wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Styczeń 2002, Nr 1 (80) |


• Jak Zabłocki na wyrysach • GGK Jerzy Albin nakreśla politykę GUGiK na najbliższe lata • Państwowa Rada Geodezyjna i Kartograficzna dyskutuje • Brzeski SIT • Jak budować TBD? • Prezentacja ArcGIS 8.1 • Życie zaczyna się po siedemdziesiątce, czyli jubileusze profesorów Adama Linsenbartha i Janusza ...

powrót

Anna Wardziak

Jak powiat z gminą

Rodzime rozwiązanie wykorzystywane przy budowie SIT powiatu brzeskiego.
Pod koniec 2001 roku zostało zawarte porozumienie pomiędzy powiatem brzeskim a wchodzącymi w jego skład gminami (Brzesko, Dębno, Gnojnik, Iwkowa, Szczurowa, Czchów i Borzęcin) dotyczące wspólnej budowy i udostępniania baz systemu informacji o terenie. Spodziewane efekty to: usprawnienie zarządzania terytorium gminy i powiatu, zwiększenie wiarygodności informacji używanych przez administrację gminną i powiatową oraz podniesienie poziomu bezpieczeństwa mieszkańców. Koszt wykonania prac dla każdej z gmin wyniesie 20 000-30 000 zł.

Jedynym sposobem przeobrażenia powiatu, który pozwoli na odczuwalną poprawę standardu życia jego mieszkańców, jest precyzyjna inwentaryzacja posiadanych zasobów, opracowanie strategii rozwoju powiatu oraz podejmowanie cząstkowych rekonstrukcji infrastruktury społeczno-gospodarczej. – Inwentaryzacji nie da się zrobić za pomocą tradycyjnych map – uważa starosta brzeski Grzegorz Wawryka. – Musimy dysponować informacją dokładną, szybką i aktualną – dodaje. Dlatego od początku istnienia powiatu postawiono na stworzenie odpowiedniego systemu informacji o terenie.

Założenia systemu
W powiecie brzeskim jako podstawę budowy SIT przyjęto następujące warunki:
- dostosowanie go do historycznych uwarunkowań rozwoju regionu i maksymalnego wykorzystania istniejącego zasobu
geodezyjnego i kartograficznego oraz innych danych dostępnych w lokalnych urzędach i u współpracujących służb,
- wspólne budowanie systemu przez powiat i gminy w taki sposób, by zbieranych danych nie rejestrować wielokrotnie.
– Jeśli przez ponad sto lat podstawą gospodarowania przestrzenią był tak zwany kataster austriacki – mówi starosta – i jeśli na jego podstawie założono dziesiątki tysięcy ksiąg wieczystych, to trzeba było przejąć treści zawarte w tych księgach. Jeśli w okresie powojennym przeprowadzano nie zawsze sensowne eksperymenty z tak zwaną ewidencją gruntów – podkreśla starosta – to trzeba było przejąć ich wyniki, wyjaśniając tylko rozbieżności. I tak się stało. Nie dostosowywaliśmy życia do technologii, jak się to często dzieje, tylko technologie do życia, w sposób nie zakłócający jego funkcjonowania dodaje z zadowoleniem.

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS