wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Marzec 2002, Nr 3 (82) |


• Jaki samorząd zawodowy stworzymy? • Nasze bezrobocie 2001 • Więcej niż zwykła geodezja, czyli analiza poziomych deformacji zbiornika wodnego • Envisat na orbicie • Przekształcenie prawa do lokalu spółdzieczego w odrębną własność, cz. I • Olkusz – obraz kartograficzny miasta górniczego

powrót

Danuta Dąbrowska, Władysław Dąbrowski, Przemysław Samełko

Sprostać dydaktycznym wyzwaniom geodezji

Przez długie lata wymiar godzin nauczania przedmiotu geodezja II na Wydziale Geodezji i Gospodarki Przestrzennej (kierunek geodezja i kartografia) Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, był niezmienny. Począwszy od 1993 roku, gdy fundusze przeznaczaliśmy w dużej części na wyposażenie nauczycieli akademickich w sprzęt komputerowy i oprogramowanie, rozpoczął się również dynamiczny proces zmian w dydaktyce geodezji II.

Zmianom tym towarzyszyło głębokie przekonanie, że odejście od tradycyjnie opracowywanej mapy i budowanie bazy danych mapy numerycznej z pomiarów bezpośrednich powinno odbywać się w ramach przedmiotu geodezja oraz że spowoduje to gruntowną przebudowę programu dydaktycznego. W ramach godzin dydaktycznych przewidzianych dla przedmiotu geodezja II wprowadzono nowe tematy (uczyniono to kosztem rezygnacji z nauczania niektórych „zużytych technologicznie zagadnień”) dotyczące m.in.: - budowy programowanych funkcji pozyskiwania i wymiany danych z tachimetrów elektronicznych, - budowy i zasad obsługi komputerowego oprogramowania geodezyjnego, - funkcjonowania obiektów przestrzennych i nieprzestrzennych w bazie mapy, - budowy rekordów i charakteru atrybutów z nimi związanych, - budowania relacyjnej bazy danych mapy numerycznej i zarządzania nią, - generowania raportów i dokumentów, - wymiany danych geodezyjnych, - łączenia zbiorów bazowych mapy numerycznej, - aktualizacji mapy oraz budowy numerycznych modeli rzeźby terenu.
Oczekiwanym efektem powyższych modernizacji programowych było takie przygotowanie dydaktyczne studentów II roku, aby podczas letnich ćwiczeń terenowych mogli wykazać się umiejętnością zbudowania bazy danych mapy numerycznej, korzystając z własnych pomiarów w terenie. Cel ten został osiągnięty już w 1995 r. i jest realizowany po dzień dzisiejszy. Niestety, w następnych latach zmniejszano stopniowo wymiar godzin z przedmiotu geodezja II. Pomimo tego oraz dwu- lub trzykrotnie liczniejszych grup studenckich, nadal konsekwentnie realizowany jest przyjęty wcześniej program.

Program dydaktyczny w swoich założeniach wymaga szczegółowej koncepcji dotyczącej sprzętu komputerowego i oprogramowania. Trzymając się żelaznej zasady w nauczaniu geodezji II – od pomiaru w terenie do bazy mapy numerycznej – w przyszłej pracowni należało stworzyć linię technologiczną dla takiego procesu dydaktycznego. Wieloletnie doświadczenia skłaniają nas do wyróżnienia szczególnych cech programów geodezyjnych, mających stanowić wyposażenie pracowni mapy numerycznej. Jesteśmy zdania, że w pracowni na stanowiskach PC powinny funkcjonować:
- programy do transmisji i konwersji danych z tachimetrów elektronicznych;
- systemy informacji o terenie z różnymi rozwiązaniami baz danych;
- oprogramowanie pozwalające zaprezentować różne wymagania systemów,
- systemy o różnych algorytmach opisujących moduły numerycznych modeli terenu;
- programy pozwalające na wymianę danych między systemami.
Pracownia korzystać powinna z nowoczesnego oprogramowania służącego do wspomagania i tworzenia map numerycznych. U nas przed laty wybór padł na program C-Geo i System Informacji o Terenie GEO-INFO na platformie AutoCAD-a. Zainstalowana obecnie w pracowni sieciowa wersja AutoCAD-a 2000 PL, AutoCAD Map 2000 oraz GEO-INFO 2000 umożliwiają tworzenie map numerycznych na wielu stanowiskach.

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS