Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 2012, Nr 4 (203) |


• Żelazny Most pod obserwacją – rozmowy ze specjalistami z KGHM • Planowana reforma GUM, czyli jak uciec z ogona Europy • Nowe standardy pomiarów geodezyjnych • Rozmowa z Krzysztofem Kubickim, polskim geodetą z Australii • Deregulacja w geodezji • Przegląd szkół ponadgimnazjalnych kształcących geodetów • O ...

powrót

Włodzimierz Lewandowski

Uciec z ogona Europy

Nowoczesna gospodarka potrzebuje doskonalenia miar

Na całym świecie krajowe instytucje zajmujące się metrologią są jednym z ważniejszych źródeł innowacji w wielu dziedzinach, także w geodezji. Tymczasem polski Główny Urząd Miar od samego początku swojego istnienia został skazany na pełnienie prawie wyłącznie funkcji biurokratycznego aparatu, który – jak mawiają złośliwi – zajmuje się głównie wzorcowaniem odważników na targowiskach.

Osoby nieinteresujące się metrologią często kojarzą tę dziedzinę (o ile nie mylą jej z nauką o pogodzie) z wzorcami miar w podparyskim Sèvres i walką o to, by metry, gramy czy sekundy określać z coraz bardziej abstrakcyjną precyzją. Nie jest to jednak nauka dla nauki. Jak wynika z niezależnych badań zleconych przez brytyjski rząd, inwestycje w metrologię naukową wynoszące 38 mln funtów w ciągu kilku lat przyniosły tamtejszej gospodarce korzyści rzędu 5 mld funtów, czyli 0,8% produktu narodowego brutto! Jeszcze większe profity z inwestycji w metrologię czerpią Stany Zjednoczone. Nic więc dziwnego, że amerykański rząd w najbliższej dekadzie chce przeznaczyć na tę dziedzinę miliardy dolarów!

Rozwój informatyki, robotyki, medycyny, farmacji, transportu, a nawet ochrony przed terroryzmem czy przemysłu spożywczwgo jest obecnie ściśle uzależniony od nanotechnologii. Te zaś nie powstałyby bez najnowszych osiągnięć w metrologii. To samo dotyczy geodezji. Gdyby nie badania nad precyzyjnym pomiarem czasu, Amerykanie nie stworzyliby przecież systemu GPS, a Europa nie budowałaby Galileo...

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS