wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Lipiec 2012, Nr 7 (206) |


• Poczet szefów geodezji – od Piotrowskiego do Bujakowskiego • ISOK – test jakości chmur punktów, NMT i NMPT przyjętych do zasobu • ISOK od kuchni • Jak rozruszać rynek – mówi szef Polskiej Geodezji Komercyjnej Waldemar Klocek • Dorzynanie watah, czyli wykańczanie geodetów przez geodetów • 10 ...

powrót

Jerzy Przywara

Pierwsze deklaracje GGK

Nowo wybrany główny geodeta kraju dr Kazimierz Bujakowski 20 czerwca br. był gościem na posiedzeniu Zarządu Głównego Stowarzyszenia Geodetów Polskich.

W pierwszym publicznym wystąpieniu, choć trudno je nazwać programowym, gdyż miało miejsce zaledwie dwa dni po objęciu stanowiska, GGK zarysował kierunki przyszłych działań.

Na załatwienie czeka palący prob­lem deregulacji, napędzany od kilku miesięcy przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Zmiana zasad nadawania uprawnień zawodowych w geodezji (zakresów 3, 6, i 7) budzi od samego początku duże kontrowersje w branży. Okazuje się, że poważne wątpliwości pojawiają się także na etapie ministerialnych uzgodnień. Wysuwane są np. zas­trzeżenia związane z ograniczeniem możliwości uzyskania uprawnień przez techników geodetów.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego poszło jednak dalej, zgłaszając propozycję deregulacji pozostałych czterech zakresów uprawnień. GGK ma przedstawić ministrowi administracji i cyfryzacji stanowisko urzędu w tej sprawie. Co się w nim znajdzie? Kazimierz Bujakowski będzie akcentował, że zawód geodety nie jest zawodem zamkniętym, a uprawnienia zawodowe nie są barierą formalnoprawną, która ogranicza jego wykonywanie, bo deregulacji, jak wiadomo, przyświeca idea likwidacji tego typu przeszkód. W jego ocenie uprawnienia zawodowe są potwierdzeniem osiągnięcia pewnych kwalifikacji i wyższego poziomu dojrzałości zawodowej.

Jeśli chodzi o deregulację zakresów 1, 2, 4, i 5, to w ocenie nowego GGK byłby to krok wstecz, który skutkowałby obniżeniem standardu obsługi klienta. Przypomniał on, że praca geodety wykonywana w ramach zakresów 2 i 5 dotyczy konstytucyjnie chronionych praw włas­ności, więc w trosce o nie powinniśmy dążyć do zminimalizowania ryzyka związanego z obrotem nieruchomościami, rejestracją stanów prawnych itd. Z kolei zakresy 1 i 4 dotykają sfery szeroko rozumianego bezpieczeństwa inwestora i obywatela. Innymi słowy, deregulacja w obu przypadkach jest pomysłem chybionym.

Jak zauważył Kazimierz Bujakowski, wraz z ideą deregulacji pojawiło się dążenie do obniżania wymagań, ale gdy pójdzie ono zbyt daleko, zostanie naruszony system funkcjonowania służby geodezyjno-kartograficznej. A konsekwencje deregulacji mogą być bardzo poważne, włącznie z negatywnym wpływem na jakość państwowego zasobu geodezyjno-kartograficznego, możliwość korzystania z niego itd...

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Mobilne skanowanie na Motławie
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS