Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2002, Nr 7 (86) |


• Czy warto ryzykować? – ubezpieczenia OC z tytułu wykonywania zawodu geodety: • Nowelizacja Pgik na posiedzeniu PRGiK: zdaniem GIG i KZPFGiK projekt do poprawy • Piksel schodzi poniżej metra – wysokorozdzielcze systemy zobrazowania satelitarnego, cz. I • O fraktalach pisze dr Robert Olszewski • Zdjęcie z ...

powrót

Zdzisław Kurczyński, Wiesław Wolniewicz

Piksel schodzi poniżej metra

Wysokorozdzielcze systemy obrazowania satelitarnego. cz. I

Rozwój technicznych środków obrazowania satelitarnego na naszych oczach ulega gwałtownemu przyspieszeniu, co prowadzi do przewartościowania pojęć w tym zakresie. Trudno byłoby dziś znaleźć fachowe czasopismo o zasięgu międzynarodowym, w którym nie publikowano by takich obrazów. Serwisy internetowe podają bogactwo szczegółów, katalogi produktów, cenniki. Potencjalny użytkownik może czuć się przytłoczony nadmiarem reklamy przemieszanej z rzetelną informacją. Rodzą się pytania: jak rozumieć przedstawiane parametry? Jaki jest faktyczny potencjał kartograficzny wysokorozdzielczych obrazów satelitarnych? Co i według jakich kryteriów wybierać? Jak porównywać nowe zobrazowania z dobrze znanymi zdjęciami lotniczymi?

Krótka historia
Na początku lat 90. Rosja komercyjnie udostępniła dane z satelitarnego systemu z kamerą fotograficzną KFA-1000 o terenowej zdolności rozdzielczej 5-10 m – pierwotnie przeznaczonego dla wywiadu militarnego. W 1992 r. umożliwiono obrót zdjęciami satelitarnymi pozyskiwanymi kamerami KVR-1000 i KFA-3000 o terenowej zdolności rozdzielczej 2-3 m. Tak rozpoczął się trwający do dzisiaj wyścig.
W marcu 1994 r. prezydent Stanów Zjednoczonych wydał dyrektywę nr 23 otwierającą drogę do rozwoju komercyjnych systemów satelitarnych umożliwiających obrazowanie powierzchni Ziemi z pikselem terenowym 1 m. Powstały konsorcja stawiające sobie za cel zbudowanie takich systemów: EarthWatch, OrbImage, Space Imaging i ImageSat Int. Zostały zaangażowane potężne środki finansowe oraz potencjał badawczy i produkcyjny, pracujący do niedawna na potrzeby wojska. Zaczęto publikować parametry techniczne budowanych systemów oraz przewidywane terminy umieszczenia ich na orbicie. Zapowiadano bardzo szybki, łatwy i tani dostęp do obrazów i produktów pochodnych, co miało wykreować całkowicie nowe obszary wykorzystania obrazów i rozwój GIS. Mimo rozbudzonych oczekiwań środowiska tak się jednak nie stało, przynajmniej nie w zapowiadanym tempie. Najpierw wielokrotnie przekładano terminy wystrzelenia systemów, później nastąpiła seria nieudanych startów (w grudniu 1997 r. EarthWatch utracił satelitę EarlyBird-1, w kwietniu 1999 r. Space Imaging satelitę IKONOS-1, w listopadzie 2000 r. EarthWatch – QuickBird-1). Długo oczekiwany przełom przyniosło dopiero umieszczenie na orbicie satelity IKONOS-2 (24 września 1999 r.), który był pierwszym i przez 2 lata jedynym komercyjnym źródłem obrazów z „metrowym” pikselem.

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY



powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama