Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2002, Nr 1 (80) |


• Jak Zabłocki na wyrysach • GGK Jerzy Albin nakreśla politykę GUGiK na najbliższe lata • Państwowa Rada Geodezyjna i Kartograficzna dyskutuje • Brzeski SIT • Jak budować TBD? • Prezentacja ArcGIS 8.1 • Życie zaczyna się po siedemdziesiątce, czyli jubileusze profesorów Adama Linsenbartha i Janusza ...

powrót

Jerzy Przywara

Rada dyskutuje

„Sektor publiczny a sektor prywatny w geodezji”: posiedzenie PRGiK, Warszawa, 18 grudnia.
Grudniowe posiedzenie Państwowej Rady Geodezyjnej i Kartograficznej wzbudziło wiele emocji. Świadczą o tym zarówno prezentowane fragmenty referatu wprowadzającego wygłoszonego przez inspiratora tej tematyki Marka Ziemaka, jak i wybrane głosy w dyskusji.

Marek Ziemak (Geodezyjna Izba Gospodarcza):
Podstawową bolączką polskiej geodezji jest przemieszanie sektorów publicznego i prywatnego. Dotyczy to pracowników sektora publicznego, którzy dorabiają, prowadząc równolegle działalność gospodarczą, jak również jednostek budżetowych, które zamiast racjonalizować zatrudnienie (lub podlegać likwidacji), egzystują, zarabiając na usługach wykonywanych na wolnym rynku prac geodezyjnych. Wykonawstwu geodezyjnemu od chwili jego powstania zależało na wypracowaniu klarownych zasad działania obu sektorów. Jednak że do dzisiaj to nie nastąpiło. Podstawową przyczyną takiego stanu rzeczy było „miękkie” podejście do tego problemu przez władze geodezyjne oraz usprawiedliwianie sytuacji niskimi płacami w sektorze publicznym i trwającym boomem rynkowym.
Od roku sytuacja szybko się jednak zmienia. Po pierwsze, wartość prac na rynku nie rośnie tak szybko, jak liczba nowych firm i nowych geodetów. Po drugie, firmy pracowników sektora publicznego – oprócz odbierania pracy pozostałym – tworzą układy korupcyjne, których nie można zaakceptować w normalnym państwie. Nastąpiła także zasadnicza zmiana proporcji płac pomiędzy sektorami. Według danych statystycznych pracownicy w sektorze publicznym zarabiają obecnie ok. 5% więcej niż w prywatnym.
Sytuacja ta zmusza wykonawstwo geodezyjne do uznania problemu rozdziału sektorów jako podstawowego dla przyszłości branży. Rozdział ten nie wymaga dzisiaj żadnych nowych działań prawnych poza wewnątrzbranżowym porozumieniem uznającym przedstawione obok postulaty oraz rygorystycznym stosowaniem istniejących przepisów. Aktywność gospodarcza pracowników administracji państwowej i samorządowej na terenie działania ich urzędów wywołuje podejrzenia o stronniczość i interesowność oraz wzbudza wątpliwości, czy pozostaje ona w zgodzie z zakresem obowiązków służbowych. Jest to oczywiste dla niektórych starostów, którzy przy podpisywaniu umowy o pracę żądają oświadczenia, iż pracownik nie będzie prowadził działalności gospodarczej.
Z kolei realizacja przez jednostki budżetowe prac uzyskanych w wyniku postępowania przetargowego jest naruszeniem zasad równej konkurencji. Mówią o tym ustawy o zamówieniach publicznych, o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji i o działalności gospodarczej. Natomiast analiza zleceń publicznych na najniższym (gminnym) szczeblu wskazuje na to, że ich realizacja często kwalifikuje się do zastosowania przepisów kodeksu karnego. Argumenty i przepisy więc mamy.

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS