Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2002, Nr 8 (87) |


• IACS – szansa i wyzwanie • Marzenia, czyli o tym, jak EGiB stanie się jednym z rejestrów bazowych, cz. I • Bez korekcji świadomości i prawa ani rusz • GMES – wspólny program Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej • Wysokorozdzielcze systemy obrazowania satelitarnego, cz. II •...

powrót

Zdzisław Kurczyński, Wiesław Wolniewicz

Co oznacza piksel poniżej metra?

Wysokorozdzielcze systemy obrazowania satelitarnego, cz. II

Ilustracja: Rozwój technicznych środków obrazowania satelitarnego na naszych oczach ulega gwałtownemu przyspieszeniu, co prowadzi do przewartościowania pojęć w tym zakresie. Trudno byłoby dziś znaleźć fachowe czasopismo o zasięgu międzynarodowym, w którym nie publikowano by takich obrazów. Serwisy internetowe podają bogactwo szczegółów, katalogi produktów, cenniki. Potencjalny użytkownik może czuć się przytłoczony nadmiarem reklamy przemieszanej z rzetelną informacją. Rodzą się pytania: jak rozumieć przedstawiane parametry? Jaki jest faktyczny potencjał kartograficzny wysokorozdzielczych obrazów satelitarnych? Co i według jakich kryteriów wybierać? Jak porównywać nowe zobrazowania z dobrze znanymi zdjęciami lotniczymi?

Wydajność obrazowania
Podstawowym użytkowym parametrem systemu obrazowania jest jego wydajność. Dla małego obszaru powinna ona określać szanse zobrazowania w limitowanym czasie, a dla dużego – podawać czas konieczny do jego pokrycia obrazami. Wydajność zależy od parametrów kamery i orbity, a w tym:
- szerokości obrazowanego pasa,
- „manewrowalności” określającej czas konieczny na skierowanie układu optycznego na wybrany obiekt,
- czasu przebywania satelity nad obiektem,
- częstotliwości rewizyt (jak często obiekt może znaleźć się w polu widzenia kamery).
Bliższa analiza tych czynników wskazuje, że pierwszorzędne znaczenie dla wydajności ma wysokość orbity. Z wyższej orbity (przy tym samym kącie wychylenia kamery) w polu widzenia systemu jest szerszy pas terenu. Dla przykładu, przy wychyleniu ±30° IKONOS z wysokości 680 km ma w zasięgu pas 780-kilometrowy, a niżej latający QuickBird – 520-kilometrowy. Przy tych parametrach i szerokości geograficznej 35° IKONOS przelatuje nad danym obszarem co 3 dni, a QuickBird – co 4. Zwiększona częstotliwość rewizyt daje większe szanse obrazowania danego obszaru bez chmur lub szybszego pokrycia obrazami obszaru bardzo rozległego. Wyższa orbita oznacza również, że satelita dłużej przebywa nad obiektem. Pozwala to w jednym przelocie zarejestrować zwarty obszar o szerokości kilkakrotnie większej niż pojedynczy pas. Przebiega to w ten sposób, że układ optyczny skierowany do przodu rejestruje pierwszy pas, następnie obraca się wstecz i nieco w bok, rejestruje drugi pas z niewielkim podwójnym pokryciem itd. System IKONOS charakteryzuje się bardzo dużą manewrowalnością, skierowanie układu w wybrane miejsce zajmuje kilkanaście sekund (czas zależy od kąta, o jaki należy obrócić układ). W rezultacie IKONOS w jednym przelocie zdąży zarejestrować 4 pasy terenu o długości do 104 km, a QuickBird – 2 pasy o długości do 36 km.

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

GEODETA testuje: ContextCapture
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2