Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2002, Nr 7 (86) |


• Czy warto ryzykować? – ubezpieczenia OC z tytułu wykonywania zawodu geodety: • Nowelizacja Pgik na posiedzeniu PRGiK: zdaniem GIG i KZPFGiK projekt do poprawy • Piksel schodzi poniżej metra – wysokorozdzielcze systemy zobrazowania satelitarnego, cz. I • O fraktalach pisze dr Robert Olszewski • Zdjęcie z ...

powrót

Stanisław Pachuta

O roli inżyniera

XXIII Kongres Techników Polskich zakończył obrady. Doświadczenia okresu transformacji ustrojowej w Polsce wykazały, iż korporacyjne izby zawodowe nie służą interesowi publicznemu, lecz własnym, niemal hermetycznie zamkniętym środowiskom – stwierdzili w uchwale uczestnicy XXIII Kongresu Techników Polskich i zobowiązali władze FSNT NOT do szybkiej nowelizacji ustawy Prawo o stowarzyszeniach, by uwzględniła specyfikę stowarzyszeń naukowo-technicznych, w tym nadawanie uprawnień zawodowych.

Sesja zamykająca XXIII Kongres Techników Polskich odbyła się podczas 74. Targów Technologii Przemysłowych i Dóbr Inwestycyjnych w Poznaniu (18 czerwca 2002 r.). Organizatorami Kongresu były: Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, Akademia Inżynierska w Polsce, Rada Główna Jednostek Badawczo-Rozwojowych, Konferencja Rektorów Polskich Uczelni Technicznych oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie. Patronat honorowy objął prezydent Aleksander Kwaśniewski. Jak pamiętamy, otwarcie Kongresu odbyło się 7 grudnia 2001 r. GEODETA 1/2002). W ten sposób rozpoczęto półroczny okres owocnych dyskusji i debat w środowisku technicznym.
Podczas obrad zamykających oficjalne wystąpienie miał przedstawiciel prezydenta RP, a w imieniu prezesa Rady Ministrów przemawia ł minister nauki prof. Michał Kleiber, który zapowiedział m.in. zaostrzenie polityki finansowej państwa w zakresie badań naukowych i koncentrację nakładów na projekty celowe. Wypowiadali się również prezesi stowarzyszeń inżynierów i techników polskich za granicą (z Kanady, Wielkiej Brytanii oraz USA). Podkreślano, że inżynierowie chcą i muszą uczestniczyć w tworzeniu i realizacji cywilizacyjnych przemian nie tylko w obszarze technicznym, ale i w kreśleniu programów wiążących stosunki społeczne z postępem naukowo-technicznym, kulturą i jakością życia, ekologicznymi skutkami niepohamowanej konsumpcji. Wyrażano przekonanie, iż XXIII KTP jest niezmiernie ważnym wydarzeniem nie tylko dla społeczności inżynierskiej, ale dla całej Polski.

Ciekawym punktem obrad Kongresu była debata „Technicy bliżej rynku: wiedza – doświadczenie – kreatywność”, w czasie której próbowano odpowiedzieć na pytanie, w jakim kierunku zmierza FSNT NOT. W efekcie tej dyskusji stwierdzono, że:
- FSNT NOT to zawodowa, silna organizacja pozarządowa: zrzeszająca 36 branżowych i ogólnotechnicznych stowarzyszeń naukowo-technicznych reprezentujących 135 tys. inżynierów i techników; mająca 50 terenowych jednostek organizacyjnych w całej Polsce; członek 46 inżynierskich organizacji międzynarodowych; wydająca ponad 70 tytułów czasopism naukowo-technicznych, w tym od 136 lat „Przegląd Techniczny”; prowadząca Muzeum Techniki; uczestnicząca w programie „Czystszej Produkcji”, uwzględniającym światowe przesłanie zrównoważonego rozwoju gospodarki świata.

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama