Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2002, Nr 8 (87) |


• IACS – szansa i wyzwanie • Marzenia, czyli o tym, jak EGiB stanie się jednym z rejestrów bazowych, cz. I • Bez korekcji świadomości i prawa ani rusz • GMES – wspólny program Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej • Wysokorozdzielcze systemy obrazowania satelitarnego, cz. II • ...

powrót

Adam Linsenbarth

Dla środowiska i bezpieczeństwa

GMES – wspólny program Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej

Lipcowy GEODETA podał informację o seminarium zorganizowanym niedawno w Warszawie przez Komisję Europejską (EC) oraz Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Tematem była wspólna polityka badań kosmicznych w Europie oparta na dwóch priorytetowych programach: GALILEO i GMES. GALILEO dotyczy budowy europejskiego systemu nawigacji satelitarnej o zasięgu światowym. Mało kto wie jednak, na czym polega GMES.

Geneza GMES
Początki programu GMES sięgają roku 1998, kiedy to w Bareno we Włoszech odbyło się spotkanie przedstawicieli Komisji Europejskiej oraz instytucji zajmujących się badaniami kosmicznymi. Uchwalono tam dokument „Overall Monitoring for Environmental Security: In Manifesto for the New European Initiative”, w którym podkreślono konieczność stworzenia europejskiego sytemu do globalnej obserwacji środowiska (zgodnie z zaleceniami protokołu z Kioto), a także zbierania informacji o środowisku na potrzeby zarządzania kryzysowego. W rok później EC opublikowała wewnętrzny dokument pod tym samym tytułem, w którym stwierdzono potrzebę skoordynowania działań dotyczących gromadzenia bieżących informacji o środowisku dla celów kreowania polityki i zarządzania zarówno na szczeblu europejskim, jak i poszczególnych państw.
W związku z tym za niezbędne uznano opracowanie wspólnego programu działań. 12 lipca 1999 roku w dokumencie EC skierowanym do Grupy Doradczej ds. Badań Kosmicznych (SAG– Space Advisory Group) przemianowano program na „Global Monitoring for Environment and Security – GMES”, podkreślając wyraźną jego dwutorowość, a mianowicie ukierunkowanie na aspekty samego środowiska, a także bezpieczeństwa.
W czerwcu 2001 roku EC i ESA przedstawiły do zatwierdzenia wspólny dokument roboczy „An European Approach to Global Monitoring for Environment and Security (GMES): Towards Meeting Users’ Needs”. W tym samym miesiącu na posiedzeniu Rady Europy w Getenburgu – w dokumencie nakreślającym strategię zrównoważonego rozwoju w Unii Europejskiej – stwierdzono konieczność zbudowania w Europie globalnego systemu do monitorowania środowiska oraz bezpieczeństwa. 23 października 2001 roku EC przedstawiła Radzie Europy oraz Parlamentowi Europejskiemu plan działania na lata 2001-03 w zakresie GMES. 13 listopada 2001 roku Rada Europy stwierdziła w rezolucji, że program GMES powinien być autonomiczny i operacyjny, gwarantować długoterminowy i koherentny monitoring oparty na danych naziemnych, lotniczych i satelitarnych.

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS