wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2002, Nr 8 (87) |


• IACS – szansa i wyzwanie • Marzenia, czyli o tym, jak EGiB stanie się jednym z rejestrów bazowych, cz. I • Bez korekcji świadomości i prawa ani rusz • GMES – wspólny program Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej • Wysokorozdzielcze systemy obrazowania satelitarnego, cz. II • ...

powrót

Adam Linsenbarth

Dla środowiska i bezpieczeństwa

GMES – wspólny program Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej

Lipcowy GEODETA podał informację o seminarium zorganizowanym niedawno w Warszawie przez Komisję Europejską (EC) oraz Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Tematem była wspólna polityka badań kosmicznych w Europie oparta na dwóch priorytetowych programach: GALILEO i GMES. GALILEO dotyczy budowy europejskiego systemu nawigacji satelitarnej o zasięgu światowym. Mało kto wie jednak, na czym polega GMES.

Geneza GMES
Początki programu GMES sięgają roku 1998, kiedy to w Bareno we Włoszech odbyło się spotkanie przedstawicieli Komisji Europejskiej oraz instytucji zajmujących się badaniami kosmicznymi. Uchwalono tam dokument „Overall Monitoring for Environmental Security: In Manifesto for the New European Initiative”, w którym podkreślono konieczność stworzenia europejskiego sytemu do globalnej obserwacji środowiska (zgodnie z zaleceniami protokołu z Kioto), a także zbierania informacji o środowisku na potrzeby zarządzania kryzysowego. W rok później EC opublikowała wewnętrzny dokument pod tym samym tytułem, w którym stwierdzono potrzebę skoordynowania działań dotyczących gromadzenia bieżących informacji o środowisku dla celów kreowania polityki i zarządzania zarówno na szczeblu europejskim, jak i poszczególnych państw.
W związku z tym za niezbędne uznano opracowanie wspólnego programu działań. 12 lipca 1999 roku w dokumencie EC skierowanym do Grupy Doradczej ds. Badań Kosmicznych (SAG– Space Advisory Group) przemianowano program na „Global Monitoring for Environment and Security – GMES”, podkreślając wyraźną jego dwutorowość, a mianowicie ukierunkowanie na aspekty samego środowiska, a także bezpieczeństwa.
W czerwcu 2001 roku EC i ESA przedstawiły do zatwierdzenia wspólny dokument roboczy „An European Approach to Global Monitoring for Environment and Security (GMES): Towards Meeting Users’ Needs”. W tym samym miesiącu na posiedzeniu Rady Europy w Getenburgu – w dokumencie nakreślającym strategię zrównoważonego rozwoju w Unii Europejskiej – stwierdzono konieczność zbudowania w Europie globalnego systemu do monitorowania środowiska oraz bezpieczeństwa. 23 października 2001 roku EC przedstawiła Radzie Europy oraz Parlamentowi Europejskiemu plan działania na lata 2001-03 w zakresie GMES. 13 listopada 2001 roku Rada Europy stwierdziła w rezolucji, że program GMES powinien być autonomiczny i operacyjny, gwarantować długoterminowy i koherentny monitoring oparty na danych naziemnych, lotniczych i satelitarnych.

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS