wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Styczeń 2002, Nr 1 (80) |


• Jak Zabłocki na wyrysach • GGK Jerzy Albin nakreśla politykę GUGiK na najbliższe lata • Państwowa Rada Geodezyjna i Kartograficzna dyskutuje • Brzeski SIT • Jak budować TBD? • Prezentacja ArcGIS 8.1 • Życie zaczyna się po siedemdziesiątce, czyli jubileusze profesorów Adama Linsenbartha i Janusza ...

powrót

Remigiusz Piotrowski

TBD, czyli jak usunąć hamulce geoinformacji

Propozycja zmian w sposobie gromadzenia i udostępniania przez służbę państwową informacji topograficznej. Dotychczasowy sposób informowania o ukształtowaniu, rodzaju pokrycia i szczegółach przestrzennego zagospodarowania powierzchni Ziemi, oparty wyłącznie na wykorzystywaniu kartograficznych środków przekazu, definitywnie wyczerpał swoje możliwości rozwojowe i w coraz większym stopniu nie nadąża już za rozwojem społecznym i gospodarczym kraju.

Tezy programowe

Przyszłość dystrybucji danych topograficznych należy wiązać z prowadzeniem jej w ramach jednego systemu informacyjnego, dysponującego kompleksowym zasobem danych o terenie oraz możliwością jego analizowania, generalizowania i wizualizacji z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć informatyki i technologii cyfrowych.
Polityka zaniechań – tłumaczonych trudnościami obiektywnymi lub złożonością zadania zbudowania systemu informacyjnego o infrastrukturalnym znaczeniu dla państwa – nie zmieni oczywistego już dla wszystkich zainteresowanych faktu, że w końcu kiedyś te prace trzeba będzie wreszcie rozpocząć. Może się jednak wówczas okazać, że szanse na własny dorobek badawczy i menedżerski w ważnej dziedzinie międzynarodowej wymiany usług zostały już bezpowrotnie stracone, a skomasowane koszty szybkiego nadrabiania powstałych opóźnień są wyjątkowo wysokie.
Indywidualne inicjatywy informatyczne urzędów administracji lokalnej oraz różnych instytucji publicznych, podejmowane w sferze oddziaływania systemu informacyjnego o ogólnokrajowym zasięgu, są ryzykowne ekonomicznie, a w rachunku końcowym mogą okazać się przyczyną trudnego do opanowania anarchizowania się tego systemu i związanego z tym chaosu informacyjnego.

Przesłanki inicjatywy

Wiedza o topografii terytorium własnego i państw ościennych miała zawsze i mieć będzie nadal znaczenie strategiczne. Tyle tylko, że w miarę upływu czasu i postępu cywilizacji punkt ciężkości jej zastosowań przesuwa się coraz bardziej od celów militarnych ku celom gospodarczym. Wydarzenia towarzyszące licznym przypadkom klęsk żywiołowych i katastrof ekologicznych, jak się wydaje, wystarczająco dobitnie potwierdzają ten pogląd. Nie bez powodu też w krajach rozwiniętych gospodarczo zadanie dostarczania danych o terenie z reguły powierza się wyspecjalizowanym służbom państwowym. Tradycyjny sposób informowania o terenie sprowadza się do sporządzania szeregu map topograficznych o konsekwentnie rosnącym stopniu generalizacji sytuacji terenowej. Sposób ten – z punktu widzenia potrzeb współczesnej administracji i rozwijającej się gospodarki kraju – ma szereg istotnych wad. Jako główne można wymienić:
- ograniczanie się do możliwości poznawczych i informacyjnych klasycznej topografii;
- niską wiarygodność znaczących grup informacji, wynikającą m.in. ze statycznej rejestracji stanów faktycznych terenu, dokonywanej w zbyt dużych odstępach czasu;
- ograniczony możliwościami papierowego nośnika danych, skromny serwis informacyjny, zwłaszcza w części dotyczącej charakterystyk przedstawianych na mapach obiektów terenowych;

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS