Roman Kasprzak
Samorząd Zawodowy
W drodze ustawy można tworzyć samorządy zawodowe, reprezentujące osoby wykonujące zawody zaufania publicznego i sprawujące pieczę nad należytym wykonywaniem tych zawodów w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony. art. 17 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej
|
Na wstępie wyjaśnić należy, że czym innym jest samorząd gospodarczy, czym innym stowarzyszenie naukowo-techniczne, a jeszcze czym innym samorząd zawodowy. I tak, w naszym zawodzie organizacją samorządu gospodarczego jest np. Geodezyjna Izba Gospodarcza. Skupia ona podmioty gospodarcze, głównie małe i średnie, i reprezentuje ich interesy gospodarcze. Organizacje samorządu gospodarczego powoływane są na podstawie ustawy z 30 maja 1989 r. o izbach gospodarczych (DzU nr 35, poz. 195). Stowarzyszeniem naukowo-technicznym jest np. Stowarzyszenie Geodetów Polskich, będące członkiem organizacji wyższej użyteczności publicznej pod nazwą Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej. SGP działa na podstawie prawa o stowarzyszeniach, a jego cele to m.in.: współdziałanie z właściwymi jednostkami w zakresie rozwoju techniki i produkcji oraz wdrażania osiągnięć naukowotechnicznych, a także szkolenie i podnoszenie poziomu wiedzy członków. Za statutem SGP można by tych celów wymienić jeszcze więcej. Natomiast główne zadania samorządu zawodowego to, z jednej strony, sprawowanie nadzoru nad należytym wykonywaniem zawodu przez członków samorządu, a z drugiej – reprezentowanie i ochrona ich interesów zawodowych. Wiele grup zawodowych skorzystało z konstytucyjnego prawa utworzenia swoich samorządów. Zaliczają się do nich m.in.: notariusze, adwokaci, lekarze. Ostatnio dołączyli do tej grupy architekci, inżynierowie budowlani i urbaniści na podstawie ustawy z 15 grudnia 2000 roku (DzU nr 5, poz. 42 z 2001 roku). Prace nad tą ustawą trwały kilka lat. W początkowym okresie jej tworzenia wydawało się, że obejmie ona również nasz zawód. Niestety, tak się nie stało.
Idea powołania samorządu zawodowego geodetów i kartografów dojrzewała w naszym środowisku od dawna. Mówiło się o tym na różnych konferencjach i spotkaniach. Wiele osób, którym dobro naszego zawodu leży na sercu, widzi w samorządzie szansę na podniesienie jego rangi. Z kolei oczekiwania ze strony administracji idą w kierunku odciążenia jej od niektórych obowiązków. Jeszcze inni uważają, że samorząd zawodowy – poprzez przypisanie mu prowadzenia postępowania dyscyplinarnego z zakresu odpowiedzialności zawodowej – spowoduje wzrost poczucia odpowiedzialności wśród członków, co z kolei pozytywnie wpłynie na jakość opracowań. Nie bez znaczenia, jeśli idzie o jakość naszych usług i prestiż zawodu, byłby z pewności ą obowiązek permanentnego dokształcania się zapisany w ustawie. Tych oczekiwań można by wymienić jeszcze więcej.
Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu GEODETY
powrót
|