dokładnością – niezbędną do budowania i wykorzystywania w aktywnych sieciach geodezyjnych – dla mnie osobiście nie było takie trudne. W sposób opisany w standardzie G-2 wykorzystywałem pomiary GPS do wyznaczania wysokości już od roku 1988, a do tego wymagana była znajomość geoidy z dokładnością znacznie lepszą niż do redukcji obserwacji. Chyba jednak krajowe środowisko naukowe nie dostrzegło problemu na czas. A to uznano w ostatnich latach za niezbędne wymaganie technologiczne (hasło: geoida centymetrowa) w aktywnych sieciach geodezyjnych – stąd tak duże zainteresowanie sieciami o punktach mających wyznaczenia wysokości elipsoidalnych (GPS) i wysokości związane z polem grawitacyjnym Ziemi (w Polsce, jak wiadomo, są to wysokości w systemie wysokości normalnych). Swoją drogą z zaciekawieniem przeczytałem o stażach naukowych, pracach doktorskich, kompleksowych badaniach, publikacjach itp. Tylko gdzie ta potrzebna w praktyce geoida? Aby sprowadzić polemikę na poziom merytoryczny, przedstawiamy (na s. 44) mapę różnic geoidy niwelacyjnej 2001 i geoidy oznaczonej symbolem QUASI97b. Ta ostatnia to, jak do tej pory, najdokładniejszy model udostępniony dla GUGiK, o dokładności ocenionej przez jego autora błędem średnim m = 0,03 m, co nie pokrywa się z prawdą, bo autor wszystkie większe odchyłki tłumaczy błędami grubymi występującymi w krajowej podstawowej osnowie. Jest to bardzo oryginalny sposób obrony swojego opracowania.

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS