Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Marzec 2012, Nr 3 (202) |


• Raport: Płace 2011 • Czy stabilizować granice nieruchomości i wznawiać znaki graniczne • O geodezyjnej obsłudze Żagla Libeskinda opowiada Mariusz Jóźwiak • Odbiorcy czekają na mapy środowiska • Opracowania geoprzestrzenne Geografii Wojskowej • Bezrobocie 2011 Dodatek NAWI: • Początek ery GNSS, • Z ...

powrót

Robert Władysław Bauer, Sławomir Jakubiuk, Krzysztof Pokonieczny, Grzegorz Stępień

Pełna informatyzacja

Opracowanie map i analiz geoprzestrzennych przez Geografię Wojskową

Geografia Wojskowa wytwarza produkty w standardach NATO, bierze czynny udział w natowskich projektach, a także zasila wojsko w opracowania specjalne (analizy). Dzięki porozumieniu z Głównym Geodetą Kraju możliwa jest również wymiana danych i opracowań z cywilną służbą geodezyjną.

Mapy i analizy geoprzestrzenne dos­tarczane przez Geografię Wojskową stanowią podstawowy element planowania i realizacji działań wojskowych. Dotyczy to zarówno ćwiczeń w kraju, jak i misji w Afganistanie, gdzie wykorzystywane są głównie w procesie podejmowania decyzji. Polskie wojska posługują się opracowaniami w formie analogowej i cyfrowej. Istnieje możliwość pobrania danych z sieci wewnętrznej oraz ich przetworzenia za pomocą specjalnie zaprojektowanych do tego narzędzi.

Na początku bieżącego roku nastąpiły istotne zmiany w organizacji Geografii Wojskowej. Minister obrony narodowej z dniem 31 stycznia 2012 r. utworzył Szefostwo Geografii Wojskowej (decyzją 92/Org./P1 z 3 listopada 2011 r.). Pierwszy raz w historii Geografia Wojskowa funkcjonować będzie poza strukturą Sztabu Generalnego jako samodzielna komórka ministerstwa, pozostająca jednak (podobnie jak rodzaje sił zbrojnych) nadal podporządkowana szefowi Sztabu Generalnego WP. Na przestrzeni lat służba (jednostki) kilkakrotnie zmieniała nazwę i określana była m.in. przymiotnikami: geograficzna, topograficzna czy topogeodezyjna. Obecnie Geografia Wojskowa skupia w sobie takie dziedziny, jak: geodezja, kartografia, topografia, fotogrametria, teledetekcja, geoinformatyka, poligrafia (reprodukcja). Szefem Geografii Wojskowej jest płk Andrzej Merski, a jego zastępcą płk Krzysztof Danilewicz.

Zadania zabezpieczenia geograficznego wykonują cztery jednostki wojskowe: Wojskowe Centrum Geograficzne w Warszawie, 22 Wojskowy Ośrodek Kartograficzny w Komorowie, 6 Samodzielny Oddział Geograficzny w Toruniu oraz 19 Samodzielny Oddział Geograficzny w Lesznie, które podlegają Szefostwu Geografii Wojskowej. Ponadto w dowództwach rodzajów wojsk (lądowych, specjalnych, marynarki wojennej i sił powietrznych) oraz w Dowództwie Operacyjnym (odpowiedzialnym za misje zagraniczne) funkcjonują komórki geograficzne (lub osoby odpowiedzialne za zabezpieczenie geoprzestrzenne). Szczególnie prężnie działa Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej (BHMW) z siedzibą w Gdyni (mapy morskie i pub­likacje nautyczne). Opracowaniem map lotniczych i lądowych zajmuje się Geografia Wojskowa...

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS