Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2012, Nr 5 (204) |


• Więźniowie interpretacji, czyli rozporządzenie ws. standardów a pomiary satelitarne • Teodolitem i piórem – wywiad z Wojciechem Albińskim • Zastosowanie LiDAR-u do opracowania map kolejowych • 20-lecie Polskiej Geodezji Komercyjnej • Urząd doskonały – dobór kadr i organizacja pracy w administracji geodezyjnej ...

powrót

Anna Wardziak

Ćwiczenie czyni mistrza

XXXIV Olimpiada Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej, Jarosław, 12-14 kwietnia

Na Podkarpaciu odbyły się dwa ostatnie etapy tegorocznych olimpijskich zmagań młodzieży – okręgowy i centralny. W trzydniowej rywalizacji uczestniczyło 100 najlepszych uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych kształcących w zawodzie technik geodeta.

W wyniku eliminacji szkolnych zorganizowanych w październiku 2011 r. wyłoniono 34 trzyosobowe drużyny. Ostatecznie do Jarosławia przyjechały 33 (jedna ze szkół w ostatniej chwili się wycofała). Zazwyczaj w etapie okręgowym uczniowie indywidualnie i w 3-osobowych drużynach musieli wykazać się znajomością zagadnień teoretycznych oraz rozwiązać zadania w terenie. Tym razem, z uwagi na niesprzyjającą aurę, rywalizacja drużynowa odbyła się na sali gimnastycznej i olimpijczycy rozwiązywali „zadania terenowe na niepogodę”. Zmagania indywidualne w postaci testów i zadań pisemnych wyłoniły dziesiątkę finalistów. Najwięcej punktów w tym etapie zdobył Mateusz Bielecki z Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie. Co ciekawe, już po raz trzeci w tym gronie znalazł się Damian Tondaś reprezentujący ZSBE w Ostrowie Wielkopolskim (debiutował już jako uczeń II klasy).
Suma punktów zdobytych w częś­ci indywidualnej i drużynowej przez trójkę uczniów każdej ze szkół decydowała o miejscu na liście najlepszych drużyn. Zwycięzcą okazała się reprezentacja Zespołu Szkół Budowlano-Geodezyjnych im. Stefana Wł. Bryły w Białymstoku w składzie: Aneta Nikiciuk, Kamil Lićwinko i Karolina Wasilewska. Na podium znalazły się również drużyny z Państwowych Szkół Budownictwa i Geodezji w Lublinie (Tomasz Kocot, Przemysław Kapeluszny i Gabriela Tomala) oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 13 w Łodzi (Bartłomiej Cybulski, Daniel Zmysłowski i Przemysław Ściborek). Czwarte miejsce zajęła drużyna gos­podarza tegorocznej olimpiady.

To jest sukces, na który ciężko pracowaliśmy – mówią zgodnie przedstawiciele zwycięskiej drużyny, którzy ogromnie przeżywali swoje osiągnięcie. – Taka radość jest w nich dzisiaj od zakończenia zadań terenowych – dodaje ich nauczycielka Małgorzata Wilczewska. Są zaskoczeni, ale chyba czuli, że dobrze im poszło. – Wykonując zadanie terenowe, zastosowaliśmy nowe przyrządy geodezyjne. Do interpolacji warstwic wykorzys­taliśmy kolczyki dziewczyn i agrafkę! Piątek trzynastego okazał się dla nas bardzo szczęśliwy – podsumowują. Aneta Nikiciuk, która jako jedyna dziewczyna znalazła się w finale, planuje studia dzienne na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, pozostali członkowie drużyny (otarli się o finał, zajmując odpowiednio 11. i 14. miejsce) wybierają się na studia zaoczne na Politechnikę Warszawską. – To są uczniowie czwartych klas, myślą już o maturze, ale jeszcze znaleźli na tyle siły i chęci, żeby przygotować się do olimpiady – mówi Małgorzata Wilczewska. – A wymagało to dużo wysiłku, bo zaczynaliśmy już w II, III klasie, a od września spotykaliśmy się nawet w soboty. I pracowaliś­my – w zależności od potrzeb – godzinę, dwie, a czasem nawet cztery...

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY


Więcej zdjęć

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS