Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2012, Nr 7 (206) |


• Poczet szefów geodezji – od Piotrowskiego do Bujakowskiego • ISOK – test jakości chmur punktów, NMT i NMPT przyjętych do zasobu • ISOK od kuchni • Jak rozruszać rynek – mówi szef Polskiej Geodezji Komercyjnej Waldemar Klocek • Dorzynanie watah, czyli wykańczanie geodetów przez geodetów • 10 ...

powrót

Janusz Śledziński

Sieć pokrywa kontynent

10-lecie europejskiego projektu EUPOS

W 2002 roku był tylko pomysł, zręby organizacji i chęć włączenia się w projekt ze strony kilkunastu krajów. Dekadę później już 22 państwa uczestniczą w budowie sieci stacji referencyjnych, wypracowano wytyczne techniczne i utworzono sprawną organizację. W dodatku EUPOS nadal się rozwija, przekraczając granice kontynentu.

Na konferencji zorganizowanej przez Departament Geodezji Senatu Berlina (2-?3 marca 2002 r.) powołano Komitet Założycielski nowego europejskiego projektu nazwanego nieco później EUPOS (European Position Determination System). Jego istotą było utworzenie w Europie Środkowej i Wschodniej sieci satelitarnych wielofunkcyjnych stacji referencyjnych. Przedstawiciele wszystkich szesnastu krajów uczestniczących w spotkaniu odnieśli się entuzjastycznie do tego przedsięwzięcia, które miało służyć do prac geodezyjnych oraz nawigacji lądowej, morskiej i powietrznej. Referenci z poszczególnych państw przedstawili istniejącą infrastrukturę satelitarną, instytucje mogące wziąć udział w budowie systemu oraz jego potencjalnych użytkowników. Zadeklarowali również, iż władze służb geodezyjnych zamierzają utworzyć sieć na podległym im terenie. Ze strony Polski taką wolę w imieniu ówczesnego głównego geodety kraju Jerzego Albina wyraził piszący ten artykuł.

Miejscem pierwszej roboczej konferencji zorganizowanej parę miesięcy później była Politechnika Warszawska. Komitet Założycielski został wówczas przemianowany na Międzynarodowy Komitet Sterujący (International Steering Committee). Przyjęto też nazwę EUPOS i logo, zasady współpracy międzynarodowej oraz organizację całego projektu, a także rozpoczęto intensywne prace nad szczegółowymi standardami systemu. Kierownictwo projektu przekazano stronie niemieckiej, która miała kilkunastoletnie doświadczenie w budowaniu perfekcyjnie działającej sieci SAPOS i administrowaniu nią. Ponadto niektóre fragmenty standardów SAPOS udostępniono do zastosowania w EUPOS. Na warszawskiej konferencji postanowiono też, że Międzynarodowy Komitet Sterujący będzie się zbierał dwa razy do roku w celu przedyskutowania bieżących postępów prac, zatwierdzania postanowień, opracowywania planów dalszych działań, w tym również uzyskania możliwych źródeł finansowania tego olbrzymiego przedsięwzięcia...

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS