wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Styczeń 2002, Nr 1 (80) |


• Jak Zabłocki na wyrysach • GGK Jerzy Albin nakreśla politykę GUGiK na najbliższe lata • Państwowa Rada Geodezyjna i Kartograficzna dyskutuje • Brzeski SIT • Jak budować TBD? • Prezentacja ArcGIS 8.1 • Życie zaczyna się po siedemdziesiątce, czyli jubileusze profesorów Adama Linsenbartha i Janusza ...

powrót

Grzegorz Fiuk

Mapa w Excelu? Dlaczego nie!

Mapa w Excelu? Dlaczego nie! – tak kilka lat temu pomyślał Andrzej Stefaniuk z Zakładów Chemicznych Police S.A. i – nie czekając na skomplikowane opracowania cyfrowe – utworzył w tym programie mapę zakładów dla potrzeb Wydziału Łączności.

Zakłady Chemiczne Police S.A., podobnie jak inne duże firmy, prowadzą własny system map wspomagający działalność produkcyjną. Mapa zakładowa pełni przede wszystkim funkcję ewidencyjną, typową dla mapy zasadniczej. Zawiera jednak również wiele dodatkowych informacji charakterystycznych dla profilu produkcji i położenia zakładu.
W codziennej praktyce tego typu mapy służą m.in. do lokalizacji obiektów, ewidencjonowania środków trwałych i infrastruktury, zarządzania składowiskami odpadów, wspomagania zarządzania bezpieczeństwem zakładu.

Znaczna część zasobu w Zakładach Chemicznych Police S.A. została już przetworzona do postaci cyfrowej. Takie wektorowe mapy, powstałe w środowisku MicroStation uzupełnione są zdjęciami lotniczymi, modelami 3D i łączone z różnymi bazami danych. Do końca roku większość materiałów dostępna będzie dla poszczególnych komórek zakładów w Intranecie. Do dystrybucji map i połączenia z bazami danych wykorzystamy rozwiązanie firmy Bentley – Viecon Publisher. Aby jednak doprowadzić zasób do tego etapu, potrzeba było kilku lat pracy wielu osób. Tyle czasu trwało bowiem przetworzenie treści map papierowych do postaci cyfrowej oraz weryfikacja danych. Zajmowali się tym nie tylko geodeci, ale i inni specjaliści pracujący w zakładzie. Niektórzy, nie mogąc się doczekać powstania jednolitej, ogólnozakładowej mapy, podejmowali różne doraźne działania. W ten sposób powstała – będąca ewenementem – mapa zakładu wykonana w arkuszu kalkulacyjnym Excel. Wykonania tej schematycznej mapy, przeznaczonej głównie na potrzeby łączności, podjął się kilka lat temu Andrzej Stefaniuk z Wydziału Infrastruktury Telekomunikacyjnej i Komputerowej.

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS