Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2002, Nr 1 (80) |


• Jak Zabłocki na wyrysach • GGK Jerzy Albin nakreśla politykę GUGiK na najbliższe lata • Państwowa Rada Geodezyjna i Kartograficzna dyskutuje • Brzeski SIT • Jak budować TBD? • Prezentacja ArcGIS 8.1 • Życie zaczyna się po siedemdziesiątce, czyli jubileusze profesorów Adama Linsenbartha i Janusza ...

powrót

Mirosław Dębski

ArcGIS 8.1

Nowoczesna technologia.
Kilka lat temu – po licznych konsultacjach z użytkownikami Systemów Informacji Geograficznej – firma ESRI uznała za konieczne zbudowanie jednolitej architektury oprogramowania GIS. W miarę rozwoju technologii stało się jasne, że nowe oprogramowanie powinno być nie tylko łatwe w użytkowaniu i funkcjonalne, ale również: skalowalne, zintegrowane z Internetem i umożliwiające dalszą rozbudowę. Cała rodzina produktów opatrzonych nazwą ArcGIS została zaprojektowana z uwzględnieniem tych założeń.

ArcGIS jest więc skalowalnym systemem oprogramowania przeznaczonym do tworzenia, integrowania, zarządzania i udostępniania danych geograficznych oraz prowadzenia analiz przestrzennych. Oparty na standardach technologicznych Component Object Model (COM), Extensible Markup Language (XML) i Structured Query Language (SQL) – ArcGIS może być zintegrowany z podstawową infrastrukturą systemów informacyjnych funkcjonujących w wielu instytucjach. Pierwszy etap budowy stanowiły wersje 8.0.1 ArcInfo™ i ArcSDE™, które wprowadziły m.in. nowy interfejs użytkownika i nowy model danych – geobazę. Prezentowana wersja 8.1 jest drugą, zasadniczą fazą wdrażania nowej technologii ArcGIS i wprowadza trzy ważne elementy:
- ArcView® 8.1 – oprogramowanie oparte na tej samej architekturze co ArcInfo 8;
- ArcEditor™ 8.1 – nowy pakiet pośredni pomiędzy ArcView i ArcInfo;
- rozszerzenia ArcGIS – jednolite dla wszystkich pakietów ArcView, ArcEditor i ArcInfo.
Oprogramowanie ArcGIS Desktop, na które składają się pakiety: ArcView, ArcEditor, ArcInfo oraz rozszerzenia ArcGIS i usługa aplikacyjna ArcSDE, oznaczono właśnie jako ArcGIS 8.1.

ArcGIS Desktop
Tworzenie danych geograficznych i zarządzanie nimi jest zadaniem niezwykle złożonym. ArcGIS Desktop oferuje kompletny zestaw pakietów narzędziowych do tworzenia, integrowania, zarządzania, analizowania i prezentacji danych geograficznych. Jest łatwy w obsłudze nawet dla niezbyt doświadczonych użytkowników, zaawansowani zaś
mogą w pełni wykorzystywać możliwości jego rozbudowy. Podstawowe aplikacje oprogramowania ArcGIS Desktop to:
- ArcMap – do pracy z danymi przestrzennymi i tworzenia produktów kartograficznych;
- ArcCatalog – do lokalizowania danych przestrzennych i zarządzania nimi;
- ArcToolbox – do konwersji i geoprzetwarzania.
Poszczególne pakiety rozbudowywane są o dodatkowe funkcje, poczynając od najprostszego ArcView poprzez ArcEditor do ArcInfo. W wyniku tego znane dotychczas, a bardzo różniące się pakiety ArcView i ArcInfo, zostały zintegrowane w jedną platformę, opartą na tej samej architekturze i posiadającą identyczny interfejs użytkownika.

ArcView
ArcView jest podstawowym pakietem oprogramowania ArcGIS Desktop zapewniającym wizualizację kartograficzną, narzędzia do zarządzania i analizowania danych geograficznych oraz do tworzenia i edycji tych danych. ArcView 8.1 będący kolejną generacją tego pakietu oferuje nowe funkcje, m.in. przeglądanie i zarządzanie danymi w aplikacji ArcCatalog, bieżące zmiany odwzorowań kartograficznych, dostosowanie w oparciu o VBA, wybrany zakres narzędzi edycyjnych oraz obsługę adnotacji. Arc-View umożliwia tworzenie i edycję plików shape i prostych obiektów w geobazach osobistych. Wersja 8.1 składa się z aplikacji ArcCatalog, ArcMap i ArcToolbox (w wersji ograniczonej).

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geospatial Revolution, odc. 4
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS