Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2002, Nr 6 (85) |


• Rok 2001 w dużych firmach geodezyjnych • Róbmy swoje – mówi Wojciech Basta, dyrektor PBDGiK w Krakowie • Bez korekcji ani rusz, czyli dlaczego zdjęcia IRS są w Polsce mało popularne • O ochronie i udostępnianiu baz danych geoprzestrzennych pisze prof. Jerzy Gaździcki • Geoinformacja bez granic – o INSPIRE ...

powrót

Stanisław Pachuta

Geodeci, do dzieła!

Zasady uzyskiwania tytułu inżyniera europejskiego. Polscy inżynierowie już od kilku lat mogą ubiegać się o tytuł zawodowy inżyniera europejskiego (EUR ING), co jest bardzo ważne w związku z planowanym wejściem naszego kraju do Unii Europejskiej. Wśród ponad 25 tys. inżynierów w Europie, którzy zdobyli ten tytuł, nie ma, niestety, ani jednego polskiego geodety.

Inżynier europejski (EUR ING) jest tytułem zawodowym (a nie akademickim) nadawanym wyłącznie przez FEANI (Fédération Européenne d’Associations Nationales d’Ingénieurs) kandydatom spełniającym wymogi tej organizacji. Mogą się o niego ubiegać tylko inżynierowie czynni zawodowo (górna granica wieku nie jest określona), zrzeszeni w narodowych organizacjach członkowskich FEANI. System FEANI oparty na Rejestrze Inżynierów zyskał wysoką ocenę Komisji Europejskiej, która w deklaracji wydanej w 1994 r. wskazała go jako doskonały przykład samoregulacji zawodu i zaleciła krajom członkowskim Unii Europejskiej uznanie tytułu EUR ING w miejsce konieczności nostryfikacji narodowych dyplomów inżynierów.
Tytuł ten jest więc swego rodzaju „paszportem”, zapewniającym lepszy start do wykonywania zawodu w kraju i za granicą. Co ważne, uznawany jest także poza Europą – w USA, Kanadzie oraz Australii – i wszędzie tam daje możliwość zatrudnienia na stanowisku inżyniera bez długotrwałego i kosztownego nostryfikowania dyplomu.
Tytuł stanowi gwarancję poziomu wykształcenia i kwalifikacji zawodowych inżyniera zgodnie ze standardami europejskimi, nobilitację zawodową wyrażoną przynależnością do elity inżynierów, a także podnosi prestiż firm zatrudniających inżynierów europejskich, co jest szczególnie ważne w kontaktach z partnerami zagranicznymi.

FEANI
Europejska Federacja Narodowych Stowarzyszeń Inżynierskich została utworzona w roku 1951, a jej siedzibą do maja 1997 roku był Paryż; obecnie władze urzędują w Brukseli. Federacja zrzesza narodowe zawodowe stowarzyszenia inżynierów z 27 państw (po jednym z Austrii, Belgii, Cypru, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Islandii, Luksemburga, Malty, Niemiec, Norwegii, Polski, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch). FEANI posiada status konsultatywny UNESCO, UNIDO i Rady Europy, ściśle współpracuje z Komisją Europejską (organem wykonawczym Unii Europejskiej) w sprawach dotyczących zawodu inżyniera oraz uznawania dyplomów dla celów akademickich i zawodowych. Podstawowe cele Federacji to:
- umacnianie zawodowej tożsamości inżynierów w Europie;
- ułatwianie wzajemnego uznawania kwalifikacji zawodowych inżynierów europejskich oraz ochrona ich tytułów;
- sprzyjanie swobodnemu przepływowi inżynierów w Europie i na świecie;
- dążenie do zapewnienia wysokiego poziomu kształcenia inżynierów i ich praktyki zawodowej.
Polskim Członkiem Narodowym FEANI od września 1992 r. jest Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej (FSNT NOT). Stwarza to naszym inżynierom możliwość ubiegania się o tytuł inżyniera europejskiego, a uczelniom technicznym – uznanie na równi z placówkami zachodnioeuropejskimi, dowodem czego jest włączenie ich do Indeksu FEANI.


Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama