wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Marzec 2002, Nr 3 (82) |


• Jaki samorząd zawodowy stworzymy? • Nasze bezrobocie 2001 • Więcej niż zwykła geodezja, czyli analiza poziomych deformacji zbiornika wodnego • Envisat na orbicie • Przekształcenie prawa do lokalu spółdzieczego w odrębną własność, cz. I • Olkusz – obraz kartograficzny miasta górniczego

powrót

Marian Kowalczyk, Narcyz Malinowski

Od regulacji stanu prawnego do podziału

Przekształcenie prawa do lokalu spółdzielczego w odrębną własność, cz. I.
Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych zobowiązuje je do wystąpienia z wnioskiem do właściwego organu w sprawie scalania lub podziału nieruchomości oraz podjęcia czynności związanych z rozgraniczeniem i połączeniem nieruchomości, a także ewidencją gruntów i budynków.

Spółdzielnia jest zobowiązana do podjęcia działań związanych z identyfikacją swojego majątku, a w nim części mającej pozostać majątkiem spółdzielni oraz części przeznaczonej do ustanawiania odrębnej własności lokali. Aby tego dokonać, musi mieć uregulowany stan prawny nieruchomości, posiadać tytuł własności lub użytkowania wieczystego do gruntów. Podstawowym sposobem regulowania stanu prawnego jest zawarcie przez spółdzielnię umowy przenoszącej własność nieruchomości lub ustanawiającej prawo użytkowania wieczystego. Może to być umowa sprzedaży (za określoną kwotę), zamiany (z dopłatą lub bez) bądź darowizny. Przedmiotem umowy mogą być nieruchomości zabudowane lub niezabudowane. W przypadku braku zgodnej woli stron do zawarcia umowy spółdzielnia ma możliwość uregulowania stanu prawnego nieruchomości w drodze zgłoszonego roszczenia (o własność lub prawo użytkowania wieczystego gruntów określonego w art. 35 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych – uosm), jeżeli spółdzielnia wykaże się spełnieniem wszystkich warunków prawnie zdefiniowanych do jego zgłoszenia. Spółdzielnia może żądać (jest to roszczenie), aby właściciel zajętej przez spółdzielnię działki przeniósł na nią jej własność. W przypadku braku zgody właściciela dopuszczalność domagania się przez spółdzielnię uzyskania prawa własności podlega ocenie sądu cywilnego, uprawnionego do wydania orzeczenia. Zgodnie z art. 64 kodeksu cywilnego (kc) orzeczenie to – stwierdzaj ąc obowiązek właściciela do zawarcia umowy przenoszącej własność nieruchomości – po uzyskaniu prawomocności zastępuje jego oświadczenie o zawarciu takiej umowy. Wówczas dotychczasowemu właścicielowi przysługuje roszczenie o wynagrodzenie w wysokości ustalonej przez strony. Zapłata może być pieniężna bądź ekwiwalentna. W przypadku braku zgody wynagrodzenie podlega ustaleniu przez sąd cywilny w wysokości równej wartości rynkowej tej nieruchomości (po uzyskaniu opinii rzeczoznawcy majątkowego o wartości rynkowej danej nieruchomości).
W przypadku braku możliwości skutecznej wypłaty przez spółdzielnię wynagrodzenia z przyczyn leżących po stronie dotychczasowego właściciela, spółdzielnia może żądać (art. 467 kc) wydania przez sąd postanowienia zezwalającego na wpłacenie kwoty wynagrodzenia do depozytu sądowego. Z chwilą wpłaty świadczenie zostanie spełnione. Zwalnia to w przyszłości spółdzielnię z dalszej odpowiedzialności z tytułu opóźnienia lub zwłoki.

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS