Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2002, Nr 6 (85) |


• Rok 2001 w dużych firmach geodezyjnych • Róbmy swoje – mówi Wojciech Basta, dyrektor PBDGiK w Krakowie • Bez korekcji ani rusz, czyli dlaczego zdjęcia IRS są w Polsce mało popularne • O ochronie i udostępnianiu baz danych geoprzestrzennych pisze prof. Jerzy Gaździcki • Geoinformacja bez granic – o INSPIRE ...

powrót

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Idą lepsze czasy

Konferencja prasowa głównego geodety kraju, 7 maja 2002 r. – W tym roku możemy spodziewać się ok. 10 mln euro na opracowanie ortofotomapy – powiedział podczas spotkania z dziennikarzami główny geodeta kraju Jerzy Albin. – Bardzo zależy nam na tym, by jak najwięcej pieniędzy trafiło do polskiego wykonawstwa, którego trudną sytuację ekonomiczną dobrze znamy. Jeśli nasze zabiegi na forum rządu przyniosą oczekiwane rezultaty, to już od przyszłego roku można oczekiwać poprawy – zadeklarował.

Główny geodeta kraju przekazał informację o wykonaniu przez GUGiK ubiegłorocznego budżetu, a także powiadomił o zakończeniu kompletowania obsady personalnej i gruntownej reorganizacji Urzędu. Wkrótce zostanie jeszcze przeprowadzona informatyzacja obejmująca zarówno GUGiK, jak i CODGiK. Zajmują się tym niedawno zatrudnieni informatycy. Ich zadaniem będzie również pomoc merytoryczna w realizacji pilotaży projektu PHARE 2000 oraz GIS.

Nowelizacja Pgik
Jednym z najważniejszych i najpilniejszych zadań Urzędu jest wprowadzenie niezbędnych zmian do ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. Czasu zostało niewiele, bo już we wrześniu tematyka geodezyjna ma być przedmiotem obrad Rady Ministrów. W związku z tym nowelizacja nie obejmie raczej utworzenia samorządu zawodowego, który jest przedmiotem wielu rozbieżnych opinii. Jerzy Albin ocenia, że środowisko wykazuje wolę rozwiązania problemu, natomiast jego zdaniem konkretne propozycje Geodezyjnej Izby Gospodarczej i Krajowego Związku Pracodawców Firm Geodezyjno-Kartograficznych budzą wiele wątpliwości. Ze swojej strony prezes obiecuje wspierać wszystkie rozwiązania zmierzające do wyeliminowania i piętnowania złego wykonywania zawodu. Na razie gotowy już projekt zmian Pgik pomija sprawę samorządu, która najprawdopodobniej zostanie uregulowana w osobnej ustawie.

PHARE 2000
Ostatnio zintensyfikowane zostały prace nad modernizacją katastru. Kierownictwo GUGiK poinformowało, że ogłaszane są właśnie przetargi w ramach projektu PHARE 2000 na wdrożenie w 6 pilotowych powiatach katastru wielozadaniowego. Testowane będą m.in.: SWDE (elektroniczny standard wymiany danych ewidencyjnych), oprogramowanie, łącza telekomunikacyjne oraz rozwiązania organizacyjne. Jeśli zaproponowany model się sprawdzi, zyska charakter obowiązującego katastru państwowego, w przeciwnym wypadku konieczne będą korekty.
Projekt planowany jest na 2,5 roku i w części geodezyjnej przeznaczono na niego ok. 1 mln euro (podobną kwotą dysponuje Ministerstwo Sprawiedliwości, nieco mniejszą – Ministerstwo Finansów). W wytypowanych ośrodkach dokumentacji geodezyjno-kartograficznej już trwają przygotowania – na razie sprawdzane są warunki techniczne i lokalowe.

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Modelowanie Dębu Bartek
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama