wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Maj 2012, Nr 5 (204) |


• Więźniowie interpretacji, czyli rozporządzenie ws. standardów a pomiary satelitarne • Teodolitem i piórem – wywiad z Wojciechem Albińskim • Zastosowanie LiDAR-u do opracowania map kolejowych • 20-lecie Polskiej Geodezji Komercyjnej • Urząd doskonały – dobór kadr i organizacja pracy w administracji geodezyjnej ...

powrót

Oprac. Anna Wardziak

Co po 7 czerwca?

Rozporządzenia do Prawa geodezyjnego i kartograficznego znowelizowanego ustawą o IIP

Podstawy prawne wprowadzenia istotnych zmian dotyczących metod wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych, w tym szerszego stosowania nowoczesnych technologii, stworzyła ustawa o infrastrukturze informacji przestrzennej (DzU nr 76, poz. 489). Instrukcje techniczne – stopniowo zastępowane przez nowe akty wykonawcze – ostatecznie przestaną obowiązywać 8 czerwca. Poniżej prezentujemy zestawienie rozporządzeń – wydanych ostatnio i tych, nad którymi trwają jeszcze prace w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii. Duża ich liczba i wysoki stopień komplikacji powodują, że powstał galimatias, w którym trudno się zorientować.

Artykuł 35 ustawy o IIP stanowi, że trzy rozporządzenia w sprawie: standardów technicznych... (z 1999 r.), sposobu ewidencjonowania przez Służbę Geodezyjną i Kartograficzną... (z 2004 r.) i rodzajów materiałów stanowiących państwowy zasób... (z 1999 r.) zachowują moc do wejś­cia w życie przepisów, które w zestawieniu wyróżniliśmy kolorem niebieskim, jednak nie dłużej niż do 7 czerwca br. Część problemu wydaje się rozwiązana. Od 22 marca br. nowe rozporządzenie o standardach jest jedynym dotyczącym wszystkich wykonywanych aktualnie geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych – interpretuje były wieloletni dyrektor Departamentu Nadzoru, Kontroli i Organizacji Służby Geodezyjnej i Kartograficznej GUGiK Adolf Jankowski [GEODETA 4/2012]. Ponadto weszły już w życie inne akty zastępujące część instrukcji technicznych (np. rozporządzenie ws. osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych, ws. bazy danych obiektów topograficznych oraz bazy danych ogólnogeograficznych czy ws. rodzajów kartograficznych opracowań tematycznych i specjalnych). Natomiast z naszego zestawienia wynika, że nowe rozporządzenie ws. szczegółowych zasad prowadzenia PZGiK nie wejdzie w życie przed 8 czerwca (plan zakłada jego publikację dopiero we wrześ­niu br.). Nie ma też pewności, czy zacznie w tym terminie obowiązywać akt wykonawczy ws. bazy danych GESUT, BDOT oraz mapy zasadniczej, gdyż jego publikacja planowana jest na czerwiec br...

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS