Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2012, Nr 7 (206) |


• Poczet szefów geodezji – od Piotrowskiego do Bujakowskiego • ISOK – test jakości chmur punktów, NMT i NMPT przyjętych do zasobu • ISOK od kuchni • Jak rozruszać rynek – mówi szef Polskiej Geodezji Komercyjnej Waldemar Klocek • Dorzynanie watah, czyli wykańczanie geodetów przez geodetów • 10 ...

powrót

Jerzy Królikowski

ISOK od kuchni

Na przykładzie jednego z 6 konsorcjów postanowiliś­my pokazać, ile trzeba było włożyć wysiłku, by pow­stały te chmury, modele terenu i zdjęcia lotnicze.

Na przykładzie jednego z 6 konsorcjów postanowiliś­my pokazać, ile trzeba było włożyć wysiłku, by pow­stały te chmury, modele terenu i zdjęcia lotnicze.

Przetarg na pozyskanie szczegółowych danych wysokościowych w technologii LiDAR szykowany był przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii już wiele miesięcy przed ogłoszeniem. Spora wartość prac sprawiła, że na zamówienie ostrzyła sobie zęby praktycznie każda większa firma fotogrametryczna w Polsce i wiele zagranicznych. Niektóre krajowe podmioty z myślą o tym przedsięwzięciu zainwestowały nawet we włas­ne samoloty i systemy skanowania. Inne porozumiały się w kwestii wykorzystania sprzętu z zagranicznymi kontrahentami, którzy mieli już spore doświadczenie w takich projektach.

Wyniki przetargu, ogłoszone pod koniec 2010 roku, wzbudziły w branży spore emocje i kontrowersje. Tort wart blisko 70 mln zł podzielono między 5 konsorcjów kierowanych przez firmy: OPGK Olsztyn, Geopolis, MGGP SA, Eurosystem, Tukaj Mapping Central Europe, oraz występującą samodzielnie spółkę MGGP Aero. W tym gronie żadne przedsiębiorstwo nie miało doświadczenia w tak ogromnym projekcie, a część nie miała nawet większej styczności z samą technologią LiDAR. Wygrana w przetargu była więc skokiem na głęboką wodę, choć nie dla wszystkich ta woda była równie głęboka. O dobrym przygotowaniu do zamówienia może mówić bohater artykułu – krakowska firma Tukaj Mapping Cent­ral Europe.

Spółka uważa się za pioniera na polskim rynku skanowania, wykorzystuje bowiem jego atuty już od 12 lat, kiedy to powołano w niej Dział Technologii Skaningu Laserowego. Jak wylicza Aleksander Żarkowski, dyrektor operacyjny w TMCE, wspólnie z zagranicznymi partnerami firma brała udział w kilku dużych i prestiżowych projektach – opracowała m.in. numeryczny model terenu dla stanu Luizjana i części Florydy (USA), a także inwentaryzowała zniszczenia po trzęsieniu ziemi we włos­kim mieście L’Aquila. W 2004 i 2006 roku była wymieniana w międzynarodowych raportach jako pionier wdrażania technologii LiDAR. Ponadto jako jedna z pierwszych firm na świecie brała udział w testowaniu oprogramowania LidarCuePack firmy GeoCue...

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS