wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Maj 2012, Nr 5 (204) |


• Więźniowie interpretacji, czyli rozporządzenie ws. standardów a pomiary satelitarne • Teodolitem i piórem – wywiad z Wojciechem Albińskim • Zastosowanie LiDAR-u do opracowania map kolejowych • 20-lecie Polskiej Geodezji Komercyjnej • Urząd doskonały – dobór kadr i organizacja pracy w administracji geodezyjnej ...

powrót

Anna Wardziak

Ćwiczenie czyni mistrza

XXXIV Olimpiada Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej, Jarosław, 12-14 kwietnia

Na Podkarpaciu odbyły się dwa ostatnie etapy tegorocznych olimpijskich zmagań młodzieży – okręgowy i centralny. W trzydniowej rywalizacji uczestniczyło 100 najlepszych uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych kształcących w zawodzie technik geodeta.

W wyniku eliminacji szkolnych zorganizowanych w październiku 2011 r. wyłoniono 34 trzyosobowe drużyny. Ostatecznie do Jarosławia przyjechały 33 (jedna ze szkół w ostatniej chwili się wycofała). Zazwyczaj w etapie okręgowym uczniowie indywidualnie i w 3-osobowych drużynach musieli wykazać się znajomością zagadnień teoretycznych oraz rozwiązać zadania w terenie. Tym razem, z uwagi na niesprzyjającą aurę, rywalizacja drużynowa odbyła się na sali gimnastycznej i olimpijczycy rozwiązywali „zadania terenowe na niepogodę”. Zmagania indywidualne w postaci testów i zadań pisemnych wyłoniły dziesiątkę finalistów. Najwięcej punktów w tym etapie zdobył Mateusz Bielecki z Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie. Co ciekawe, już po raz trzeci w tym gronie znalazł się Damian Tondaś reprezentujący ZSBE w Ostrowie Wielkopolskim (debiutował już jako uczeń II klasy).
Suma punktów zdobytych w częś­ci indywidualnej i drużynowej przez trójkę uczniów każdej ze szkół decydowała o miejscu na liście najlepszych drużyn. Zwycięzcą okazała się reprezentacja Zespołu Szkół Budowlano-Geodezyjnych im. Stefana Wł. Bryły w Białymstoku w składzie: Aneta Nikiciuk, Kamil Lićwinko i Karolina Wasilewska. Na podium znalazły się również drużyny z Państwowych Szkół Budownictwa i Geodezji w Lublinie (Tomasz Kocot, Przemysław Kapeluszny i Gabriela Tomala) oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 13 w Łodzi (Bartłomiej Cybulski, Daniel Zmysłowski i Przemysław Ściborek). Czwarte miejsce zajęła drużyna gos­podarza tegorocznej olimpiady.

To jest sukces, na który ciężko pracowaliśmy – mówią zgodnie przedstawiciele zwycięskiej drużyny, którzy ogromnie przeżywali swoje osiągnięcie. – Taka radość jest w nich dzisiaj od zakończenia zadań terenowych – dodaje ich nauczycielka Małgorzata Wilczewska. Są zaskoczeni, ale chyba czuli, że dobrze im poszło. – Wykonując zadanie terenowe, zastosowaliśmy nowe przyrządy geodezyjne. Do interpolacji warstwic wykorzys­taliśmy kolczyki dziewczyn i agrafkę! Piątek trzynastego okazał się dla nas bardzo szczęśliwy – podsumowują. Aneta Nikiciuk, która jako jedyna dziewczyna znalazła się w finale, planuje studia dzienne na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, pozostali członkowie drużyny (otarli się o finał, zajmując odpowiednio 11. i 14. miejsce) wybierają się na studia zaoczne na Politechnikę Warszawską. – To są uczniowie czwartych klas, myślą już o maturze, ale jeszcze znaleźli na tyle siły i chęci, żeby przygotować się do olimpiady – mówi Małgorzata Wilczewska. – A wymagało to dużo wysiłku, bo zaczynaliśmy już w II, III klasie, a od września spotykaliśmy się nawet w soboty. I pracowaliś­my – w zależności od potrzeb – godzinę, dwie, a czasem nawet cztery...

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY


Więcej zdjęć

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS