Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2002, Nr 8 (87) |


• IACS – szansa i wyzwanie • Marzenia, czyli o tym, jak EGiB stanie się jednym z rejestrów bazowych, cz. I • Bez korekcji świadomości i prawa ani rusz • GMES – wspólny program Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej • Wysokorozdzielcze systemy obrazowania satelitarnego, cz. II • ...

powrót

Adam Łyszkowicz

Supergeoida czy kolejny bubel?

Krytycznie na temat artykułu „Geoida niwelacyjna 2001”

Geoidzie, podobnie jak mojej żonie, zawdzięczam wiele. Moje badania przebiegu geoidy w Polsce zostały wyróżnione prestiżową nagrodą Kopernika ufundowaną przez królewskie miasto Kraków w 1995 roku oraz przyznaniem tytułu profesora w 1999 roku. Dzięki żonie wciąż jeszcze żyję. Z geoidą ostatnio rozstałem się, z żoną nie zamierzam.

Do ponownego pisania o geoidzie sprowokowała mnie publikacja „Geoida niwelacyjna 2001” autorstwa Ryszarda Pażusa, Edwarda Osady i Sławomira Olejnika [GEODETA 5/2002]. Postanowiłem ustosunkować się krytycznie (bo tylko tak można) do zawartych tam treści. Biorąc za wzór pisania szkołę profesora H. Moritza, zacznę od spraw prostych i łatwych, zostawiając na koniec zagadnienia trudniejsze. Mówiąc ogólnie, nie ma do geoidy szczęścia były dyrektor Departamentu Geodezji GUGiK dr Ryszard Pażus. Pierwsze jego wysiłki dotyczące utworzenia tak zwanej geoidy niwelacyjnej (przetarg w 2000 r.) skończyły się dużym niepowodzeniem. Dopiero fiasko geoidy 2000 zaowocowało opracowaniem geoidy 2001.

Nadzwyczajna spostrzegawczość
Na stronie 10 wspomnianego artykułu autorzy piszą „W ostatnich latach szybko dostrzeżono znaczenie modelu geoidy...” Gratuluję spostrzegawczości! Według mojego skromnego zdania środowisko naukowe w Polsce od ponad 20 lat dostrzegało ten problem. W początkach lat osiemdziesiątych prof. Jan Kryński odbywa dwuletni staż naukowy na uniwersytecie w Calgary, gdzie koncentruje się na problematyce badania geoidy pod kątem jej wykorzystania w praktyce. Po powrocie do kraju formułuje temat badawczy dotyczący wyznaczenia przebiegu geoidy w Polsce. Z kolei Instytut Geodezji Wyższej i Astronomii Geodezyjnej Politechniki Warszawskiej przez wiele lat prowadzi kompleksowe badania wzdłuż sławnego trawersu, których wynikiem są liczne publikacje dotyczące geoidy. W ostatnim dziesięcioleciu napisano co najmniej trzy prace doktorskie na ten temat (po jednej w AGH, PW, UWM).
W mojej krótkiej wypowiedzi nie jestem w stanie przytoczyć wszystkich opracowań środowiska naukowego (sam byłem autorem wielu z nich) świadczących o tym, że problem geoidy był dostrzegany od dawna.

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS