Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2002, Nr 8 (87) |


• IACS – szansa i wyzwanie • Marzenia, czyli o tym, jak EGiB stanie się jednym z rejestrów bazowych, cz. I • Bez korekcji świadomości i prawa ani rusz • GMES – wspólny program Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej • Wysokorozdzielcze systemy obrazowania satelitarnego, cz. II • ...

powrót

Ryszard Preuss, Zdziasław Kurczyński

Szansa i wyzwanie

Koncepcja wytworzenia ortofotomapy Polski dla potrzeb systmu identyfikacji działek rolnych – LPIS

Od miesięcy jednym z głównych tematów podejmowanych w publikatorach jest problem dopłat bezpośrednich dla rolników. Wszyscy znają skrót IACS. W środowisku geodezyjnym temat ten jest bardzo nośny i budzi zrozumiałe zainteresowanie. Kojarzony jest z szeroko zakrojonymi pracami w obszarze ewidencji gruntów i związanymi z tym nadziejami. Jakie jest przełożenie tych zadań na perspektywy środowiska? Jakie są plany i zaawansowanie prac podjętych przez resort? Poniżej prezentujemy stanowisko GUGiK w tej sprawie.

Warunkiem korzystania przez polskich rolników z systemu dopłat bezpośrednich po akcesji do UE jest utworzenie Systemu Identyfikacji Działek Rolnych – LPIS (Land Parcel Identification System). LPIS jest częścią Zintegrowanego Systemu Zarządzania i Kontroli – IACS (Integrated Administration and Control System). Obowiązek utworzenia LPIS leży po stronie państw kandydujących. Polska oprze budowę tego systemu na istniejących danych ewidencyjnych, których stan jest bardzo zróżnicowany i odbiega od potrzeb LPIS. Część opisowa jest praktycznie w pełni skomputeryzowana, ale prowadzona w różnych systemach informatycznych, natomiast mapy ewidencyjne na terenach rolniczych funkcjonują w zdecydowanej przewadze w formie papierowej.
LPIS musi być jednorodny w skali kraju. Zakłada się, że spełnienie tego warunku umożliwi ortofotomapa pokrywająca cały kraj.

Cel wytworzenia ortofotomapy Polski
1. Wytworzenie LPIS wymaga jednolitej – w skali kraju – osnowy geometrycznej, do której zostaną odniesione przestrzennie mapy ewidencyjne (z częścią geometryczną i opisową). Taką osnową ma być ortofotomapa. Istniejące obecnie dla większości obszaru Polski mapy w formie papierowej zostaną zeskanowane i „skalibrowane” (wpasowane geometrycznie) na ortofotomapę.
2. W przyszłości do tej osnowy zostaną odniesione inne dane GIS.
3. Ortofotomapa będzie pełnić również inne ważne zadania na etapie budowy, a następnie funkcjonowania LPIS, takie jak np.:
- kontrola istniejących map ewidencyjnych,
- wydzielenie tzw. powierzchni funkcjonalnych (tj. takich, za które rolnik faktycznie może otrzymać dopłatę),
- pomoc przy składaniu indywidualnych wniosków o dopłaty,
- kontrola wniosków o dopłaty na różnych etapach i szczeblach organizacyjnych LPIS oraz wprowadzanie korekt do stwierdzonych nieprawidłowości.
Oparcie budowy LPIS na bazie ortofotomapy jest zdecydowanie zalecane przez UE. W większości krajów członkowskich ortofotomapa stała się podstawą tego systemu.

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS