Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2002, Nr 6 (85) |


• Rok 2001 w dużych firmach geodezyjnych • Róbmy swoje – mówi Wojciech Basta, dyrektor PBDGiK w Krakowie • Bez korekcji ani rusz, czyli dlaczego zdjęcia IRS są w Polsce mało popularne • O ochronie i udostępnianiu baz danych geoprzestrzennych pisze prof. Jerzy Gaździcki • Geoinformacja bez granic – o INSPIRE ...

powrót

Artur Adamek, Jacek Kamiński

Przez edukację do zarządzania

Z nowym prezydentem FIG prof. Holgerem Maglem rozmawiają Artur Adamek i Jacek Kamiński. Jeśli chcemy się rozwijać, nie możemy być jedynie ekspertami od zbierania czy modelowania informacji. Musimy pójść w kierunku zarządzania przestrzenią, nieruchomościami i procesami inwestycyjnymi. Warto przy tym zadać sobie pytanie, czy nasz system edukacji uczy zarządzania, negocjacji, dyskutowania, planowania.

Pana pierwsze refleksje po objęciu funkcji prezydenta FIG?
Są duże oczekiwania względem mojej osoby i jestem przygotowany do ich spełnienia.

Czy widzi pan potrzebę zmian w FIG?
Z pewnością nie jesteśmy idealną organizacją, podobnie jak nikt z nas nie jest idealny. Istotne jest natomiast, czy efektywnie realizujemy nasze zadania. Przez ostatnie 3 lata podejmowałem decyzje jako wiceprezydent FIG i teraz chciałbym tę politykę kontynuować. Mamy bardzo klarowną wizję i cele.

Co by pan wskazał jako główne cele federacji?
FIG działa na forum międzynarodowym, a najważniejszym obszarem aktywności jest wspieranie działalności o charakterze edukacyjnym oraz inicjowanie jej w krajach, w których nie istnieją systemy takiej edukacji. Naszym celem jest równie ż przedstawianie problemów zawodowych na forum publicznym i wspieranie agend ONZ.

Jaka jest rola Polski w federacji?
Historia współpracy Polski i FIG jest bardzo długa i sięga lat dwudziestych. Podczas tegorocznego Zgromadzenia Generalnego odbyło się bardzo ważne wydarzenie potwierdzające silną pozycję Polski. Córka Władysława Surmackiego odebrała przyznany mu pośmiertnie [podczas Zgromadzenia Generalnego w Brighton, 1998 r. – red.] tytuł honorowego prezydenta FIG. Również obecnie mamy bliskie kontakty z polskimi specjalistami. Uważam, że rola Polski jeszcze wzrośnie, ponieważ jesteście pomostem pomiędzy Europą Wschodnią i Zachodnią, m.in. dlatego chciałbym wkrótce odwiedzić Wasz kraj.

Co wyróżnia FIG spośród innych organizacji?
Po pierwsze, prawie każdy geodeta może wstąpić do FIG, nawet jeśli należy już do innego stowarzyszenia zawodowego. Po drugie, jesteśmy największą tego typu federacją, zrzeszamy połowę z około dwustu organizacji geodezyjnych na świecie. Poza tym jako jedyni reprezentujemy wszystkie obszary zainteresowania geodezji i kartografii. Działalność naszych komisji obejmuje bowiem bardzo szerokie spektrum zagadnień, poczynając od etyki i standaryzacji poprzez edukację i klasyczną geodezję, na zarządzaniu nieruchomościami i inżynierii przemysłowej kończąc.

Czy tak duża różnorodność nie jest przeszkodą w działalności?
Rzeczywiście, może to być obiektem krytyki. Sądzę jednak, że musimy być nie tylko profesjonalistami w swojej wąskiej dziedzinie, ale także rozumieć otoczenie. Do tego potrzebne jest wszechstronne i uniwersalne przygotowanie zawodowe.

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS