Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2002, Nr 8 (87) |


• IACS – szansa i wyzwanie • Marzenia, czyli o tym, jak EGiB stanie się jednym z rejestrów bazowych, cz. I • Bez korekcji świadomości i prawa ani rusz • GMES – wspólny program Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej • Wysokorozdzielcze systemy obrazowania satelitarnego, cz. II • ...

powrót

Zdzisław Kurczyński, Wiesław Wolniewicz

Co oznacza piksel poniżej metra?

Wysokorozdzielcze systemy obrazowania satelitarnego, cz. II

Rozwój technicznych środków obrazowania satelitarnego na naszych oczach ulega gwałtownemu przyspieszeniu, co prowadzi do przewartościowania pojęć w tym zakresie. Trudno byłoby dziś znaleźć fachowe czasopismo o zasięgu międzynarodowym, w którym nie publikowano by takich obrazów. Serwisy internetowe podają bogactwo szczegółów, katalogi produktów, cenniki. Potencjalny użytkownik może czuć się przytłoczony nadmiarem reklamy przemieszanej z rzetelną informacją. Rodzą się pytania: jak rozumieć przedstawiane parametry? Jaki jest faktyczny potencjał kartograficzny wysokorozdzielczych obrazów satelitarnych? Co i według jakich kryteriów wybierać? Jak porównywać nowe zobrazowania z dobrze znanymi zdjęciami lotniczymi?

Wydajność obrazowania
Podstawowym użytkowym parametrem systemu obrazowania jest jego wydajność. Dla małego obszaru powinna ona określać szanse zobrazowania w limitowanym czasie, a dla dużego – podawać czas konieczny do jego pokrycia obrazami. Wydajność zależy od parametrów kamery i orbity, a w tym:
- szerokości obrazowanego pasa,
- „manewrowalności” określającej czas konieczny na skierowanie układu optycznego na wybrany obiekt,
- czasu przebywania satelity nad obiektem,
- częstotliwości rewizyt (jak często obiekt może znaleźć się w polu widzenia kamery).
Bliższa analiza tych czynników wskazuje, że pierwszorzędne znaczenie dla wydajności ma wysokość orbity. Z wyższej orbity (przy tym samym kącie wychylenia kamery) w polu widzenia systemu jest szerszy pas terenu. Dla przykładu, przy wychyleniu ±30° IKONOS z wysokości 680 km ma w zasięgu pas 780-kilometrowy, a niżej latający QuickBird – 520-kilometrowy. Przy tych parametrach i szerokości geograficznej 35° IKONOS przelatuje nad danym obszarem co 3 dni, a QuickBird – co 4. Zwiększona częstotliwość rewizyt daje większe szanse obrazowania danego obszaru bez chmur lub szybszego pokrycia obrazami obszaru bardzo rozległego. Wyższa orbita oznacza również, że satelita dłużej przebywa nad obiektem. Pozwala to w jednym przelocie zarejestrować zwarty obszar o szerokości kilkakrotnie większej niż pojedynczy pas. Przebiega to w ten sposób, że układ optyczny skierowany do przodu rejestruje pierwszy pas, następnie obraca się wstecz i nieco w bok, rejestruje drugi pas z niewielkim podwójnym pokryciem itd. System IKONOS charakteryzuje się bardzo dużą manewrowalnością, skierowanie układu w wybrane miejsce zajmuje kilkanaście sekund (czas zależy od kąta, o jaki należy obrócić układ). W rezultacie IKONOS w jednym przelocie zdąży zarejestrować 4 pasy terenu o długości do 104 km, a QuickBird – 2 pasy o długości do 36 km.

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS