Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2002, Nr 7 (86) |


• Czy warto ryzykować? – ubezpieczenia OC z tytułu wykonywania zawodu geodety: • Nowelizacja Pgik na posiedzeniu PRGiK: zdaniem GIG i KZPFGiK projekt do poprawy • Piksel schodzi poniżej metra – wysokorozdzielcze systemy zobrazowania satelitarnego, cz. I • O fraktalach pisze dr Robert Olszewski • Zdjęcie z ...

powrót

redakcja

Niwelator jak ta lala

Porównanie niwelatorów automatycznych (samopoziomujących). Zgrabny, lekki, elegancki, a jednocześnie dokładny, niezawodny, wodo- i kurzoodporny to współczesny wizerunek tego najtańszego, a zarazem najbardziej popularnego instrumentu geodezyjnego.

Każdy niwelator automatyczny wyposażony jest w kompensator. Wynalazek ten sprawia, że nie jest konieczne dokładne poziomowanie instrumentu na stanowisku – wystarczy zmieścić się w zakresie kompensatora (7-30´ w zależności od modelu). Niektórzy producenci oferują możliwość mocowania instrumentu na statywie ze sferyczną głowicą, co dodatkowo przyspiesza poziomowanie. Dzięki prostocie obsługi niwelatory automatyczne często są wykorzystywane także przez niegeodetów, np. budowlańców czy drogowców. Pojawiły się już instrumenty wstrząsoodporne (nie ulegają uszkodzeniu przy upadku z niedużej wysokości), samoogniskujące, a także o minimalnej celowej wynoszącej 0,3 m. Wszystkie te udogodnienia mają jeden cel: maksymalne ułatwienie i skrócenie pracy w terenie.
Porównanie obejmuje wszystkie klasy dokładnościowe oraz producentów reprezentowanych oficjalnie w Polsce (CST/Berger, Freiberger, Geo Fennel, Leica, Nestle, Nikon, Niwel System, Pentax, Sokkia, Topcon oraz Trimble – dawniej Carl Zeiss. Instrumenty zostały przedstawione w kolejności alfabetycznej według marek producentów. Wszystkie dane techniczne podano na podstawie oficjalnych prospektów. Ceny pochodzą od polskich przedstawicieli wymienionych firm i są aktualne na koniec czerwca 2002.

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

KNG Dahlta w Tatrach
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama