wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Lipiec 2012, Nr 7 (206) |


• Poczet szefów geodezji – od Piotrowskiego do Bujakowskiego • ISOK – test jakości chmur punktów, NMT i NMPT przyjętych do zasobu • ISOK od kuchni • Jak rozruszać rynek – mówi szef Polskiej Geodezji Komercyjnej Waldemar Klocek • Dorzynanie watah, czyli wykańczanie geodetów przez geodetów • 10 ...

powrót

Janina Maria Popowska

Prezes Głównego Urzędu Miar wyjaśnia

W miesięczniku GEODETA z kwietnia 2012 r. opublikowany został artykuł „Uciec z ogona Europy” dr. Włodzimierza Lewandowskiego.

Trudno mi przejść obojętnie wobec treści tego artykułu, który zawiera wiele nieprawdziwych i krzywdzących opinii odnoszących się do sytuacji GUM w ostatnich latach – napisała do redakcji prezes Głównego Urzędu Miar Janina Maria Popowska. W lipcowym wydaniu GEODETY zamieszczamy jej list oraz odpowiedź dr. Lewandowskiego.

Ponieważ w krótkim piśmie nie sposób odnieść się do wszystkich informacji i opinii wyrażanych przez dr. Lewandowskiego, ograniczę się tylko do najbardziej istotnych i jaskrawo mijających się z prawdą kwestii. Pomijam milczeniem opinie i charakterystyki poprzednich prezesów GUM, czyli część noszącą podtytuł „Łyk historii”.
W artykule pan dr Włodzimierz Lewandowski stwierdza, że „Główny Urząd Miar nie jest praktycznie i formalnie w stanie prowadzić żadnych prac, które byłyby na poziomie realizowanym w EMRP. Toteż żadna z dotychczasowych propozycji GUM nie została zakwalifikowana do realizacji. Nie uzyskujemy nawet zwrotu tych minimalnych środków przekazywanych do EMRP”. Stwierdzenie to jest nieprawdziwe. W roku 2008 Polska reprezentowana przez GUM po otrzymaniu wymaganej zgody ministra gospodarki przystąpiła do Europejskiego Programu Badawczo-Rozwojowego w Metrologii (EMRP) z rocznym wkładem 60 tys. euro stanowiącym 0,21% budżetu EMRP. Po części jest to „wkład wirtualny” wynikający z wkładu pracy wnoszonego przez GUM oraz Instytucje Desygnowane (DI), którymi są: Narodowe Centrum Badań Jądrowych oraz Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych. Na dzisiaj bilans finansowy Polski w EMRP kształtuje się na poziomie 217 tys. euro dofinansowania z UE, przy wkładzie własnym około 18 tys. euro. Od czasu przystąpienia Pols­ki do EMRP GUM i Instytucje Desyg­nowane aplikowały do 15 wspólnych projektów badawczych (JRPs), w tym GUM aplikował do 10 JRPs oraz zgłosił 2 projekty autorskie potencjalnych tematów badawczych (PRTs)...

Pełna treść listu prezes GUM Janiny Popowskiej i odpowiedź dr. Włodzimierza Lewandowskiego w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS