Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2002, Nr 1 (80) |


• Jak Zabłocki na wyrysach • GGK Jerzy Albin nakreśla politykę GUGiK na najbliższe lata • Państwowa Rada Geodezyjna i Kartograficzna dyskutuje • Brzeski SIT • Jak budować TBD? • Prezentacja ArcGIS 8.1 • Życie zaczyna się po siedemdziesiątce, czyli jubileusze profesorów Adama Linsenbartha i Janusza ...

powrót

Stanisław Pachuta

Kongres wystartował

XXIII Kongres Techników Polskich, grudzień 2001 – czerwiec 2002.
Ponad 20 geodetów znalazło się wśród z górą 400 delegatów otwartego 7 grudnia XXIII Kongresu Techników Polskich. Jeden z trzech referatów programowych wygłosił prezes Akademii Inżynierskiej w Polsce prof. Bogdan Ney, zaś referat dyskusyjny na temat samorządu zawodowego przedstawił prezes Stowarzyszenia Geodetów Polskich prof. Kazimierz Czarnecki.

We wrześniu 1882 roku odbył się w Krakowie I Zjazd Techników Polskich przygotowany staraniem Towarzystwa Politechnicznego we Lwowie i Krakowskiego Towarzystwa Technicznego. To historyczne wydarzenie dało początek
prawie 120-letniej tradycji zwoływania co kilka lat kolejnych Kongresów Techników Polskich. W okresie powojennym odbyło się 10 kongresów zorganizowanych przez Naczelną Organizację Techniczną.
XXIII Kongres Techników Polskich został zwołany po ośmioletniej przerwie z inicjatywy Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych – Naczelnej Organizacji Technicznej przy udziale Akademii Inżynierskiej w Polsce, Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych, Rady Głównej Jednostek Badawczo-Rozwojowych oraz Agencji Techniki i Technologii.
Obecny Kongres przebiegać będzie w dwóch sesjach plenarnych: inauguracyjnej (właśnie 7 grudnia) oraz podsumowującej zaplanowanej na przełom maja i czerwca 2002 r. Prawie półroczny okres między tymi sesjami przeznaczony jest na organizację konferencji problemowych, seminariów, dyskusji oraz debat publicznych na temat stanu gospodarki, kształcenia inżynierów i techników, jak również rozwoju nauki i techniki.

Uroczystego otwarcia obrad Kongresu, odbywającego się pod patronatem honorowym prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, dokonał prezes FSNT – NOT dr Wojciech Ratyński, który serdecznie powitał gości, m.in. wicepremiera Marka Pola i ministra nauki prof. Michała Kleibera oraz trzech dotychczasowych prezesów NOT, w tym dwóch ministrów: prof. Jana Kaczmarka i dr. Aleksandra Kopcia, oraz prof. Jana Lecha Lewandowskiego. Szczególnie serdecznie powitał Komitet Honorowy Kongresu (w skład którego wchodzi 16 rektorów polskich politechnik i 7 rektorów akademii rolniczych), Komitet Programowy (w skład którego weszło m.in. 36 przewodniczących Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych działających w Federacji), a także Komitet Organizacyjny działający bardzo aktywnie pod kierownictwem sekretarza generalnego FSNT NOT Kazimierza Wawrzyniaka. Bardzo serdecznie powitano zaproszonych gości oraz przede wszystkim delegatów Kongresu – przedstawicieli wszystkich Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych.
Prezes Ratyński powiedział, że celem podstawowym tego Kongresu jest określenie miejsca i roli polskiego środowiska technicznego w cywilizacyjnym rozwoju Polski z uwzględnieniem przewidywanej integracji z Unią Europejską w kontekście innowacyjności i konkurencyjności naszej gospodarki, budowania społeczeństwa informacyjnego, etycznych aspektów wykorzystywania wiedzy, a także umiejętności inżynierów i techników, uprawnień zawodowych oraz udziału organizacji pozarządowych w tworzeniu demokratycznego państwa prawa przyjaznego i bezpiecznego dla jego obywateli.

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS