Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 2002, Nr 4 (83) |


• Nasz biznes z Hindusami, czyli bydgoski Geoservex sprzedaje polską technologię • Od zdjęcia do mapy – współpraca polsko-libijska w geodezji i kartografii • Mapy w SVG • Dziś myślimy o jutrze – mówi prezes firmy Compass z Krakowa Jerzy Huczek • Z LIS do GIS, o przydatności automatycznej generalizacji ...

powrót

Jerzy Przywara

Dziś myślimy o jutrze

O działalności na rynku geoinformatycznym opowiada prezes firmy COMPASS S.A. z Krakowa Jerzy Huczek
Ponad 5 lat temu postanowiliśmy zaistnieć na rynku oprogramowania na dłużej niż czas trwania jednego projektu i więcej niż w jednym powiecie. Dzisiaj mogę powiedzieć, że to się udało. W opracowanym przez nas systemie VEGA prowadzona jest ewidencja gruntów dla ponad 2,5 mln działek (ok. 7-8% liczby działek w kraju) w ponad 20 ośrodkach. Jesteśmy w czołówce polskich producentów systemów opartych na relacyjnych bazach danych.

O początkach biznesu
Firma COMPASS powstała w październiku 1996 r., a już w grudniu przystąpiliśmy do projektowania w relacyjnej bazie danych Oracle systemu VEGA do obsługi ewidencji gruntów i budynków. Pierwsze wdrożenie nastąpiło w 1998 roku dla miasta Kielce. Było to duże i ambitne wyzwanie, jak na pierwsze wdrożenie, ale powiodło się. Potem
pojawiły się kolejne – powiat miechowski, miasto Nowy Sącz – i trwa to do dziś. Latem 1997 r. dostaliśmy zamówienie na numeryczną ewidencję sieci uzbrojenia terenu dla Nowej Huty. Obejmowało ono nie tylko samo przetworzenie danych, ale przede wszystkim wykonanie aplikacji INFRA do gromadzenia i przetwarzania danych zarówno w miejskim ośrodku dokumentacji geodezyjno-kartograficznej, jak i przedsiębiorstwach branżowych. Zamówienie dla jednej dzielnicy Krakowa przerodziło się w duży projekt na wprowadzenie w całym mieście technologii opartej na MicroStation i relacyjnej bazie danych Oracle. Było to możliwe dzięki porozumieniu władz miasta z firmami branżowymi w sprawie założenia i finansowania systemu ewidencji sieci uzbrojenia terenu. W zamian miasto udostępnia branżom aktualną bazę danych. Warto jednak wspomnieć, że rozmowy poprzedzające podpisanie tego porozumienia trwały kilka lat, a osobą, która inspirowała te działania, był ówczesny dyrektor Wydziału Geodezji w Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie dr Kazimierz Bujakowski. Dzisiaj najwięksi sceptycy przyznają, że upór i konsekwencja opłaciły się. We wrześniu br. – po ponad czterech latach pracy – zostanie zakończona budowa bazy danych zawierającej ewidencję sieci uzbrojenia terenu (zbliżonej do GESUT) dla obszaru całego Krakowa – to ewenement w skali kraju.

O systemie do prowadzenia ODGiK
Doświadczenia zdobyte przy tworzeniu VEGI i INFRY zaczęły szybko procentować. Podpisaliśmy umowę o współpracy z firmą OPeGieKa Elbląg, która wygrała pilotażowy przetarg na opracowanie systemu do kompleksowej obsługi powiatowego ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej w nowej strukturze podziału administracyjnego kraju. Na ośrodki wdrożeniowe wytypowano pięć powiatów małopolskich: krakowski, tarnowski, dąbrowski, bocheński i chrzanowski. Wspólnie z kolegami z Elbląga wykonaliśmy niezwykle trudne zadanie, a uzyskany efekt zachęcił nas do nadania systemowi nazwy SYNERGIA. Jest to nowoczesne oprogramowanie oparte na relacyjnej bazie danych Oracle, gdzie centralnie przetwarzane są wszystkie dane gromadzone w PODGiK-ach, a więc dane mapowe w treści obligatoryjnej i fakultatywnej, dane rejestru gruntów, budynków i lokali, osnowa geodezyjna, dane administracyjne i finansowe etc. W podstawowym założeniu system jest obiektowy, ale pozwala również wystartować od prostszych danych wektorowych, a nawet rastrowych i stopniowo dochodzić do danych w pełni obiektowych. Proces ten będzie zapewne trwał lata i przeszkodą w szybkim osiągnięciu celu nie są tutaj z pewnością uwarunkowania technologiczne czy też umiejętności braci geodezyjnej, ale przede wszystkim szczupłość nakładów finansowych przeznaczanych na te prace.

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS