Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2002, Nr 6 (85) |


• Rok 2001 w dużych firmach geodezyjnych • Róbmy swoje – mówi Wojciech Basta, dyrektor PBDGiK w Krakowie • Bez korekcji ani rusz, czyli dlaczego zdjęcia IRS są w Polsce mało popularne • O ochronie i udostępnianiu baz danych geoprzestrzennych pisze prof. Jerzy Gaździcki • Geoinformacja bez granic – o INSPIRE ...

powrót

Jerzy Gaździcki

Płacić czy nie?

Ochrona i udostępnianie baz danych geoprzestrzennych. W Stanach Zjednoczonych, gdzie dane publiczne na poziomie federalnym udostępniane są bezpłatnie, stosunek wielkości działalności ekonomicznej wywołanej nakładami na informację publiczną do wielkości tych nakładów, czyli tzw. współczynnik efektywności, wynosi 40, a w państwach Unii Europejskiej, gdzie na ogół stosowane są zasady odpłatności – jedynie 7. Jak widać, różnica jest bardzo duża i warta zastanowienia.

Jednym z głównych celów tworzenia infrastruktury geoinformacyjnej jest zapewnienie użytkownikom danych geoprzestrzennych odpowiedniego dostępu do baz zawierających te dane.
Oczekuje się, że sprawne i wolne od nieuzasadnionych kosztów korzystanie z zasobów danych zgromadzonych przez różne podmioty przyniesie istotne efekty ekonomiczne i techniczne, przyczyniając się do lepszego zaspokojenia potrzeb w zakresie geoinformacji na poziomie centralnym, regionalnym i lokalnym. Tworzenie i prowadzenie baz danych geoprzestrzennych, w tym katastralnych, topograficznych i przyrodniczych, jest z reguły kosztowne, a ochrona prawna tych baz oraz przepisy dotyczące ich udostępniania mają istotne znaczenie zarówno dla producentów, jak i użytkowników danych. Sprawy te regulowane są w Polsce dwiema ustawami o znaczeniu ogólnym:
- o prawie autorskim i prawach pokrewnych,
- o ochronie baz danych.

Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych
Zgodnie z tą ustawą prawo autorskie przysługuje twórcy, a jego przedmiotem jest utwór jako przejaw działalności twórczej. Utworami mogą być m.in.: programy komputerowe i opracowania kartograficzne, a także bazy danych, nawet jeżeli zawierają materiały niepodlegające ochronie prawnej, o ile przyjęty w tych bazach „dobór, układ lub zestawienie ma twórczy charakter”. Przedmiotu prawa autorskiego nie stanowią natomiast m.in.: akty normatywne lub ich urzędowe projekty oraz urzędowe dokumenty, materiały, znaki i symbole. Prawa autorskie dzielą się na:
- osobiste (dotyczące autorstwa utworu i jego oznaczania, nienaruszalności treści i formy utworu, decydowania o jego pierwszym udostępnieniu oraz nadzoru nad sposobem korzystania z niego),
- majątkowe (dotyczące korzystania z utworu, rozporządzania nim na wszystkich „polach eksploatacji” oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu).
Autorskie prawa majątkowe (rysunek powyżej) mogą zostać:
- przeniesione w trybie umowy lub dziedziczenia,
- przekazane w trybie umowy licencyjnej uprawniającej do korzystania z utworu w określonym polu eksploatacji oraz zakresie, miejscu i czasie korzystania.
Nietrudno zauważyć, że przedstawione regulacje nie mogą znaleźć szerokiego zastosowania do ochrony i udostępniania baz danych geoprzestrzennych, które reprezentują fakty, w tym fakty urzędowe, o doborze i układzie zazwyczaj nie mającym charakteru twórczego. Opinia niniejsza jest dodatkowo uzasadniona tym, że obowiązujący okres ochrony praw autorskich – wynoszący 70 lat – jest zbyt długi dla danych i produktów geoprzestrzennych, których okresy aktualności są znacznie krótsze. Przewiduje się, że do polskiego prawa autorskiego wprowadzone będą modyfikacje wynikające z nowych regulacji Unii Europejskiej.

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS