Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Lipiec 2012, Nr 7 (206) |


• Poczet szefów geodezji – od Piotrowskiego do Bujakowskiego • ISOK – test jakości chmur punktów, NMT i NMPT przyjętych do zasobu • ISOK od kuchni • Jak rozruszać rynek – mówi szef Polskiej Geodezji Komercyjnej Waldemar Klocek • Dorzynanie watah, czyli wykańczanie geodetów przez geodetów • 10 ...

powrót

Jerzy Przywara

Pierwsze deklaracje GGK

Nowo wybrany główny geodeta kraju dr Kazimierz Bujakowski 20 czerwca br. był gościem na posiedzeniu Zarządu Głównego Stowarzyszenia Geodetów Polskich.

W pierwszym publicznym wystąpieniu, choć trudno je nazwać programowym, gdyż miało miejsce zaledwie dwa dni po objęciu stanowiska, GGK zarysował kierunki przyszłych działań.

Na załatwienie czeka palący prob­lem deregulacji, napędzany od kilku miesięcy przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Zmiana zasad nadawania uprawnień zawodowych w geodezji (zakresów 3, 6, i 7) budzi od samego początku duże kontrowersje w branży. Okazuje się, że poważne wątpliwości pojawiają się także na etapie ministerialnych uzgodnień. Wysuwane są np. zas­trzeżenia związane z ograniczeniem możliwości uzyskania uprawnień przez techników geodetów.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego poszło jednak dalej, zgłaszając propozycję deregulacji pozostałych czterech zakresów uprawnień. GGK ma przedstawić ministrowi administracji i cyfryzacji stanowisko urzędu w tej sprawie. Co się w nim znajdzie? Kazimierz Bujakowski będzie akcentował, że zawód geodety nie jest zawodem zamkniętym, a uprawnienia zawodowe nie są barierą formalnoprawną, która ogranicza jego wykonywanie, bo deregulacji, jak wiadomo, przyświeca idea likwidacji tego typu przeszkód. W jego ocenie uprawnienia zawodowe są potwierdzeniem osiągnięcia pewnych kwalifikacji i wyższego poziomu dojrzałości zawodowej.

Jeśli chodzi o deregulację zakresów 1, 2, 4, i 5, to w ocenie nowego GGK byłby to krok wstecz, który skutkowałby obniżeniem standardu obsługi klienta. Przypomniał on, że praca geodety wykonywana w ramach zakresów 2 i 5 dotyczy konstytucyjnie chronionych praw włas­ności, więc w trosce o nie powinniśmy dążyć do zminimalizowania ryzyka związanego z obrotem nieruchomościami, rejestracją stanów prawnych itd. Z kolei zakresy 1 i 4 dotykają sfery szeroko rozumianego bezpieczeństwa inwestora i obywatela. Innymi słowy, deregulacja w obu przypadkach jest pomysłem chybionym.

Jak zauważył Kazimierz Bujakowski, wraz z ideą deregulacji pojawiło się dążenie do obniżania wymagań, ale gdy pójdzie ono zbyt daleko, zostanie naruszony system funkcjonowania służby geodezyjno-kartograficznej. A konsekwencje deregulacji mogą być bardzo poważne, włącznie z negatywnym wpływem na jakość państwowego zasobu geodezyjno-kartograficznego, możliwość korzystania z niego itd...

Pełna treść artykułu w lipcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS