Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Marzec 2012, Nr 3 (202) |


• Raport: Płace 2011 • Czy stabilizować granice nieruchomości i wznawiać znaki graniczne • O geodezyjnej obsłudze Żagla Libeskinda opowiada Mariusz Jóźwiak • Odbiorcy czekają na mapy środowiska • Opracowania geoprzestrzenne Geografii Wojskowej • Bezrobocie 2011 Dodatek NAWI: • Początek ery GNSS, • Z ...

powrót

Komisja Zwyczajna PTG: Urszula Zielińska (przewodnicząca), Adam Wójcik, Jarosław Formalewicz

Nie musimy tańczyć, jak nam organ zagra

Opinia Komisji Zwyczajnej ds. trybu wprowadzania zmian danych ewidencyjnych wynikających z opracowań geodezyjnych przyjętych do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego powołanej przez Zarząd Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego, część II

Zgodnie z art. 22 ust. 2 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne (Pgik) osoby, o których mowa w art. 20 ust. 2 pkt 1 i art. 51, są obowiązane zgłaszać właściwemu staroście wszelkie zmiany danych objętych ewidencją gruntów i budynków (EGiB) w terminie 30 dni, licząc od dnia powstania tych zmian. Obowiązek ten nie dotyczy zmian danych objętych EGiB, wynikających z decyzji właściwych organów (ust. 2).

Z kolei art. 22 ust. 3 stanowi, że na żądanie starosty osoby zgłaszające zmiany są obowiązane dostarczyć dokumenty geodezyjne, kartograficzne i inne niezbędne do wprowadzenia zmian w EGiB. Z zapisu tego jednoznacznie wynika, że jeżeli do wykazania w ewidencji gruntów zgłoszonej zmiany niezbędne jest jednoczesne przedłożenie opracowania geodezyjnego (innej dokumentacji), to starosta ma prawo od osób zgłaszających zmiany zażądać tych opracowań (dokumentów), a osoby zgłaszające zmiany winny te materiały dostarczyć. Istotne tu jest, że owo żądanie starosty bezpośrednio wynika z faktu nieprzedłożenia tych dokumentów przez właściciela (organ) wraz ze zgłoszeniem zmian, co uniemożliwia realizację zgłoszenia.

Komisja pragnie zaznaczyć, że zupełnie odmienna sytuacja zachodzi w przypadku, gdy właściciel nieruchomości nie przedkłada organowi ewidencyjnemu zgłoszenia, o którym mowa w art. 22 ust. 2 ustawy, lecz zleca wykonanie opracowania geodezyjnego wykonawcy prac geodezyjnych. Z chwilą włączenia do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (PZGiK) sporządzonej dokumentacji geodezyjnej starosta winien z urzędu wprowadzić zmiany do operatu ewidencyjnego (wynikające z załączonego wykazu zmian danych ewidencyjnych). Wobec braku zgłoszenia zmian danych ewidencyjnych starosta nie jest uprawniony do żądania od właściciela nieruchomoś­ci jakichkolwiek dokumentów w trybie art. 22 ust. 3 ustawy. Nieuprawnione jest także żądanie starosty dotyczące konieczności złożenia wniosku (zgłoszenia) przez właściciela, a tym bardziej przez wykonawcę pracy geodezyjnej...

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS