Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2002, Nr 6 (85) |


• Rok 2001 w dużych firmach geodezyjnych • Róbmy swoje – mówi Wojciech Basta, dyrektor PBDGiK w Krakowie • Bez korekcji ani rusz, czyli dlaczego zdjęcia IRS są w Polsce mało popularne • O ochronie i udostępnianiu baz danych geoprzestrzennych pisze prof. Jerzy Gaździcki • Geoinformacja bez granic – o INSPIRE ...

powrót

Wiesław Wolniewicz

Bez korekcji ani rusz

Dlaczego zdjęcia IRS są w Polsce mało popularne? Całe prowincje i stany na kontynencie północnoamerykańskim stosują zdjęcia z indyjskiego systemu IRS (Indian Remote Sensing Satellites) do aktualizacji danych na poziomie mapy 1:50 000. Z racji relatywnie niskich kosztów (około pół dolara za zobrazowanie jednego km2) zdjęcia te są bardzo popularne na świecie i chętnie wykorzystywane przez użytkowników GIS. Dlaczego więc nie cieszą się większym zainteresowaniem w Polsce?

Druga połowa lat 90. charakteryzowała się gwałtownym wzrostem praktycznego wykorzystania satelitarnych systemów zdalnego monitorowania powierzchni Ziemi. Wiązało się to z nową generacją systemów teledetekcyjnych o średniej i wysokiej rozdzielczości zobrazowań. W wyniku globalnych zmian politycznych i powszechnej dostępności rosyjskich satelitarnych zobrazowań wywiadowczych rząd Stanów Zjednoczonych zezwolił służbom cywilnym na rozwój systemów o wysokiej rozdzielczości terenowej (1-5 m). Wywołało to bardzo duże zainteresowanie na całym świecie praktycznym wykorzystaniem tego typu zobrazowań. Jednymi z ich największych odbiorców są użytkownicy GIS.

Program IRS
Obok państw, które do niedawna dominowały w rozwoju satelitarnych systemów teledetekcyjnych (USA, Rosja, Kanada czy kraje europejskie), również Japonia, Indie, Izrael i Chiny odnoszą ostatnio znaczące sukcesy na tym polu. Na szczególną uwagę zasługuje indyjski program teledetekcyjny IRS. Jest on integralną częścią zarządzania bogactwami naturalnymi Indii. Pomaga między innymi w poszukiwaniu wód podziemnych, inwentaryzacji lasów, monitorowaniu terenów nawiedzanych przez powodzie i inne klęski żywiołowe. Obecnie działa na świecie sześć stacji odbiorczych, pozyskujących informacje z IRS: Shadnagar w Indiach, Norman w Stanie Oakland, Neustrelitzl w Niemczech, Dubaj w ZEA, Bangkok w Tajlandii i Alaska w USA.

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS