Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Maj 2012, Nr 5 (204) |


• Więźniowie interpretacji, czyli rozporządzenie ws. standardów a pomiary satelitarne • Teodolitem i piórem – wywiad z Wojciechem Albińskim • Zastosowanie LiDAR-u do opracowania map kolejowych • 20-lecie Polskiej Geodezji Komercyjnej • Urząd doskonały – dobór kadr i organizacja pracy w administracji geodezyjnej ...

powrót

Oprac. Anna Wardziak

Co po 7 czerwca?

Rozporządzenia do Prawa geodezyjnego i kartograficznego znowelizowanego ustawą o IIP

Podstawy prawne wprowadzenia istotnych zmian dotyczących metod wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych, w tym szerszego stosowania nowoczesnych technologii, stworzyła ustawa o infrastrukturze informacji przestrzennej (DzU nr 76, poz. 489). Instrukcje techniczne – stopniowo zastępowane przez nowe akty wykonawcze – ostatecznie przestaną obowiązywać 8 czerwca. Poniżej prezentujemy zestawienie rozporządzeń – wydanych ostatnio i tych, nad którymi trwają jeszcze prace w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii. Duża ich liczba i wysoki stopień komplikacji powodują, że powstał galimatias, w którym trudno się zorientować.

Artykuł 35 ustawy o IIP stanowi, że trzy rozporządzenia w sprawie: standardów technicznych... (z 1999 r.), sposobu ewidencjonowania przez Służbę Geodezyjną i Kartograficzną... (z 2004 r.) i rodzajów materiałów stanowiących państwowy zasób... (z 1999 r.) zachowują moc do wejś­cia w życie przepisów, które w zestawieniu wyróżniliśmy kolorem niebieskim, jednak nie dłużej niż do 7 czerwca br. Część problemu wydaje się rozwiązana. Od 22 marca br. nowe rozporządzenie o standardach jest jedynym dotyczącym wszystkich wykonywanych aktualnie geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych – interpretuje były wieloletni dyrektor Departamentu Nadzoru, Kontroli i Organizacji Służby Geodezyjnej i Kartograficznej GUGiK Adolf Jankowski [GEODETA 4/2012]. Ponadto weszły już w życie inne akty zastępujące część instrukcji technicznych (np. rozporządzenie ws. osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych, ws. bazy danych obiektów topograficznych oraz bazy danych ogólnogeograficznych czy ws. rodzajów kartograficznych opracowań tematycznych i specjalnych). Natomiast z naszego zestawienia wynika, że nowe rozporządzenie ws. szczegółowych zasad prowadzenia PZGiK nie wejdzie w życie przed 8 czerwca (plan zakłada jego publikację dopiero we wrześ­niu br.). Nie ma też pewności, czy zacznie w tym terminie obowiązywać akt wykonawczy ws. bazy danych GESUT, BDOT oraz mapy zasadniczej, gdyż jego publikacja planowana jest na czerwiec br...

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS