Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Marzec 2002, Nr 3 (82) |


• Jaki samorząd zawodowy stworzymy? • Nasze bezrobocie 2001 • Więcej niż zwykła geodezja, czyli analiza poziomych deformacji zbiornika wodnego • Envisat na orbicie • Przekształcenie prawa do lokalu spółdzieczego w odrębną własność, cz. I • Olkusz – obraz kartograficzny miasta górniczego

powrót

Jerzy Janusz

Więcej niż zwykła geodezja

Analiza poziomych deformacji obwałowania zbiornika wodnego.
Geodetę zajmującego się pomiarami i obliczaniem przemieszczeń punktów obiektów inżynierskich często trapi pytanie, czy wystarczy poprzestać na podaniu zleceniodawcy wyznaczonych wartości przemieszczeń pojedynczych punktów, czy może uzyskane wyniki powinny być opatrzone komentarzem objaśniającym zauważone korelacje między przemieszczeniami zespołu obserwowanych punktów.

Niepokój ten wynika z obawy, by nie wkroczyć w sferę interpretacji wyników pomiarów zastrzeżoną dla osób profesjonalnie przygotowanych do oceny przyczyn i skutków wyznaczonych przemieszczeń. Z drugiej jednak strony, wyniki pomiarów podane bez komentarza dotyczącego zauważonych zmian geometrycznych mogą być nie całkiem czytelne dla odbiorcy i w rezultacie dokonywana przezeń ocena zachowania się obiektu może nie wykorzystywać w pełni tych wyników. Jestem zdania, że dobra współpraca między geodetą a geotechnikiem i konstruktorem powinna polegać na możliwie jak najlepszym wzajemnym informowaniu się o wymaganiach dotyczących pomiarów i celu ich wykonywania, jak również o znaczeniu uzyskiwanych rezultatów. Geodeta, który pragnie być traktowany jako partner, nie powinien poprzestawać na przekazaniu surowych informacji, lecz w miarę możliwości dołączyć rezultaty ich dodatkowego przetworzenia, dokonanego w ramach analizy o charakterze geometrycznym. Oczywiście analizy takie mają charakter wykraczający poza pojęcie „czystej produkcji geodezyjnej”, lecz geodezyjne pomiary przemieszczeń i tak są zazwyczaj częścią działań interdyscyplinarnych o charakterze ekspertyzowym, a niekiedy nawet badawczym, mających związek z oceną i zagwarantowaniem poprawności funkcjonowania i stanu bezpieczeństwa obiektów inżynierskich. Geodetom górniczym wyda się to zapewne truizmem. Ich działalność od dawna wykracza bowiem poza dostarczanie surowych wyników pomiarów i obejmuje oceny geometryczne zachowania się górotworu i obiektów budowlanych w rejonach wpływu robót górniczych. Myślę, że ten kierunek działania powinien być rozwijany również w przypadku wykonywania pomiarów przemieszczeń punktów na innych obiektach.

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS