wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Maj 2012, Nr 5 (204) |


• Więźniowie interpretacji, czyli rozporządzenie ws. standardów a pomiary satelitarne • Teodolitem i piórem – wywiad z Wojciechem Albińskim • Zastosowanie LiDAR-u do opracowania map kolejowych • 20-lecie Polskiej Geodezji Komercyjnej • Urząd doskonały – dobór kadr i organizacja pracy w administracji geodezyjnej ...

powrót

Jerzy Królikowski

Więźniowie interpretacji

Historia geodezyjnych pomiarów satelitarnych w Polsce będzie się dzieliła na okres przed i po wejściu w życie rozporządzenia ws. standardów. Jeszcze nie wiadomo jednak, który z tych porządków prawnych gorzej zapisze się w pamięci wykonawców.

Systemy GNSS zrewolucjonizowały wyznaczanie pozycji. Dzięki nim to, co kiedyś pochłaniało wiele czasu i wymagało fachowej wiedzy, teraz można zrobić nieporównanie szybciej, prościej, a często i dokładniej. Po uruchomieniu państwowego systemu ASG-EUPOS zalety pozycjonowania satelitarnego doceniło również kilka tysięcy polskich geodetów, czego dowodem jest spory ruch u krajowych dystrybutorów sprzętu. Od pewnego czasu zarówno użytkownicy odbiorników geodezyjnych, jak i ich sprzedawcy alarmują nas jednak, że wykorzystanie tej niezwykle przydatnej i praktycznej technologii staje się w polskich warunkach coraz trudniejsze. Krajowe regulacje prawne, a przede wszystkim ich różnorodne, powiatowe interpretacje, znacznie ograniczają możliwości stosowania wszystkich opcji, jakie oferują nowoczes­ne odbiorniki i ich oprogramowanie.

W całej sprawie najciekawsze jest to, że gdy pomiary satelitarne dopiero wkraczały do Polski, praktycznie nie było prob­lemów z ich przyjmowaniem w ośrodkach. A przecież do momentu wejścia w życie rozporządzenia ws. standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych (czyli 22 grudnia 2011 roku) w Polsce nie obowiązywały żadne przepisy regulujące wykonywanie pomiarów satelitarnych. ODGiK-i mogły posiłkować się jedynie projektem wytycznych technicznych G-1.12, a następnie zaleceniami technicznymi pt. „Pomiary satelitarne GNSS oparte na systemie stacji referencyjnych ASG-EUPOS” (wydanych w 2011 r.). Z biegiem czasu ośrodki zaczęły jednak coraz bardziej ograniczać dowolność w mierzeniu odbiornikiem GNSS – czasem było to uzasadnione, innym razem nie. Co jednak istotniejsze, w każdym powiecie wykonawca natrafiał na zupełnie inne wymogi. W jednym ośrodku dany typ pomiarów był uznawany za niedopuszczalny, a w sąsiednim przyjmowany bez mrugnięcia okiem. W niektórych powiatach niejasności w przepisach i zaleceniach interpretowano w porozumieniu z lokalnymi wykonawcami, w sąsiednich bez dyskusji narzucano własne interpretacje.

Ten satelitarny Dziki Zachód miało ukrócić rozporządzenie o standardach. Jak napisano w ocenie skutków aktu, miał on przede wszystkim wprowadzić jednolity standard wykonywania pomiarów w całej Polsce, a także uregulować stosowanie nowych technologii pomiarowych. Z naszych rozmów z geodetami wynika, że rozporządzenie przede wszystkim przyniosło spore zamieszanie w ośrodkach. Bywało, że przez kilka tygodni niemal całkowicie wstrzymało przyjmowanie pomiarów satelitarnych (i nie tylko tych) w oczekiwaniu na interpretację przepisów przez GUGiK. Później w części ośrodków sytuacja znacznie się poprawiła, a w innych wszystko wróciło do „normy”, czyli narzucania własnych, powiatowych standardów...

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article
życzę wszystkim rozsądku bo jak wszędzie potrzebny jest rozsądek, wiedzą, doświadczenie i umięjętności. A ministrowi Gowinowi polecam przedewszystki deregulację URZĘDÓW.
odpowiedz zgłoś
Płytkie myślenie Życzę sobie aby mnie wykonawcę kontrolowała osoba, która ma co najmniej 10 lat praktyki w produkcji. A przepisy obecne dążą aby być regulaminami wewnętrznymi. I ludzie po co wam myślenie, szkoły, studia.
odpowiedz zgłoś
Pytanko Czy była by możliwość w przyszłości wprowadzenia usługi prezczytania jednego artukułu, oczywiście za rozsądną odpłatą (np. SMS), zamiast przymusu zakupu całego pisma lub prenumerty?
odpowiedz zgłoś
3 komentarze

Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS