Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2002, Nr 7 (86) |


• Czy warto ryzykować? – ubezpieczenia OC z tytułu wykonywania zawodu geodety: • Nowelizacja Pgik na posiedzeniu PRGiK: zdaniem GIG i KZPFGiK projekt do poprawy • Piksel schodzi poniżej metra – wysokorozdzielcze systemy zobrazowania satelitarnego, cz. I • O fraktalach pisze dr Robert Olszewski • Zdjęcie z ...

powrót

Artur Janowski, Zygmunt Paszotta, Jakub Szulwic

Zdjęcie z internetu

Narzędzie informatyczne umożliwiają udostępnianie danych na odległość. Fotogrametria jest ciągle domeną wąskiej grupy użytkowników, pomimo prób jej upowszechnienia i masowego udostępniania produktów. Nowe możliwości stwarza niedoceniany jeszcze w fotogrametrii potencjał internetu. Dotychczas nie zostały podjęte skuteczne próby wykorzystania rozległej sieci komputerowej do przetwarzania zdjęć oraz rozwiązywania konkretnych zadań fotogrametrycznych.

Fotogrametria cyfrowa skupiła się na nieprzyzwoicie drogich i skomplikowanych stacjach roboczych, na których stanowiskowo przetwarza się zdjęcia lotnicze czy satelitarne. Rozwiązanie takie stawia użytkownika w podwójnie niekorzystnej sytuacji. Przede wszystkim powoduje konieczność angażowania znacznych środków finansowych niezbędnych dla pozyskania i wdrożenia systemu fotogrametrycznego. Jednocześnie nowe wersje takich systemów wymagają kolejnych inwestycji w oprogramowanie i osprzęt. Fotogrametria jest więc nauką praktycznie nieznaną poza środowiskiem geodezyjno-kartograficznym. I chociaż nadzwyczaj wiernie, nie uciekając się do ukrytego języka symboli, odtwarza otaczający nas świat, to jednak nie trafia do wielu dziedzin życia, które skutecznie mogłaby wzbogacić. Efektem jest więc nadal jej niewielki udział w pozyskiwaniu informacji będącej podstawą geodezji i kartografii, a także szeroko pojmowanych systemów informacji przestrzennej.
Zespół badawczy pod kierunkiem dr. Zygmunta Paszotty z Katedry Fotogrametrii i Teledetekcji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz firma I-NET S.C. Janowski i Szulwic, korzystając ze wsparcia Komitetu Badań Naukowych, pod koniec ubiegłego roku rozpoczęły prace nad nową koncepcją fotogrametrii cyfrowej.
W rozważaniach skupiono się na możliwościach odejścia od jednostanowiskowych rozwiązań fotogrametrycznych, angażując możliwości oferowane przez sieci komputerowe, wśród których szczególną uwagę poświęcono internetowi. W wyniku praktycznego zastosowania opracowanych rozwiązań powstał system, który wspiera się na jednostce centralnej (serwerze aplikacji i stron internetowych) udostępniającej swe zasoby fotogrametryczne klientom (komputerom wyposażonym w standardowe przeglądarki internetowe, np. Internet Explorer, Netscape czy Opera). W badaniach wykorzystano wyłącznie autorskie oprogramowanie fotogrametryczne, a materiałem stały się powszechnie dostępne zdjęcia lotnicze Kortowa – olsztyńskiego miasteczka uniwersyteckiego – pozyskane w ramach programu Unii Europejskiej PHARE. Dzięki takiemu podejściu otrzymano autorskie rozwiązania zadań fotogrametrycznych.

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS