Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2012, Nr 5 (204) |


• Więźniowie interpretacji, czyli rozporządzenie ws. standardów a pomiary satelitarne • Teodolitem i piórem – wywiad z Wojciechem Albińskim • Zastosowanie LiDAR-u do opracowania map kolejowych • 20-lecie Polskiej Geodezji Komercyjnej • Urząd doskonały – dobór kadr i organizacja pracy w administracji geodezyjnej ...

powrót

Henryk Bartoszewicz

Po III rozbiorze

Delimitacja i demarkacja granic

Demarkacja granicy austriacko-pruskiej w 1797 r. zakończyła proces wytyczania granic między Rosją, Austrią i Prusami po III rozbiorze Polski. Przechowywane w zbiorach kartograficznych AGAD dokumenty demarkacyjne: protokoły, opisy graniczne i mapy stanowią unikalny materiał mało znany badaczom i praktycznie przez nich niewykorzystywany.

Traktaty, konwencje i mapy sporządzone w związku z I rozbiorem Polski były do 1793 r. dokumentacją prawnomiędzynarodową ustanawiającą nowe granice Rzeczypospolitej. Podpisany 23 stycznia 1793 r. w Petersburgu tajny traktat, wzorowany na układzie z 1772 r., sankcjonował kolejny rozbiór ziem polskich. Na mocy porozumienia Katarzyny II i Fryderyka Wilhelma II Rosja otrzymała obszar po linię Druja – Pińsk – Chocim, a Prusy terytorium ograniczone linią Częstochowa – Rawa Mazowiecka – Działdowo. Traktaty cesyjne podpisała Polska podczas sejmu grodzieńskiego 1793 r. – z Rosją 22 lipca, a z Prusami 23 wrześ­nia. Rosja zagarnęła ziemie obejmujące województwa: kijowskie, bracławskie, podolskie, wschodnie części wołyńskiego i brzesko-litewskiego, mińskie i część wileńskiego. Anektowane terytorium o powierzchni 250 tys. km kw. zamieszkiwało 3,056 mln osób. Do Prus przyłączono województwa: poznańskie, gnieźnieńskie, kaliskie, sieradzkie, inowrocławskie, brzesko-kujawskie, płockie, ziemię dobrzyńską, część województwa rawskiego i skrawek mazowieckiego. Włączone ziemie o powierzchni 58 tys. km kw. zamieszkane były przez 1,136 mln osób.

Wybuch powstania kościuszkowskiego nie pozwolił na podjęcie prac demarkacyjnych granic ustalonych w traktacie petersburskim i układach cesyjnych. Wcześniej, aniżeli było możliwe wytyczenie nowych granic Rosji i Prus z Polską, zaborcy ponownie podjęli działania na rzecz porozumienia się w kwestii kolejnego rozbioru Rzeczypospolitej, co miało być tożsame z likwidacją państwa polskiego. Już w maju 1794 r. w Wiedniu i Berlinie planowano dalsze aneksje. W tym czasie na prośbę Rosji wojska pruskie wtargnęły w granice Rzeczypospolitej, przyczyniając się do porażki wojsk powstańczych w bitwie pod Szczekocinami 6 czerwca 1794 r. Następnie 15 czerwca zajęły Kraków oraz ziemie zachodnie Małopolski po granicę galicyjską. Opanowały także znaczną część Mazowsza i województwo podlaskie. Natomiast Austriacy, nie chcąc dopuścić do ograniczenia swojego udziału w rozbiorze Rzeczypospolitej, w lipcu 1794 r. zajęli część województwa sandomierskiego, a na wschód od Wisły rozwinęli kordon wojskowy od Rachowa do Włodawy...

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS