Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2002, Nr 1 (80) |


• Jak Zabłocki na wyrysach • GGK Jerzy Albin nakreśla politykę GUGiK na najbliższe lata • Państwowa Rada Geodezyjna i Kartograficzna dyskutuje • Brzeski SIT • Jak budować TBD? • Prezentacja ArcGIS 8.1 • Życie zaczyna się po siedemdziesiątce, czyli jubileusze profesorów Adama Linsenbartha i Janusza ...

powrót

Anna Wardziak

Jak powiat z gminą

Rodzime rozwiązanie wykorzystywane przy budowie SIT powiatu brzeskiego.
Pod koniec 2001 roku zostało zawarte porozumienie pomiędzy powiatem brzeskim a wchodzącymi w jego skład gminami (Brzesko, Dębno, Gnojnik, Iwkowa, Szczurowa, Czchów i Borzęcin) dotyczące wspólnej budowy i udostępniania baz systemu informacji o terenie. Spodziewane efekty to: usprawnienie zarządzania terytorium gminy i powiatu, zwiększenie wiarygodności informacji używanych przez administrację gminną i powiatową oraz podniesienie poziomu bezpieczeństwa mieszkańców. Koszt wykonania prac dla każdej z gmin wyniesie 20 000-30 000 zł.

Jedynym sposobem przeobrażenia powiatu, który pozwoli na odczuwalną poprawę standardu życia jego mieszkańców, jest precyzyjna inwentaryzacja posiadanych zasobów, opracowanie strategii rozwoju powiatu oraz podejmowanie cząstkowych rekonstrukcji infrastruktury społeczno-gospodarczej. – Inwentaryzacji nie da się zrobić za pomocą tradycyjnych map – uważa starosta brzeski Grzegorz Wawryka. – Musimy dysponować informacją dokładną, szybką i aktualną – dodaje. Dlatego od początku istnienia powiatu postawiono na stworzenie odpowiedniego systemu informacji o terenie.

Założenia systemu
W powiecie brzeskim jako podstawę budowy SIT przyjęto następujące warunki:
- dostosowanie go do historycznych uwarunkowań rozwoju regionu i maksymalnego wykorzystania istniejącego zasobu
geodezyjnego i kartograficznego oraz innych danych dostępnych w lokalnych urzędach i u współpracujących służb,
- wspólne budowanie systemu przez powiat i gminy w taki sposób, by zbieranych danych nie rejestrować wielokrotnie.
– Jeśli przez ponad sto lat podstawą gospodarowania przestrzenią był tak zwany kataster austriacki – mówi starosta – i jeśli na jego podstawie założono dziesiątki tysięcy ksiąg wieczystych, to trzeba było przejąć treści zawarte w tych księgach. Jeśli w okresie powojennym przeprowadzano nie zawsze sensowne eksperymenty z tak zwaną ewidencją gruntów – podkreśla starosta – to trzeba było przejąć ich wyniki, wyjaśniając tylko rozbieżności. I tak się stało. Nie dostosowywaliśmy życia do technologii, jak się to często dzieje, tylko technologie do życia, w sposób nie zakłócający jego funkcjonowania dodaje z zadowoleniem.

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama