wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Lipiec 2012, Nr 7 (206) |


• Poczet szefów geodezji – od Piotrowskiego do Bujakowskiego • ISOK – test jakości chmur punktów, NMT i NMPT przyjętych do zasobu • ISOK od kuchni • Jak rozruszać rynek – mówi szef Polskiej Geodezji Komercyjnej Waldemar Klocek • Dorzynanie watah, czyli wykańczanie geodetów przez geodetów • 10 ...

powrót

Jerzy Królikowski

ISOK od kuchni

Na przykładzie jednego z 6 konsorcjów postanowiliś­my pokazać, ile trzeba było włożyć wysiłku, by pow­stały te chmury, modele terenu i zdjęcia lotnicze.

Na przykładzie jednego z 6 konsorcjów postanowiliś­my pokazać, ile trzeba było włożyć wysiłku, by pow­stały te chmury, modele terenu i zdjęcia lotnicze.

Przetarg na pozyskanie szczegółowych danych wysokościowych w technologii LiDAR szykowany był przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii już wiele miesięcy przed ogłoszeniem. Spora wartość prac sprawiła, że na zamówienie ostrzyła sobie zęby praktycznie każda większa firma fotogrametryczna w Polsce i wiele zagranicznych. Niektóre krajowe podmioty z myślą o tym przedsięwzięciu zainwestowały nawet we włas­ne samoloty i systemy skanowania. Inne porozumiały się w kwestii wykorzystania sprzętu z zagranicznymi kontrahentami, którzy mieli już spore doświadczenie w takich projektach.

Wyniki przetargu, ogłoszone pod koniec 2010 roku, wzbudziły w branży spore emocje i kontrowersje. Tort wart blisko 70 mln zł podzielono między 5 konsorcjów kierowanych przez firmy: OPGK Olsztyn, Geopolis, MGGP SA, Eurosystem, Tukaj Mapping Central Europe, oraz występującą samodzielnie spółkę MGGP Aero. W tym gronie żadne przedsiębiorstwo nie miało doświadczenia w tak ogromnym projekcie, a część nie miała nawet większej styczności z samą technologią LiDAR. Wygrana w przetargu była więc skokiem na głęboką wodę, choć nie dla wszystkich ta woda była równie głęboka. O dobrym przygotowaniu do zamówienia może mówić bohater artykułu – krakowska firma Tukaj Mapping Cent­ral Europe.

Spółka uważa się za pioniera na polskim rynku skanowania, wykorzystuje bowiem jego atuty już od 12 lat, kiedy to powołano w niej Dział Technologii Skaningu Laserowego. Jak wylicza Aleksander Żarkowski, dyrektor operacyjny w TMCE, wspólnie z zagranicznymi partnerami firma brała udział w kilku dużych i prestiżowych projektach – opracowała m.in. numeryczny model terenu dla stanu Luizjana i części Florydy (USA), a także inwentaryzowała zniszczenia po trzęsieniu ziemi we włos­kim mieście L’Aquila. W 2004 i 2006 roku była wymieniana w międzynarodowych raportach jako pionier wdrażania technologii LiDAR. Ponadto jako jedna z pierwszych firm na świecie brała udział w testowaniu oprogramowania LidarCuePack firmy GeoCue...

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS