Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 2012, Nr 4 (203) |


• Żelazny Most pod obserwacją – rozmowy ze specjalistami z KGHM • Planowana reforma GUM, czyli jak uciec z ogona Europy • Nowe standardy pomiarów geodezyjnych • Rozmowa z Krzysztofem Kubickim, polskim geodetą z Australii • Deregulacja w geodezji • Przegląd szkół ponadgimnazjalnych kształcących geodetów • O ...

powrót

Adolf Jankowski

Wszystko w jednym akcie

Nowe standardy pomiarów geodezyjnych

Rozporządzenie o standardach, które weszło w życie 22 grudnia 2011 r., z jednej strony nakłada na wykonawców geodezyjnych nowe obowiązki, ale z drugiej – pewne procedury upraszcza.

Wejście w życie ustawy z 4 marca 2010 r. o infrastrukturze informacji przestrzennej (DzU nr 76, poz. 489) zapoczątkowało proces istotnych przemian dotyczących sposobów i metod wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych. Zmiany w ustawie z 17 maja 1989 roku Prawo geodezyjne i kartograficzne (DzU z 2010 r. nr 193, poz. 1287 z późn. zm.) dokonane z dniem 7 czerwca 2010 r. ustawą o IIP, a przede wszystkim wypełnienie obszernej listy delegacji do wydania nowych przepisów (art. 19 ust. 1 i 1a Pgik), wywołają w najbliższym czasie konieczność szerszego stosowania najnowocześniejszych technologii dostępnych wykonawcom oraz administracji geodezyjnej i kartograficznej. Jest to naturalna odpowiedź na wprowadzanie w wielu dziedzinach gos­podarki nowych rozwiązań, w tym fotogrametrycznych, skaningu laserowego, technik satelitarnych, a przede wszystkim teleinformatyki i masowego przetwarzania danych.

Dotychczasowe przepisy wykonawcze nie ujmowały w jednolitej i spójnej formie przedmiotu regulacji zawartej w rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych i administracji z 9 listopada 2011 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (DzU nr 263, poz. 1572). Ten obowiązujący od 22 grudnia 2011 roku akt prawny określa standardy techniczne realizacji prac geodezyjnych i kartograficznych na potrzeby:
• ewidencji gruntów i budynków,
• geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu,
• podziałów nieruchomości,
• postępowań sądowych i administracyjnych,
• zagospodarowania przestrzennego,
• budownictwa, w tym geodezyjnej obsługi inwestycji budowlanych.

Można zatem stwierdzić, że poza nielicznymi, nietypowymi opracowaniami jednostkowymi szeroko zakrojony zakres działania przepisów rozporządzenia obejmuje wszystkie prace realizowane przez geodetów, zarówno na potrzeby administracji, jak i na – czasem trudne do przewidzenia – potrzeby osób fizycznych, prawnych i innych zainteresowanych jednostek. W jednym akcie ujęto kompleksowo istotne zagadnienia związane z wykonywaniem i dokumentowaniem geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych uregulowane wcześniej w formie rozproszonej w różnych przepisach wykonawczych, w tym także w instrukcjach technicznych niepublikowanych w dziennikach ustaw. Standardy techniczne zawarte w rozporządzeniu w dużej mierze wykorzystują zasady ujęte w dotychczasowych instrukcjach technicznych. Analizując ich skutki dla sposobu wykonywania opracowań geodezyjnych, należy jednak zwrócić uwagę na opisane poniżej zagadnienia...

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS