Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 2002, Nr 4 (83) |


• Nasz biznes z Hindusami, czyli bydgoski Geoservex sprzedaje polską technologię • Od zdjęcia do mapy – współpraca polsko-libijska w geodezji i kartografii • Mapy w SVG • Dziś myślimy o jutrze – mówi prezes firmy Compass z Krakowa Jerzy Huczek • Z LIS do GIS, o przydatności automatycznej generalizacji ...

powrót

Anna Wardziak

Co dalej, gimnazjalisto?

Rekrutacja do techników geodezyjnych 2002/2003.
W bieżącym roku szkolnym ławy 3-letnich gimnazjów opuszczą pierwsi absolwenci. Dla tych, którzy już na tym etapie edukacji chcą swoją przyszłość związać z geodezją, przygotowaliśmy ofertę techników kształcących w zawodzie geodety. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, podobnie jak inne tego typu placówki, nie zostały one zlikwidowane (oczywiście poza nielicznymi wyjątkami).

Od przyszłego roku szkolnego technika rozpoczynają działalność wg nowego systemu – nauka w nich trwać będzie nie pięć (jak dotychczas), ale cztery lata. Istotny jest również fakt, że nie będzie egzaminów wstępnych ani żadnych dodatkowych testów sprawdzających wiedzę czy umiejętności kandydatów. O przyjęciu do wybranej szkoły zadecydują przede wszystkim wyniki egzaminu gimnazjalnego i oceny z wybranych przedmiotów uzyskane na świadectwie ukończenia gimnazjum, a także inne osiągnięcia zapisane na świadectwie (np. udział w olimpiadach, konkursach, turniejach). W niektórych szkołach dodatkowe punkty przy rekrutacji można zdobyć za posiadanie certyfikatu językowego (np. FCE) czy udział w życiu dotychczasowej szkoły (działalność w samorządzie, kołach zainteresowań, organizacjach szkolnych) – na wszystko trzeba mieć zaświadczenia. W luksusowej sytuacji są natomiast absolwenci gimnazjów, będący laureatami konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim i ponadwojewódzkim – do każdej ze szkół przyjmowani są bowiem z pominięciem postępowania rekrutacyjnego.

Ponieważ do dyrekcji szkół należy decyzja, które przedmioty będą punktowane i ile punktów przyznawać za oceny, a ile za dodatkowe osiągnięcia ucznia, kryteria w poszczególnych placówkach będą odmienne. Na przykład kandydaci do Technikum Geodezyjnego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 13 w Łodzi w wyniku postępowania rekrutacyjnego mogą uzyskać maksymalnie 200 punktów: - 100 punktów za wyniki egzaminu, - 75 za świadectwo (jęz. polski, jęz. angielski lub niemiecki, matematyka, geografia, informatyka lub fizyka; wg skali: ocena celująca 15 pkt., bardzo dobra 10 pkt., dobra 8 pkt., dostateczna 5 pkt.), - 5 pkt. za udział w finale konkursów o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim; - 5 pkt. za udział w konkursach pozaszkolnych, zawodach sportowych i artystycznych o zasięgu powiatowym i wyższym; - 2-5 pkt. za udział w życiu szkoły (organizacje szkolne, koła zainteresowań); - 2-5 pkt. za inne osiągnięcia.

W pierwszym etapie rekrutacji kandydat składa podanie o przyjęcie do wybranej szkoły, świadectwo zdrowia, aktualne zdjęcia (najczęściej 2 lub 3), a także zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy w zawodzie geodety. Po zakończeniu nauki w gimnazjum należy dostarczyć świadectwo szkolne i zaświadczenie o wynikach egzaminu końcowego, przy czym terminy składania tych dokumentów w poszczególnych szkołach są różne (uwaga: podane w tabeli terminy dotyczą składania podań).

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS