wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Styczeń 2002, Nr 1 (80) |


• Jak Zabłocki na wyrysach • GGK Jerzy Albin nakreśla politykę GUGiK na najbliższe lata • Państwowa Rada Geodezyjna i Kartograficzna dyskutuje • Brzeski SIT • Jak budować TBD? • Prezentacja ArcGIS 8.1 • Życie zaczyna się po siedemdziesiątce, czyli jubileusze profesorów Adama Linsenbartha i Janusza ...

powrót

redakcja

Jak Zabłocki na wyrysach

Wyrok NSA uparcie lekceważony przez urzędników

Styczeń 1999
Od redakcji: Geodeta uprawniony Roman Zabłocki, właściciel Biura Usług Geodezyjnych w Kluczborku, zgłasza 27 i 28 stycznia 1999 r. w miejscowym PODGiK roboty geodezyjne nr 16/99 i 17/99 polegające na wykonaniu z danych zawartych w operacie ewidencyjnym wyrysów i wypisów dotyczących działek 64/18 i 64/57 w Kluczborku i nr 302/1 w Komorznie.

Luty 1999
- Kluczbork, 11 lutego
inż. Rafał Gajdek, naczelnik Wydziału Geodezji, Kartografii, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami Starostwa Powiatowego w Kluczborku,
do mgr. inż. Romana Zabłockiego
Decyzja
Na podstawie art. [...] odmawiam wykonania przez jednostkę wykonawstwa geodezyjnego „opisów i map” z danych znajdujących się w operacie ewidencyjnym, a dotyczących działek oznaczonych numerami 64/18 i 64/57 [...] oraz działki 302/1 [...]
Uzasadnienie
[...] Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Kluczborku udzielił informacji jednostkom wykonawstwa geodezyjnego, iż właściwym do wykonywania wyrysów i wypisów jest organ prowadzący ewidencję gruntów i budynków oraz ODGiK, zgodnie z wyjaśnieniami do rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 5.08.1998 r. – w sprawie wysokości opłat za wykonywanie wyrysów i wypisów, udzielonymi przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii w Warszawie.
[...] Wydawanie ww. dokumentów następuje odpłatnie na żądanie właścicieli lub osób fizycznych i prawnych, w których władaniu znajduje się grunt lub budynek, osób fizycznych i prawnych oraz innych jednostek organizacyjnych [...]. Na podstawie art. 41 [Pgik – red.] utworzony został Fundusz Gospodarki Zasobem Geodezyjnym i Kartograficznym, który składa się z funduszy: centralnego, wojewódzkich i powiatowych. Dochodami funduszy powiatowych są m.in. wpływy ze sprzedaży [...] danych z ewidencji gruntów i budynków [...]

- Kluczbork, 25 lutego
mgr inż. Roman Zabłocki
do mgr. inż. Marka Świetlika, wojewódzkiego inspektora nadzoru geodezyjnego i kartograficznego w Opolu
Odwołuję się od decyzji Starostwa Powiatowego w Kluczborku [...] odmawiającej wykonania usługi geodezyjnej w postaci opisów i map 3 działek przez moją prywatną jednostkę wykonawstwa geodezyjnego [...].
We wstępie decyzji dotyczącej podstaw prawnych przywołano 3 artykuły oraz 9 punktów i ustępów z ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne publikowanych w 8 organach promulgacyjnych w 12 pozycjach na przestrzeni 8 lat; 2 paragrafy oraz 3 ustępy i 1 załącznik rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji [...], jak również 1 artykuł kpa [...], z których żaden nie mówi o niemożliwości wykonywania usługi geodezyjno-kartograficznej w postaci opisu i mapy przez geodetę uprawnionego [...]. [...] kpa mówi wyraźnie, że decyzja administracyjna winna być opracowana zwięźle i przejrzyście z pełnym zrozumieniem dla adresata, z przywołaniem przepisów prawnych mających wyraźny merytoryczny związek ze sprawą, w ramach której jest ona wydawana.
Warto zwrócić uwagę, że w chwili obecnej wykonuję [na zlecenie Urzędu Gminy Lasowice Wielkie i Urzędu Miejskiego w Kluczborku – red.] identyczną usługę geodezyjno-kartograficzną w postaci opisów i map, dla których udostępniane są mi dane geodezyjno-ewidencyjne, i nadawane są [im – red.] znamiona dokumentów zarówno przez PODGiK w Kluczborku, jak i przez naczelnika Wydziału inż. R. Gajka, a więc osobę, która podpisała wspomnianą na wstępie decyzję odmawiającą mi wykonania opisów i map działek 64/18, 64/57 [...] 302/1 [...].
[...] Mając na uwadze brak podstaw prawnych, niestaranne opracowanie decyzji, a zwłaszcza odmienne na co dzień działania wydającego decyzję inż. Rafała Gajka [w stosunku – red.] do tego samego rodzaju prac geodezyjno-kartograficznych w postaci opisów i map, wnoszę o jej uchylenie w całości.

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wyprawa BARI 1976
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS