Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2002, Nr 7 (86) |


• Czy warto ryzykować? – ubezpieczenia OC z tytułu wykonywania zawodu geodety: • Nowelizacja Pgik na posiedzeniu PRGiK: zdaniem GIG i KZPFGiK projekt do poprawy • Piksel schodzi poniżej metra – wysokorozdzielcze systemy zobrazowania satelitarnego, cz. I • O fraktalach pisze dr Robert Olszewski • Zdjęcie z ...

powrót

Marek Ziemak

Proszę nas nie straszyć Europą

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej budzi w naszym kraju mieszane uczucia. Problemy dostosowawcze nagłaśniane są przez media na zasadzie sensacji. Dotychczas geodezja nie znalazła się w gronie tematów kontrowersyjnych. Nie oznacza to jednak, że akces Polski do Unii nie rodzi dla branży żadnych konsekwencji.

Geodezyjna Izba Gospodarcza oraz Związek Pracodawców Firm Geodezyjnych i Kartograficznych już kilka lat temu postanowiły dowiedzieć się u Źródła, jak to w tej Unii Europejskiej geodetom jest. Złożyły stosowną aplikację i w roku 2000 wspólnie zostały członkiem CLGE (Comité de Liaison des Géometres Européens – Organizacji Geodetów Uprawnionych Europy). Na marginesie: SGP również dostało zaproszenie do wspólnego reprezentowania Polski, ale z niego nie skorzystało. Do CLGE należą geodezyjne stowarzyszenia z krajów UE, a także spoza niej (Szwajcaria, Norwegia, Czechy, Słowacja oraz Węgry) zainteresowane pracami organizacji. CLGE działa społecznie i opiera się na ochotniczej pracy przedstawicieli krajowych. Sama jest członkiem CEPLIS (Conseil Européen des Professions Libérales – Europejskiej Organizacji Wolnych Zawodów). CEPLIS ma bezpośrednią akredytację w Brukseli przy Komisji Europejskiej, gdzie przedstawia postulaty reprezentowanych zawodów. CLGE organizuje rocznie dwa posiedzenia poświęcone bieżącym sprawom geodetów w Europie. Ostatnie odbyło się w kwietniu tego roku w Lozannie (Szwajcaria).

Geodezyjna Europa to melanż lokalnych systemów
Najistotniejsza jest informacja, że geodezja pozostaje w gestii rządów poszczególnych krajów i nie podlega unijnej legislacji. W związku z tym każdy kraj ma swoją oryginalną organizację służby i wykonawstwa geodezyjnego z własnym systemem kształcenia i nadawania uprawnień. Na przykład w Irlandii żadne uprawnienia nie są wymagane, w Szwecji uzyskuje się je automatycznie po ukończeniu studiów politechnicznych i dwóch latach praktyki. W Niemczech natomiast droga do uprawnień jest bardzo trudna – wymaga się posiadania dyplomu studiów politechnicznych, pięciu lat praktyki oraz zdania trudnego egzaminu. Duże zróżnicowanie jest też w systemach kształcenia oraz programach nauczania na wydziałach geodezji politechnik czy uniwersytetów. Prawo unijne dziś nie zobowiązuje nas zatem do żadnych konkretnych działań dopasowujących branżę do wymagań Piętnastki. Jednak nie oznacza to, że nie będzie zobowiązywać jutro. Aktualnie dyskutuje się bowiem sprawy, w których oczekiwane są decyzje Parlamentu Europejskiego.

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama