Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2002, Nr 1 (80) |


• Jak Zabłocki na wyrysach • GGK Jerzy Albin nakreśla politykę GUGiK na najbliższe lata • Państwowa Rada Geodezyjna i Kartograficzna dyskutuje • Brzeski SIT • Jak budować TBD? • Prezentacja ArcGIS 8.1 • Życie zaczyna się po siedemdziesiątce, czyli jubileusze profesorów Adama Linsenbartha i Janusza ...

powrót

Grzegorz Fiuk

Mapa w Excelu? Dlaczego nie!

Mapa w Excelu? Dlaczego nie! – tak kilka lat temu pomyślał Andrzej Stefaniuk z Zakładów Chemicznych Police S.A. i – nie czekając na skomplikowane opracowania cyfrowe – utworzył w tym programie mapę zakładów dla potrzeb Wydziału Łączności.

Zakłady Chemiczne Police S.A., podobnie jak inne duże firmy, prowadzą własny system map wspomagający działalność produkcyjną. Mapa zakładowa pełni przede wszystkim funkcję ewidencyjną, typową dla mapy zasadniczej. Zawiera jednak również wiele dodatkowych informacji charakterystycznych dla profilu produkcji i położenia zakładu.
W codziennej praktyce tego typu mapy służą m.in. do lokalizacji obiektów, ewidencjonowania środków trwałych i infrastruktury, zarządzania składowiskami odpadów, wspomagania zarządzania bezpieczeństwem zakładu.

Znaczna część zasobu w Zakładach Chemicznych Police S.A. została już przetworzona do postaci cyfrowej. Takie wektorowe mapy, powstałe w środowisku MicroStation uzupełnione są zdjęciami lotniczymi, modelami 3D i łączone z różnymi bazami danych. Do końca roku większość materiałów dostępna będzie dla poszczególnych komórek zakładów w Intranecie. Do dystrybucji map i połączenia z bazami danych wykorzystamy rozwiązanie firmy Bentley – Viecon Publisher. Aby jednak doprowadzić zasób do tego etapu, potrzeba było kilku lat pracy wielu osób. Tyle czasu trwało bowiem przetworzenie treści map papierowych do postaci cyfrowej oraz weryfikacja danych. Zajmowali się tym nie tylko geodeci, ale i inni specjaliści pracujący w zakładzie. Niektórzy, nie mogąc się doczekać powstania jednolitej, ogólnozakładowej mapy, podejmowali różne doraźne działania. W ten sposób powstała – będąca ewenementem – mapa zakładu wykonana w arkuszu kalkulacyjnym Excel. Wykonania tej schematycznej mapy, przeznaczonej głównie na potrzeby łączności, podjął się kilka lat temu Andrzej Stefaniuk z Wydziału Infrastruktury Telekomunikacyjnej i Komputerowej.

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS