Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2012, Nr 7 (206) |


• Poczet szefów geodezji – od Piotrowskiego do Bujakowskiego • ISOK – test jakości chmur punktów, NMT i NMPT przyjętych do zasobu • ISOK od kuchni • Jak rozruszać rynek – mówi szef Polskiej Geodezji Komercyjnej Waldemar Klocek • Dorzynanie watah, czyli wykańczanie geodetów przez geodetów • 10 ...

powrót

Janina Maria Popowska

Prezes Głównego Urzędu Miar wyjaśnia

W miesięczniku GEODETA z kwietnia 2012 r. opublikowany został artykuł „Uciec z ogona Europy” dr. Włodzimierza Lewandowskiego.

Trudno mi przejść obojętnie wobec treści tego artykułu, który zawiera wiele nieprawdziwych i krzywdzących opinii odnoszących się do sytuacji GUM w ostatnich latach – napisała do redakcji prezes Głównego Urzędu Miar Janina Maria Popowska. W lipcowym wydaniu GEODETY zamieszczamy jej list oraz odpowiedź dr. Lewandowskiego.

Ponieważ w krótkim piśmie nie sposób odnieść się do wszystkich informacji i opinii wyrażanych przez dr. Lewandowskiego, ograniczę się tylko do najbardziej istotnych i jaskrawo mijających się z prawdą kwestii. Pomijam milczeniem opinie i charakterystyki poprzednich prezesów GUM, czyli część noszącą podtytuł „Łyk historii”.
W artykule pan dr Włodzimierz Lewandowski stwierdza, że „Główny Urząd Miar nie jest praktycznie i formalnie w stanie prowadzić żadnych prac, które byłyby na poziomie realizowanym w EMRP. Toteż żadna z dotychczasowych propozycji GUM nie została zakwalifikowana do realizacji. Nie uzyskujemy nawet zwrotu tych minimalnych środków przekazywanych do EMRP”. Stwierdzenie to jest nieprawdziwe. W roku 2008 Polska reprezentowana przez GUM po otrzymaniu wymaganej zgody ministra gospodarki przystąpiła do Europejskiego Programu Badawczo-Rozwojowego w Metrologii (EMRP) z rocznym wkładem 60 tys. euro stanowiącym 0,21% budżetu EMRP. Po części jest to „wkład wirtualny” wynikający z wkładu pracy wnoszonego przez GUM oraz Instytucje Desygnowane (DI), którymi są: Narodowe Centrum Badań Jądrowych oraz Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych. Na dzisiaj bilans finansowy Polski w EMRP kształtuje się na poziomie 217 tys. euro dofinansowania z UE, przy wkładzie własnym około 18 tys. euro. Od czasu przystąpienia Pols­ki do EMRP GUM i Instytucje Desyg­nowane aplikowały do 15 wspólnych projektów badawczych (JRPs), w tym GUM aplikował do 10 JRPs oraz zgłosił 2 projekty autorskie potencjalnych tematów badawczych (PRTs)...

Pełna treść listu prezes GUM Janiny Popowskiej i odpowiedź dr. Włodzimierza Lewandowskiego w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS