wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Marzec 2002, Nr 3 (82) |


• Jaki samorząd zawodowy stworzymy? • Nasze bezrobocie 2001 • Więcej niż zwykła geodezja, czyli analiza poziomych deformacji zbiornika wodnego • Envisat na orbicie • Przekształcenie prawa do lokalu spółdzieczego w odrębną własność, cz. I • Olkusz – obraz kartograficzny miasta górniczego

powrót

Roman Kasprzak

Samorząd Zawodowy

W drodze ustawy można tworzyć samorządy zawodowe, reprezentujące osoby wykonujące zawody zaufania publicznego i sprawujące pieczę nad należytym wykonywaniem tych zawodów w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony.
art. 17 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej

Na wstępie wyjaśnić należy, że czym innym jest samorząd gospodarczy, czym innym stowarzyszenie naukowo-techniczne, a jeszcze czym innym samorząd zawodowy. I tak, w naszym zawodzie organizacją samorządu gospodarczego jest np. Geodezyjna Izba Gospodarcza. Skupia ona podmioty gospodarcze, głównie małe i średnie, i reprezentuje ich interesy gospodarcze. Organizacje samorządu gospodarczego powoływane są na podstawie ustawy z 30 maja 1989 r. o izbach gospodarczych (DzU nr 35, poz. 195).
Stowarzyszeniem naukowo-technicznym jest np. Stowarzyszenie Geodetów Polskich, będące członkiem organizacji wyższej użyteczności publicznej pod nazwą Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej. SGP działa na podstawie prawa o stowarzyszeniach, a jego cele to m.in.: współdziałanie z właściwymi jednostkami w zakresie rozwoju techniki i produkcji oraz wdrażania osiągnięć naukowotechnicznych, a także szkolenie i podnoszenie poziomu wiedzy członków. Za statutem SGP można by tych celów wymienić jeszcze więcej.
Natomiast główne zadania samorządu zawodowego to, z jednej strony, sprawowanie nadzoru nad należytym wykonywaniem zawodu przez członków samorządu, a z drugiej – reprezentowanie i ochrona ich interesów zawodowych. Wiele grup zawodowych skorzystało z konstytucyjnego prawa utworzenia swoich samorządów. Zaliczają się do nich m.in.: notariusze, adwokaci, lekarze. Ostatnio dołączyli do tej grupy architekci, inżynierowie budowlani i urbaniści na podstawie ustawy z 15 grudnia 2000 roku (DzU nr 5, poz. 42 z 2001 roku). Prace nad tą ustawą trwały kilka lat. W początkowym okresie jej tworzenia wydawało się, że obejmie ona również nasz zawód. Niestety, tak się nie stało.

Idea powołania samorządu zawodowego geodetów i kartografów dojrzewała w naszym środowisku od dawna. Mówiło się o tym na różnych konferencjach i spotkaniach. Wiele osób, którym dobro naszego zawodu leży na sercu, widzi w samorządzie szansę na podniesienie jego rangi. Z kolei oczekiwania ze strony administracji idą w kierunku odciążenia jej od niektórych obowiązków. Jeszcze inni uważają, że samorząd zawodowy – poprzez przypisanie mu prowadzenia postępowania dyscyplinarnego z zakresu odpowiedzialności zawodowej – spowoduje wzrost poczucia odpowiedzialności wśród członków, co z kolei pozytywnie wpłynie na jakość opracowań. Nie bez znaczenia, jeśli idzie o jakość naszych usług i prestiż zawodu, byłby z pewności ą obowiązek permanentnego dokształcania się zapisany w ustawie. Tych oczekiwań można by wymienić jeszcze więcej.

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS