wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 2002, Nr 8 (87) |


• IACS – szansa i wyzwanie • Marzenia, czyli o tym, jak EGiB stanie się jednym z rejestrów bazowych, cz. I • Bez korekcji świadomości i prawa ani rusz • GMES – wspólny program Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej • Wysokorozdzielcze systemy obrazowania satelitarnego, cz. II • ...

powrót

Ryszard Preuss, Zdziasław Kurczyński

Szansa i wyzwanie

Koncepcja wytworzenia ortofotomapy Polski dla potrzeb systmu identyfikacji działek rolnych – LPIS

Od miesięcy jednym z głównych tematów podejmowanych w publikatorach jest problem dopłat bezpośrednich dla rolników. Wszyscy znają skrót IACS. W środowisku geodezyjnym temat ten jest bardzo nośny i budzi zrozumiałe zainteresowanie. Kojarzony jest z szeroko zakrojonymi pracami w obszarze ewidencji gruntów i związanymi z tym nadziejami. Jakie jest przełożenie tych zadań na perspektywy środowiska? Jakie są plany i zaawansowanie prac podjętych przez resort? Poniżej prezentujemy stanowisko GUGiK w tej sprawie.

Warunkiem korzystania przez polskich rolników z systemu dopłat bezpośrednich po akcesji do UE jest utworzenie Systemu Identyfikacji Działek Rolnych – LPIS (Land Parcel Identification System). LPIS jest częścią Zintegrowanego Systemu Zarządzania i Kontroli – IACS (Integrated Administration and Control System). Obowiązek utworzenia LPIS leży po stronie państw kandydujących. Polska oprze budowę tego systemu na istniejących danych ewidencyjnych, których stan jest bardzo zróżnicowany i odbiega od potrzeb LPIS. Część opisowa jest praktycznie w pełni skomputeryzowana, ale prowadzona w różnych systemach informatycznych, natomiast mapy ewidencyjne na terenach rolniczych funkcjonują w zdecydowanej przewadze w formie papierowej.
LPIS musi być jednorodny w skali kraju. Zakłada się, że spełnienie tego warunku umożliwi ortofotomapa pokrywająca cały kraj.

Cel wytworzenia ortofotomapy Polski
1. Wytworzenie LPIS wymaga jednolitej – w skali kraju – osnowy geometrycznej, do której zostaną odniesione przestrzennie mapy ewidencyjne (z częścią geometryczną i opisową). Taką osnową ma być ortofotomapa. Istniejące obecnie dla większości obszaru Polski mapy w formie papierowej zostaną zeskanowane i „skalibrowane” (wpasowane geometrycznie) na ortofotomapę.
2. W przyszłości do tej osnowy zostaną odniesione inne dane GIS.
3. Ortofotomapa będzie pełnić również inne ważne zadania na etapie budowy, a następnie funkcjonowania LPIS, takie jak np.:
- kontrola istniejących map ewidencyjnych,
- wydzielenie tzw. powierzchni funkcjonalnych (tj. takich, za które rolnik faktycznie może otrzymać dopłatę),
- pomoc przy składaniu indywidualnych wniosków o dopłaty,
- kontrola wniosków o dopłaty na różnych etapach i szczeblach organizacyjnych LPIS oraz wprowadzanie korekt do stwierdzonych nieprawidłowości.
Oparcie budowy LPIS na bazie ortofotomapy jest zdecydowanie zalecane przez UE. W większości krajów członkowskich ortofotomapa stała się podstawą tego systemu.

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS