wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Styczeń 2002, Nr 1 (80) |


• Jak Zabłocki na wyrysach • GGK Jerzy Albin nakreśla politykę GUGiK na najbliższe lata • Państwowa Rada Geodezyjna i Kartograficzna dyskutuje • Brzeski SIT • Jak budować TBD? • Prezentacja ArcGIS 8.1 • Życie zaczyna się po siedemdziesiątce, czyli jubileusze profesorów Adama Linsenbartha i Janusza ...

powrót

Jacek Pasławski

Polski Przegląd Kartograficzny

Likwidacja cenzury i wprowadzenie reguł gospodarki rynkowej sprawiły, że aktywność geodezyjno-kartograficzna w ostatniej dekadzie przybrała niespotykane wcześniej rozmiary. Wyjściem naprzeciw zapotrzebowaniu na informacje interesujące środowisko geodezyjne – i w znacznej mierze kartograficzne – było pojawienie się przed ponad sześciu laty miesięcznika GEODETA. Jednak w celu zyskania szerszego spojrzenia na aktualną problematykę kartograficzną warto także sięgnąć po „Polski Przegląd Kartograficzny” – czasopismo o innym profilu i z wieloletnią tradycją.

Polski Przegląd Kartograficzny jest kwartalnikiem naukowym, ale także z publikacjami o charakterze popularyzatorskim. Nawiązuje on do tradycji wydawanego we Lwowie w latach 1923-34 kwartalnika o tym samym tytule. Jego założycielem i wydawcą był Eugeniusz Romer (1871-1954), profesor Instytutu Geograficznego Uniwersytetu Jana Kazimierza, twórca polskiej szkoły kartograficznej. Kiedy niemal przed 80 laty Romer powoływał jedyne tego rodzaju czasopismo na świecie, pośród jego zadań wymieni ł podniesienie „kultury karty geograficznej w Polsce” i „poziomu naukowego mapy ilustrującej problemy geograficzne Polski”. Kwartalnik został reaktywowany po 35-letniej przerwie w Warszawie z inicjatywy Komisji Kartograficznej Polskiego Towarzystwa Geograficznego, przy znacznym wsparciu organizacyjnym i finansowym Państwowego Przedsiębiorstwa Wydawnictw Kartograficznych.
Osobą łączącą oba wydawnictwa był profesor Franciszek Uhorczak (1902-81), uczeń E. Romera, kierujący Zakładem Kartografii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jako redaktor naczelny nowego „Przeglądu” w pierwszym numerze (maj 1969 r.) zarysował jego profil tematyczny: „Kwartalnik powinien skupiać na swoich łamach całokształt zagadnień kartografii geograficznej, a szczególnie tematycznej, rozproszonych dotychczas w różnych wydawnictwach... Powinien pośredniczyć w wymianie myśli naukowej i technicznej oraz upowszechniać kulturę kartograficzną w społeczeństwie, a jednocześnie prezentować za granicą polski dorobek w tym zakresie”.

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS