wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Marzec 2012, Nr 3 (202) |


• Raport: Płace 2011 • Czy stabilizować granice nieruchomości i wznawiać znaki graniczne • O geodezyjnej obsłudze Żagla Libeskinda opowiada Mariusz Jóźwiak • Odbiorcy czekają na mapy środowiska • Opracowania geoprzestrzenne Geografii Wojskowej • Bezrobocie 2011 Dodatek NAWI: • Początek ery GNSS, • Z ...

powrót

Komisja Zwyczajna PTG: Urszula Zielińska (przewodnicząca), Adam Wójcik, Jarosław Formalewicz

Nie musimy tańczyć, jak nam organ zagra

Opinia Komisji Zwyczajnej ds. trybu wprowadzania zmian danych ewidencyjnych wynikających z opracowań geodezyjnych przyjętych do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego powołanej przez Zarząd Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego, część II

Zgodnie z art. 22 ust. 2 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne (Pgik) osoby, o których mowa w art. 20 ust. 2 pkt 1 i art. 51, są obowiązane zgłaszać właściwemu staroście wszelkie zmiany danych objętych ewidencją gruntów i budynków (EGiB) w terminie 30 dni, licząc od dnia powstania tych zmian. Obowiązek ten nie dotyczy zmian danych objętych EGiB, wynikających z decyzji właściwych organów (ust. 2).

Z kolei art. 22 ust. 3 stanowi, że na żądanie starosty osoby zgłaszające zmiany są obowiązane dostarczyć dokumenty geodezyjne, kartograficzne i inne niezbędne do wprowadzenia zmian w EGiB. Z zapisu tego jednoznacznie wynika, że jeżeli do wykazania w ewidencji gruntów zgłoszonej zmiany niezbędne jest jednoczesne przedłożenie opracowania geodezyjnego (innej dokumentacji), to starosta ma prawo od osób zgłaszających zmiany zażądać tych opracowań (dokumentów), a osoby zgłaszające zmiany winny te materiały dostarczyć. Istotne tu jest, że owo żądanie starosty bezpośrednio wynika z faktu nieprzedłożenia tych dokumentów przez właściciela (organ) wraz ze zgłoszeniem zmian, co uniemożliwia realizację zgłoszenia.

Komisja pragnie zaznaczyć, że zupełnie odmienna sytuacja zachodzi w przypadku, gdy właściciel nieruchomości nie przedkłada organowi ewidencyjnemu zgłoszenia, o którym mowa w art. 22 ust. 2 ustawy, lecz zleca wykonanie opracowania geodezyjnego wykonawcy prac geodezyjnych. Z chwilą włączenia do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego (PZGiK) sporządzonej dokumentacji geodezyjnej starosta winien z urzędu wprowadzić zmiany do operatu ewidencyjnego (wynikające z załączonego wykazu zmian danych ewidencyjnych). Wobec braku zgłoszenia zmian danych ewidencyjnych starosta nie jest uprawniony do żądania od właściciela nieruchomoś­ci jakichkolwiek dokumentów w trybie art. 22 ust. 3 ustawy. Nieuprawnione jest także żądanie starosty dotyczące konieczności złożenia wniosku (zgłoszenia) przez właściciela, a tym bardziej przez wykonawcę pracy geodezyjnej...

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS