Stanisław Pachuta
Geodeci, do dzieła!
Zasady uzyskiwania tytułu inżyniera europejskiego. Polscy inżynierowie już od kilku lat mogą ubiegać się o tytuł zawodowy inżyniera europejskiego (EUR ING), co jest bardzo ważne w związku z planowanym wejściem naszego kraju do Unii Europejskiej. Wśród ponad 25 tys. inżynierów w Europie, którzy zdobyli ten tytuł, nie ma, niestety, ani jednego polskiego geodety.
|
Inżynier europejski (EUR ING) jest tytułem zawodowym (a nie akademickim) nadawanym wyłącznie przez FEANI (Fédération Européenne d’Associations Nationales d’Ingénieurs) kandydatom spełniającym wymogi tej organizacji. Mogą się o niego ubiegać tylko inżynierowie czynni zawodowo (górna granica wieku nie jest określona), zrzeszeni w narodowych organizacjach członkowskich FEANI. System FEANI oparty na Rejestrze Inżynierów zyskał wysoką ocenę Komisji Europejskiej, która w deklaracji wydanej w 1994 r. wskazała go jako doskonały przykład samoregulacji zawodu i zaleciła krajom członkowskim Unii Europejskiej uznanie tytułu EUR ING w miejsce konieczności nostryfikacji narodowych dyplomów inżynierów. Tytuł ten jest więc swego rodzaju „paszportem”, zapewniającym lepszy start do wykonywania zawodu w kraju i za granicą. Co ważne, uznawany jest także poza Europą – w USA, Kanadzie oraz Australii – i wszędzie tam daje możliwość zatrudnienia na stanowisku inżyniera bez długotrwałego i kosztownego nostryfikowania dyplomu. Tytuł stanowi gwarancję poziomu wykształcenia i kwalifikacji zawodowych inżyniera zgodnie ze standardami europejskimi, nobilitację zawodową wyrażoną przynależnością do elity inżynierów, a także podnosi prestiż firm zatrudniających inżynierów europejskich, co jest szczególnie ważne w kontaktach z partnerami zagranicznymi.
FEANI Europejska Federacja Narodowych Stowarzyszeń Inżynierskich została utworzona w roku 1951, a jej siedzibą do maja 1997 roku był Paryż; obecnie władze urzędują w Brukseli. Federacja zrzesza narodowe zawodowe stowarzyszenia inżynierów z 27 państw (po jednym z Austrii, Belgii, Cypru, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Islandii, Luksemburga, Malty, Niemiec, Norwegii, Polski, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch). FEANI posiada status konsultatywny UNESCO, UNIDO i Rady Europy, ściśle współpracuje z Komisją Europejską (organem wykonawczym Unii Europejskiej) w sprawach dotyczących zawodu inżyniera oraz uznawania dyplomów dla celów akademickich i zawodowych. Podstawowe cele Federacji to: - umacnianie zawodowej tożsamości inżynierów w Europie; - ułatwianie wzajemnego uznawania kwalifikacji zawodowych inżynierów europejskich oraz ochrona ich tytułów; - sprzyjanie swobodnemu przepływowi inżynierów w Europie i na świecie; - dążenie do zapewnienia wysokiego poziomu kształcenia inżynierów i ich praktyki zawodowej. Polskim Członkiem Narodowym FEANI od września 1992 r. jest Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej (FSNT NOT). Stwarza to naszym inżynierom możliwość ubiegania się o tytuł inżyniera europejskiego, a uczelniom technicznym – uznanie na równi z placówkami zachodnioeuropejskimi, dowodem czego jest włączenie ich do Indeksu FEANI.
Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY
powrót
|