Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2012, Nr 7 (206) |


• Poczet szefów geodezji – od Piotrowskiego do Bujakowskiego • ISOK – test jakości chmur punktów, NMT i NMPT przyjętych do zasobu • ISOK od kuchni • Jak rozruszać rynek – mówi szef Polskiej Geodezji Komercyjnej Waldemar Klocek • Dorzynanie watah, czyli wykańczanie geodetów przez geodetów • 10 ...

powrót

Jerzy Królikowski

Teraz zaczną się schody

VIII Krakowskie Spotkania z INSPIRE, Kraków, 24-25 maja

Budowa europejskiej infrastruktury informacji przestrzennej dotychczas spoczywała przede wszystkim na barkach Komisji Europejskiej, ale teraz ciężar ten przeniesie się na poszczególne kraje – zapowiada prof. Jerzy Gaździcki. Jak temu sprostamy?

Pierwszy istotny krok, by prace nad wdrażaniem dyrektywy INSPIRE w Polsce ruszyły pełną parą, został już wykonany. Na podstawie danych od organów wiodących Rada IIP opracowała pierwszą wersję programu budowy IIP na lata 2012-13 (ostateczna powstanie we wrześniu br.). Dokument ten jest o tyle istotny, że precyzuje, co poszczególne instytucje muszą wykonać w określonych ramach czasowych. Pokazuje także największe braki i zapóźnienia w budowie krajowej IIP. Zdaniem Jacka Jarząbka, (podczas konferencji jeszcze p.o. głównego geodety kraju), stosunkowo najlepiej wypada w nim geodezja. W życie weszła już bowiem zdecydowana większość aktów prawnych odnoszących się do tematów danych, za które odpowiada GGK, a pozostałe przepisy są w końcowej fazie prac. Z drugiej strony Jacek Jarząbek zaznaczył, że z powodu zamieszania spowodowanego tworzeniem Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji uchwalanie brakujących rozporządzeń mocno przyhamowało. Akty o systemie odniesień przestrzennych i mapie zasadniczej są już ponoć „na wylocie”, kończą się uzgodnienia dotyczące rozporządzenia o ZSIN, a nowelizacja przepisów o EGiB wkrótce trafi do konsultacji społecznych. Najmniej zaawansowane jest rozporządzenie o PZGiK.

Większe powody do zmartwień mają inne organy wiodące, których prace legislacyjne są często jeszcze w lesie. Do INSPIRE należy dostosować m.in. przepisy dotyczące: ochrony zabytków, górnictwa i geologii, krajowego rejestru urzędowego podziału terytorialnego, gospodarki morskiej czy planowania i zagospodarowania przestrzennego. Szczególnie nieciekawa sytuacja jest w tym ostatnim zakresie. Zgodnie z ustawą o IIP za temat planowania przestrzennego w teorii odpowiada Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. W praktyce wszelkie zmiany muszą być wprowadzane wspólnie z samorządami (szczególnie gminami), a tu rodzi się mnóstwo sporów kompetencyjnych. Zdaniem Jacka Jarząbka kwestia zaangażowania samorządowców w budowę krajowej IIP w ogóle jest problematyczna. Mimo wielu próśb do dziś nie oddelegowali oni bowiem do Rady IIP żadnego reprezentanta, choć czekają tam na nich aż cztery miejsca.

Co ciekawe, żaden z organów wiodących nie zgłosił problemów finansowych związanych z wdrażaniem dyrektywy INSPIRE. Zarówno przedstawiciele samorządów, jak i prezes ISPiK Andrzej Sambura zwrócili jednak uwagę, że w powiatach nie jest już tak różowo. Zdaniem prof. Jerzego Gaździckiego, przewodniczącego Rady IIP, problem ten powinno jednak rozwiązać sięgnięcie po środki europejskie. Ale przedstawiciel jednego z powiatów replikował, że nawet z nimi budowanie SIP-ów jest dla samorządu ogromnym wysiłkiem finansowym...

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS