Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2012, Nr 5 (204) |


• Więźniowie interpretacji, czyli rozporządzenie ws. standardów a pomiary satelitarne • Teodolitem i piórem – wywiad z Wojciechem Albińskim • Zastosowanie LiDAR-u do opracowania map kolejowych • 20-lecie Polskiej Geodezji Komercyjnej • Urząd doskonały – dobór kadr i organizacja pracy w administracji geodezyjnej ...

powrót

Bogdan Grzechnik

Urząd doskonały

Dobór kadr, organizacja pracy oraz obsługa interesantów w jednostkach administracji geodezyjnej

Geodezja jest dziedziną ściśle techniczną, odporną na tendencje polityczne. Dlatego po ponad 20 latach od transformacji ustrojowej praca geodetów w jednostkach administracji pub­licznej powinna być zdecydowanie bardziej efektywna i korzystna dla interesantów.

W administracji geodezyjnej przepracowałem ponad ćwierć wieku: zaraz po studiach 6 lat w Miejskiej Pracowni Geodezyjnej w Żyrardowie (miasto wydzielone z powiatu), następne 6 lat w Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie i kolejne 14 lat w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii w Warszawie. Ponadto przez kolejne lata obserwowałem i obserwuję działania administracji jako wykonawca. Myślę, że doświadczenia zebrane na wszystkich szczeblach administracji upoważniają mnie do podzielenia się z młodszymi koleżankami i kolegami przemyśleniami związanymi z pracą w tego typu jednostkach. Podstawowe zakresy czynności prawie się nie zmieniły. Zasadniczymi zadaniami administracji geodezyjnej są:
• współudział w rozwoju gminy, powiatu lub województwa,
• pełna i sprawna obsługa właścicieli nieruchomości, inwestorów oraz innych interesantów.

Niewątpliwie ważnym celem wszystkich demokratycznych państw jest zbudowanie najlepszej, najsprawniejszej, a więc dobrze wynagradzanej, w pełni profesjonalnej administracji. Oprócz modeli organizacyjnych, które mają bardzo istotny wpływ na skuteczne działania administracji, najważniejsze są kadry. Jestem przekonany, że nawet przy gorszej organizacji administracji dobrzy pracownicy potrafią zrobić wiele, natomiast przy doskonałej organizacji źli pracownicy spowodują nieobliczalne szkody. Oczywiście wśród tych złych pracowników można wyróżnić kilka grup szkodliwoś­ci. Najbardziej niebezpieczne są osoby zajmujące kierownicze stanowiska, szczególnie średniego szczeb­la, które posiadają nawet wyższe wykształcenie, ale tylko ze słyszenia wiedzą, czym jest administracja publiczna. Najgorsze jest to, że wierzą one święcie w swą doskonałość i nigdy nie zastanawiają się nad tym, że ich jedynie słuszne decyzje często przynoszą szkody. Zdarzają się też przypadki odwrotne, kiedy osoby zajmujące kierownicze stanowiska, bojąc się odpowiedzialności, nie podejmują żadnych decyzji albo starają się je maksymalnie opóźnić. Efekty tej postawy są takie same, a czasami jeszcze bardziej szkodliwe. Zakładam oczywiś­cie, że na kierowniczych stanowiskach w geodezji pracują geodeci, a nie osoby z innym wykształceniem, bo byłaby to sytuacja jeszcze trudniejsza i niezgodna z prawem...

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS