Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2012, Nr 5 (204) |


• Więźniowie interpretacji, czyli rozporządzenie ws. standardów a pomiary satelitarne • Teodolitem i piórem – wywiad z Wojciechem Albińskim • Zastosowanie LiDAR-u do opracowania map kolejowych • 20-lecie Polskiej Geodezji Komercyjnej • Urząd doskonały – dobór kadr i organizacja pracy w administracji geodezyjnej ...

powrót

Jerzy Ostrowski

Satelity w GIS i kartografii

Istotną nowością było nadanie imprezie w pełni międzynarodowego charakteru poprzez prowadzenie obrad wyłącznie w języku angielskim. W tym też języku sformułowano temat Szkoły – „Satellite technologies in GIS and cartography” – i wydano streszczenia wystąpień. Podczas uroczystości otwarcia dr hab. Tomasz Niedzielski uzasadnił nową formułę szkoły i zapowiedział organizowanie spotkań co dwa lata, a nie corocznie jak dotychczas.

Istotną nowością było nadanie imprezie w pełni międzynarodowego charakteru poprzez prowadzenie obrad wyłącznie w języku angielskim. W tym też języku sformułowano temat Szkoły – „Satellite technologies in GIS and cartography” – i wydano streszczenia wystąpień. Podczas uroczystości otwarcia dr hab. Tomasz Niedzielski uzasadnił nową formułę szkoły i zapowiedział organizowanie spotkań co dwa lata, a nie corocznie jak dotychczas.

Zajęcia XXI Szkoły Kartograficznej – organizowanej od 2000 r. pod ogólnym hasłem „Główne problemy współczesnej kartografii” przez Zakład Kartografii Uniwersytetu Wrocławskiego we współpracy z Oddziałem Kartograficznym Polskiego Towarzystwa Geograficznego i Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego – tym razem odbywały się w XVIII-wiecznym Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego. Komitetowi naukowemu przewodniczył urzędujący od października ub.r. kierownik Zakładu Kartografii w Instytucie Geografii i Rozwoju Regionalnego UWr. dr hab. Tomasz Niedzielski. W obradach uczestniczyły 103 osoby, w tym 12 gości zagranicznych z 7 krajów (m.in. 4 Czechów i 2 Holendrów) oraz 22 studentów, głównie z Warszawy i Wrocławia.

Obrady podzielono na 4 sesje referatowe z 14 wystąpieniami oraz wieczorną sesję posterową z 30 prezentacjami. Tematem pierwszej sesji były „Geodezyjne techniki satelitarne i ich zastosowanie w kartografii”. W inauguracyjnym wykładzie przygotowanym wspólnie z Bart­łomiejem Mizińskim i Małgorzatą Hewelt (wszyscy z UWr) Tomasz Niedzielski zapoznał zebranych z altimetrią satelitarną jako nowoczesnym narzędziem kartowania ukształtowania powierzchni mórz i jego zmian w czasie. Specyficznym zastosowaniem nowoczesnych technologii, w tym NMT i transmisji danych z GPS, zajął się Manfred F. Buchroithner z Politechniki Drezdeńskiej, który przedstawił zaprojektowany na tej uczelni dla Masywu Dachsteinu w Alpach prototyp oryginalnego systemu wspomagania wysokogórskich akcji ratowniczych...

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Korzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS