Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Marzec 2002, Nr 3 (82) |


• Jaki samorząd zawodowy stworzymy? • Nasze bezrobocie 2001 • Więcej niż zwykła geodezja, czyli analiza poziomych deformacji zbiornika wodnego • Envisat na orbicie • Przekształcenie prawa do lokalu spółdzieczego w odrębną własność, cz. I • Olkusz – obraz kartograficzny miasta górniczego

powrót

Roman Kasprzak

Samorząd Zawodowy

W drodze ustawy można tworzyć samorządy zawodowe, reprezentujące osoby wykonujące zawody zaufania publicznego i sprawujące pieczę nad należytym wykonywaniem tych zawodów w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony.
art. 17 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej

Na wstępie wyjaśnić należy, że czym innym jest samorząd gospodarczy, czym innym stowarzyszenie naukowo-techniczne, a jeszcze czym innym samorząd zawodowy. I tak, w naszym zawodzie organizacją samorządu gospodarczego jest np. Geodezyjna Izba Gospodarcza. Skupia ona podmioty gospodarcze, głównie małe i średnie, i reprezentuje ich interesy gospodarcze. Organizacje samorządu gospodarczego powoływane są na podstawie ustawy z 30 maja 1989 r. o izbach gospodarczych (DzU nr 35, poz. 195).
Stowarzyszeniem naukowo-technicznym jest np. Stowarzyszenie Geodetów Polskich, będące członkiem organizacji wyższej użyteczności publicznej pod nazwą Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej. SGP działa na podstawie prawa o stowarzyszeniach, a jego cele to m.in.: współdziałanie z właściwymi jednostkami w zakresie rozwoju techniki i produkcji oraz wdrażania osiągnięć naukowotechnicznych, a także szkolenie i podnoszenie poziomu wiedzy członków. Za statutem SGP można by tych celów wymienić jeszcze więcej.
Natomiast główne zadania samorządu zawodowego to, z jednej strony, sprawowanie nadzoru nad należytym wykonywaniem zawodu przez członków samorządu, a z drugiej – reprezentowanie i ochrona ich interesów zawodowych. Wiele grup zawodowych skorzystało z konstytucyjnego prawa utworzenia swoich samorządów. Zaliczają się do nich m.in.: notariusze, adwokaci, lekarze. Ostatnio dołączyli do tej grupy architekci, inżynierowie budowlani i urbaniści na podstawie ustawy z 15 grudnia 2000 roku (DzU nr 5, poz. 42 z 2001 roku). Prace nad tą ustawą trwały kilka lat. W początkowym okresie jej tworzenia wydawało się, że obejmie ona również nasz zawód. Niestety, tak się nie stało.

Idea powołania samorządu zawodowego geodetów i kartografów dojrzewała w naszym środowisku od dawna. Mówiło się o tym na różnych konferencjach i spotkaniach. Wiele osób, którym dobro naszego zawodu leży na sercu, widzi w samorządzie szansę na podniesienie jego rangi. Z kolei oczekiwania ze strony administracji idą w kierunku odciążenia jej od niektórych obowiązków. Jeszcze inni uważają, że samorząd zawodowy – poprzez przypisanie mu prowadzenia postępowania dyscyplinarnego z zakresu odpowiedzialności zawodowej – spowoduje wzrost poczucia odpowiedzialności wśród członków, co z kolei pozytywnie wpłynie na jakość opracowań. Nie bez znaczenia, jeśli idzie o jakość naszych usług i prestiż zawodu, byłby z pewności ą obowiązek permanentnego dokształcania się zapisany w ustawie. Tych oczekiwań można by wymienić jeszcze więcej.

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Raczki Elbląskie w chmurze punktów
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama