Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2002, Nr 1 (80) |


• Jak Zabłocki na wyrysach • GGK Jerzy Albin nakreśla politykę GUGiK na najbliższe lata • Państwowa Rada Geodezyjna i Kartograficzna dyskutuje • Brzeski SIT • Jak budować TBD? • Prezentacja ArcGIS 8.1 • Życie zaczyna się po siedemdziesiątce, czyli jubileusze profesorów Adama Linsenbartha i Janusza ...

powrót

Jerzy Gaździcki

Żeby GIS nie poszedł w las

Kierunki rozwoju systemów geoinformacyjnych w dużych organizacjach gospodarczych.
Wśród rozlicznych zastosowań informacji przestrzennej na szczególną uwagę zasługują te, które służą konkretnym celom gospodarczym, wspierając podejmowanie decyzji oraz usprawniając wykonywanie zadań operacyjnych w różnego rodzaju i różnej wielkości przedsiębiorstwach.

Interesujące są zwłaszcza systemy geoinformacyjne w dużych organizacjach gospodarczych, których procesy wytwórcze lub usługowe są powiązane z przetwarzaniem i analizowaniem danych o obiektach przestrzennych. Organizacja tego rodzaju charakteryzuje się z reguły:
- silnym uzależnieniem od istniejących warunków ekonomicznych wpływających na planowanie i realizację zadań własnych, których rezultaty są weryfikowane przez mechanizmy gospodarki rynkowej;
- wynikającymi z tych zadań potrzebami informacyjnymi, w tym – dotyczącymi informacji przestrzennej;
- motywowaną ekonomicznie strategią wprowadzania do przedsiębiorstwa postępu technicznego i organizacyjnego, m.in. postępu o charakterze informatycznym.
Zasięg takich organizacji może być międzynarodowy, krajowy, regionalny lub nawet lokalny, na przykład ograniczony do wielkiego miasta. Należą do nich:
- korporacje i firmy zajmujące się transportem lotniczym, morskim, kolejowym i drogowym, a także miejskim;
- zakłady użyteczności publicznej zarządzające sieciami uzbrojenia terenu, np. energetycznymi, gazowymi, wodociągowymi i kanalizacyjnymi;
- operatorzy telefonii komórkowej, ze szczególnym uwzględnieniem tych, którzy wprowadzają usługi lokalne;
- organizacje zarządzające znacznymi obszarami gruntów rolnych lub leśnych.
Nietrudno zauważyć, że Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe należy do takich organizacji gospodarczych, bowiem:
- jest duże w skali nie tylko Polski, ale również międzynarodowej, zarządzając lasami na obszarze stanowiącym około ¼ terytorium kraju;
- prowadzi zrównoważoną gospodarkę leśną łączącą zadania gospodarcze z zadaniami zachowania i ochrony lasów oraz ochrony gleb i wód;
- korzysta w szerokim zakresie z informacji przestrzennej, mając własne bogate doświadczenia i godne uznania osiągnięcia w stosowaniu systemów geoinformacyjnych;
- działa na zasadzie samodzielności finansowej, pokrywając ponoszone koszty z własnych przychodów.
Nie należą natomiast do tej grupy urzędy administracji państwowej i samorządowej korzystające ze środków budżetowych. Oddzielnego potraktowania wymagają również firmy specjalizujące się w pozyskiwaniu danych przestrzennych, świadczeniu usług geodezyjnych oraz dostarczaniu produktów geoinformacyjnych, np. map, ich użytkownikom. Biorąc pod uwagę osiągnięty stan informatyki, telekomunikacji i innych dziedzin mających istotny wpływ na geomatykę, można przewidywać, że rozwój systemów geoinformacyjnych w dużych organizacjach, a zatem także w PGL Lasy Państwowe, będzie zmierzać m.in. do:
- racjonalizacji przedsięwzięć dotyczących geomatyki;
- zwiększania dostępności i użyteczności geoinformacji;
- usprawniania zarządzania danymi przestrzennymi;
- integracji danych przestrzennych z danymi nieprzestrzennymi;
- rozwijania zdolności współdziałania międzysystemowego.

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS