wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Styczeń 2002, Nr 1 (80) |


• Jak Zabłocki na wyrysach • GGK Jerzy Albin nakreśla politykę GUGiK na najbliższe lata • Państwowa Rada Geodezyjna i Kartograficzna dyskutuje • Brzeski SIT • Jak budować TBD? • Prezentacja ArcGIS 8.1 • Życie zaczyna się po siedemdziesiątce, czyli jubileusze profesorów Adama Linsenbartha i Janusza ...

powrót

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Po czynach nas poznacie

Jerzy Albin, od 5 grudnia nowy główny geodeta kraju, nie jest zwolennikiem rewolucyjnych przeobrażeń. Obiecuje przeprowadzenie rzetelnej analizy dotychczasowych kierunków działania GUGiK i kontynuację tych, które gwarantują skuteczność. W urzędzie chciałby widzieć fachowość, ale i młodzieńczy zapał. – Praca w GUGiK jest szansą dla młodych ludzi, którzy są dobrze przygotowani zawodowo, językowo i nie boją się nowych technologii – zadeklarował 10 grudnia podczas spotkania z prasą geodezyjną.

Prezes Jerzy Albin jest przekonany, że w ciągu kilku miesięcy należy przygotować nowy tekst Prawa geodezyjnego i kartograficznego i szybko skierować ustawę do Sejmu, by umożliwić przyjęcie jej w bieżącej kadencji. Ponieważ Pgik obejmuje bardzo szeroki zakres zagadnień, z czym wiąże się duża liczba uzgodnień międzyresortowych, więc procedura przygotowania – od napisania ustawy do wprowadzenia jej jako przedłożenie rządowe do Sejmu – będzie trwała dosyć długo. Wystartowanie na początku kadencji daje szansę na powodzenie tego przedsięwzięcia. Taki wariant umożliwi też szybkie uregulowanie jeszcze jednego, niezwykle istotnego dla środowiska problemu, mianowicie znowelizowane Pgik powinno zawierać rozdział dotyczący funkcjonowania samorządu zawodowego. Organizacje geodetów (SGP, GIG, KZPFGK) mają już na ten temat swoje przemyślenia. Potrzebne jest tylko ustalenie jednolitego stanowiska i nadanie mu kształtu prawnego.

Inne ważne zadanie to poszukiwanie środków finansowych poza budżetem geodezji. Wszystko wskazuje na to, że w 2002 r. GUGiK na prace geodezyjno-kartograficzne dostanie z budżetu państwa tylko nieco ponad 10 mln zł, czyli 53% środków ubiegłorocznych i zaledwie 25% tych z roku 1998. Konieczne jest więc znalezienie form współpracy – szczególnie w zakresie GIS, gdzie nasza branża ma wiele do zaproponowania administracji rządowej, samorządom, Zarządowi Geografii Wojskowej oraz Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa, m.in. w ramach programu IACS. Wykorzystanie wspólnych środków pozwoli na szybsze tworzenie Systemów Informacji Geograficznej.
Główny geodeta kraju podkreśla konieczność oceny dotychczasowych działań w zakresie budowy katastru i przedstawienia polskiemu rządowi w 2002 r. projektu takiego systemu uwzględniającego wymagania Unii Europejskiej. Należy przyspieszyć tempo przygotowywania katastru, przyjmując uproszczone rozwiązania i tańsze technologie. Wcześniej taki wariant nie był brany pod uwagę, ponieważ nie było perspektywy ograniczenia budżetu.
Konieczne jest także ustalenie zasad działania Systemów Informacji Przestrzennej, w tym nowej formuły map topograficznych. Priorytetem jest usługowa rola dostarczyciela informacji (geodezji) w stosunku do klienta, czyli państwa, samorządu, przedsiębiorstwa czy osoby fizycznej.

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Mobilne skanowanie na Motławie
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS