Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 2012, Nr 4 (203) |


• Żelazny Most pod obserwacją – rozmowy ze specjalistami z KGHM • Planowana reforma GUM, czyli jak uciec z ogona Europy • Nowe standardy pomiarów geodezyjnych • Rozmowa z Krzysztofem Kubickim, polskim geodetą z Australii • Deregulacja w geodezji • Przegląd szkół ponadgimnazjalnych kształcących geodetów • O ...

powrót

Jerzy Królikowski

Bywało gorzej

Wyniki giełdowych firm z branży geodezyjno-kartograficznej za zeszły rok zdają się przeczyć kasandrycznym przepowiedniom niektórych ekonomistów, wróżącym kolejną falę kryzysu.

Światowe giełdy osiągnęły dołek na przełomie 2008 i 2009 roku. Od tego czasu ich indeksy powoli odrabiają straty, a firmy najsilniej dotknięte kryzysem liżą rany, wprowadzając dogłębne programy restrukturyzacji. Nie inaczej jest w przypadku spółek związanych z naszą branżą, co dobrze pokazują raporty finansowe za ostatni rok. Z ich pobieżnej analizy wynika, że większość przedsiębiorstw, które wzięliśmy pod lupę, zanotowało w ostatnim roku wzrost przychodów oraz zysków (lub też zmniejszenie strat).
Za najlepszy probierz sytuacji na rynku geodezyjnym należy uznać wyniki producentów sprzętu i oprogramowania pomiarowego. Ich dobre rezultaty powinny bowiem świadczyć o lepszej kondycji firm geodezyjnych, które mogą pozwolić sobie na inwestycję w kosztowny sprzęt, a także o powstawaniu nowych przedsiębiorstw. Spośród sześciu analizowanych producentów tylko dwóch zanotowało spadek przychodów. Pierwszy to firma Pitney Bowes, dostawca m.in. oprogramowania MapInfo. Niektórzy eksperci uważają, że podobnie jak Autodesk, mocno zaniedbała ona swoją ofertę dla GIS-u. Obie korporacje chcą jednak zmienić ten stan rzeczy, o czym świadczy podpisane na początku tego roku porozumienie o współpracy przy rozwijaniu zintegrowanych rozwiązań GIS i CAD...

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS